Опитування показало, що більшість українців виступають проти територіальних поступок попри наступи загарбників
Кількість громадян України з травня минулого року, які готові до територіальних поступок заради якнайшвидшого досягнення миру, почала збільшуватися. А втім, вони становлять меншість серед опитаних.
Про це свідчать результати соцопитування КМІС, передає Рубрика.
Соціологи з травня 2022 року регулярно опитують українців щодо готовності населення до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності. Формулювання запитання звучить так: "З яким із цих тверджень щодо можливих компромісів для досягнення миру з росією Ви згодні більшою мірою?", а респондентів просили обрати одне з двох таких тверджень:
- "Для якнайшвидшого досягнення миру і збереження незалежності Україна може відмовитися від деяких своїх територій";
- "За жодних обставин Україна не має відмовлятися від жодних своїх територій, навіть якщо через це війна триватиме довше і будуть загрози збереженню незалежності".
Так, у період із травня 2022 року до травня 2023 року ситуація була відносно стабільною:
- близько 8-10% респондентів були готовими на територіальні поступки,
- а абсолютна більшість, 82-87%, стабільно виступали проти будь-яких поступок.
Після травня 2023 року простежується поступове зростання частки тих, хто готовий до територіальних поступок. До кінця 2023 року готовність до поступок зросла до 19%, у лютому 2024 року — до 26%, у травні 2024 року — до 32%.
Соціологи зауважують: у травні 2024 року опитування збіглося в часі з активними наступальними діями росіян на Харківщині.
Частка тих, хто виступає проти будь-яких територіальних поступок, відповідно, стабільно знижувалася. Та попри все, станом на травень 2024 року більшість українців — 55% — виступали проти будь-яких територіальних поступок.
Про опитування
Опитування проводили методом телефонних інтерв'ю (CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів та подальшим статистичним зважуванням) на підконтрольних землях у всіх регіонах України.
Всього було опитано 1067 респондентів протягом 16-22 травня з-поміж громадян України віком від 18 років, які на момент опитування проживали на підконтрольній Україні території.
До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролюються владою України (водночас у кожній вибірці близько 2% — це українці, які переїхали з окупованих територій), а також опитування не проводилося з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.
Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,3) не перевищувала 4,1% для результатів опитування, проведеного в травні. КМІС зазначає, що за умов війни також додається певне систематичне відхилення.
Нагадаємо, раніше повідомлялось, 44% українців вважають, що час для початку офіційних мирних переговорів України та росії настав, однак 35% жителів тилової України переконані, що це не так. Разом з тим абсолютна більшість опитаних не згодні з умовами очільника кремля володимира путіна.
Нагадаємо, шістдесят відсотків громадян України вважають, що російська федерація прагне знищити українську націю або навіть здійснити фізичний геноцид більшості населення.