ІЕД: темпи приросту ВВП через масштабні відключення електроенергії продовжили падати - до 2,7% у червні
За оцінкою ІЕД, у червні продовжилось сповільнення темпів приросту ВВП: з 3,2% до попереднього року в травні до 2,7% у червні. Основним фактором падіння стали проблеми з доступом до електроенергії. Причина – пошкодження енергогенерації російськими дронами та ракетами.
Про це йдеться у черговому випуску Місячного економічного моніторингу України (МЕМУ), який щомісяця випускає ІЕД, передає Рубрика.
В другому кварталі приріст реального ВВП становив 3,5% дпр (оцінка ІЕД). В першому кварталі ВВП зріс на 6,5% дпр (дані Держстату).
Реальна валова додана вартість (ВДВ) в переробній промисловості, за оцінкою ІЕД, зросла на 4,1% дпр в червні порівняно з 5% дпр в травні передусім через проблеми з доступом до електроенергії, а також через вищу базу для порівняння.
В цілому, за оцінкою ІЕД реальна ВДВ в енергетиці скоротилась на 9,9% дпр.
"Дефіцит електроенергії залишається дуже гострим. Через нерівномірність споживання упродовж доби у пікові години дефіцит може сягати 25-30%, тож вимикають 67% некритичного споживання. Стабілізаційні відключення промисловості та населення відбуваються щодня в усіх областях України. Така ситуація викликана пошкодженнями та руйнуванням електростанцій російськими обстрілами, зростанням споживання в Україні та Європі через високу температуру повітря та ремонтом енергоблоків на АЕС, який також планується продовжити у липні", – зазначила експертка ІЕД Ірина Коссе.
Відновлення економіки: в Україні оборот роздрібних продажів у 2023 році становить 92% від довоєнного рівня
Імпорт електроенергії у червні досяг максимальної потужності: 859 млн кВт-год, що на 91% більше, ніж в травні. Найбільшу частку в імпорті займає Угорщина (42%).
В червні Україна та ЄС продовжили "транспортний безвіз" до 2025 року. Обробка вантажів морськими портами зросла на 30% дпр до 6,7 млн т. Водночас "Укрзалізниця" прозвітувала про сповільнення темпів зростання вантажних перевезень. За оцінкою ІЕД реальна ВДВ в транспорті зросла на 9% дпр порівняно з 15% дпр в травні.
За оцінкою ІЕД, торгівля сповільнила темпи зростання до 4% дпр. Реальна ВДВ у сільському господарстві зросла на 5,6% дпр.
"Експорт у червні за даними митниці відчутно знизився порівняно із попередніми місяцями й склав 2,77 млрд дол. США. Це найнижчий показник з початку року: у січні-травні експорт за даними митниці коливався від 3,25 до 3,40 млрд дол. щомісячно. Імпорт у червні майже не змінився порівняно з травнем, але зріс на 12% до червня 2023 року і склав 5,63 млрд дол. У червні знизився імпорт машин та обладнання (хоча у їх складі зріс імпорт генераторів та акумуляторів), а також сезонно знизився імпорт хімічних та харчових продуктів. Втім, це зниження перекрило зростання імпорту «інших товарів» – насамперед товарів, закуплених для потреб ЗСУ", – прокоментував експерт ІЕД Віталій Кравчук.
В червні погіршилось фінансування видатків Державного бюджету.
"В номінальному виразі видатки загального фонду держбюджету становили 287 млрд грн, що на 8% менше за травневий показник. Це, ймовірно, пов'язано з меншими за очікувані сумами надходження міжнародної допомоги. Так, транш за програмою МВФ надійшов лише в перші дні липня, хоча початково його очікували в червні. Все ж, після отримання лише 20 млн дол. США міжнародних позик в травні, в червні уряд отримав майже 1,9 млрд євро від ЄС в межах Ukraine Facility. Водночас Україна вчасно виконала всі індикатори Плану України, які мали бути виконані до кінця 2 кварталу 2024 року. Відповідно, наступний транш позики від ЄС має надійти в серпні", – зазначила експертка ІЕД Олександра Бетлій.
Детальніше читайте в МЕМУ за посиланням.
Нагадаємо, внаслідок російських атак на українські електростанції приріст реального ВВП України сповільнюється вже третій місяць поспіль. За оцінкою ІЕД у травні ВВП зріс на 3,5% дпр (до попереднього року) порівняно з 4,2% дпр в квітні (4,9% дпр — в березні).
У січні-лютому 2024 року зростання українського ВВП оцінюють на рівні 3,6%.