На Національному військовому меморіальному кладовищі використовуватимуть дві форми намогильних споруд: навіщо це рішення
Уряд ухвалив постанову про зовнішній вигляд намогильних споруд Національного військового меморіального кладовища (НВМК), які матимуть дві форми — козацький хрест або прямокутна таблиця.
Про це пише Рубрика, посилаючись на очільника Українського інституту національної памʼяті Антона Дробовича, Мінветеранів та Національне військове меморіальне кладовище.
У чому проблема?
У грудні 2023 року Мінветеранів презентувало громадськості ескізний проєкт військового кладовища.
Тоді за проєктом запропонували два види надгробних плит — у формі козацького хреста та стели, що заокруглена зверху.
Зі слів начальника відділу меморіальної роботи ДУ "Національне військове меморіальне кладовище" Максима Зубова, слід враховувати, що серед загиблих захисників України не всі є християнами, багато представників інших релігій.
Яке рішення?
Згодом Уряд ухвалив постанову про зовнішній вигляд намогильних споруд Національного військового меморіального кладовища (НВМК).
Вони матимуть дві форми — козацький хрест або прямокутна таблиця.
За словами Дробовича, у постанові врахували позицію Українського інституту національної памʼяті, Мінветеранів, НВМК та експертів.
Не про смерть, а про силу жити: як працює артпроєкт підтримки жінок, що втратили чоловіків на війні
"Тато тепер буде сонечком, яке його пестить": як говорити з маленькою дитиною про загибель близьких
Як це працює?
Як повідомляють, затвердили намогильні споруди у вигляді хреста та плити із заокругленням у верхній частині, які матимуть однакову висоту та повторюватимуть обриси одне одного.
Форму обиратимуть військові або їхні родини.
Очільник Українського інституту національної памʼяті пояснив, що таким чином НВМК продовжить багатовікову традицію, яка триває з часів козацьких кладовищ.
"Завдяки цьому рішенню НВМК продовжить багатовікову традицію (від стародавніх козацьких кладовищ до найбільш знакових українських військових поховань у діаспорі) вшановувати загиблих воїнів в характерний для нашого культурного контексту спосіб", зауважив він.
Водночас люди, які не асоціюють себе з християнством чи просто не хочуть мати хрест на могилі, можуть обрати прямокутну плиту.
Також, зі слів Дробовича, це означатиме реальну інклюзивність.
"Адже буде в одному просторі дотримано інтерес як більшості, яка обиратиме найвиразніший для нашої меморіальної культури хрест, так і меншості, яка обиратиме доволі традиційну, але менш поширену форму прямокутної таблиці", підкреслив очільник Українського інституту національної памʼяті.
Усі намогильні споруди будуть уніфікованими незалежно від військового звання, частини чи роду військ.
Варто додати, що поблизу столиці побудують Національне військове меморіальне кладовище (НВМК): проєктна документація отримала позитивний висновок.
Нагадаємо, що дизайнери створили перший український меморіальний шрифт UAF Memory. Ним робитимуть написи на памʼятниках та надгробних каменях загиблих захисників та захисниць.