fbpx
Сьогодні
Фото 11:44 09 Лип 2024

Помічники ветеранів: як ці фахівці допомагатимуть воїнам

Фото: depositphotos

Ці люди першими після батьків і коханих зустрічаються із захисниками, які повертаються із фронту в цивільне життя. Вони діють від імені місцевої влади. У деяких громадах Харківщини вже працюють помічники ветеранів.

Хто такі помічники ветеранів і коли в Мінветеранів на національному рівні ухвалять рішення про роботу в громадах фахівців із супроводу ветеранів війни і демобілізованих осіб — розповів Володимир Носков у новому випуску подкасту "Пліч-о-пліч" на Радіо "Накипіло", пише "Рубрика".

У чому проблема?

Посадовці на різних щаблях влади говорять про важливість підтримки ветеранів і військовослужбовців, які демобілізуються зазвичай тяжкопораненими, травмованими або через важкі хвороби.

Однак самі захисники можуть годинами розповідати вам, з якими перешкодами їм доводиться стикатись у перші дні й місяці свого повернення в цивільне життя.

Яке рішення?

Безперечно, крім сімейного тилу, чоловік або жінка в пікселі повинні мати представника місцевої влади, який зустріне не з байдужим поглядом посадовця, а із щирим бажанням вислухати й підтримати в складний момент. Ба більше — запропонує супровід в оформленні документів для набуття статусу учасника бойових дій і ветерана війни, а також допоможе в отриманні пільг на комуналку та реабілітаційних допоміжних засобів.

Психологічний тренінг, Олена Шаповал

Такою надійною людиною для воїна та його сім'ї в місцевій адміністрації може стати помічник ветерана.

Після цьогорічного оновлення проєкту в Міністерстві у справах ветеранів збираються на національному рівні готувати й надавати фахівців із супроводу ветеранів війни і демобілізованих осіб. Спеціалісти, які комунікуватимуть безпосередньо з ветеранами, працюватимуть у кожній міській і селищній раді.

Як це працює?

У травні виконувач обов'язків міністра у справах ветеранів Олександр Порхун розповів журналістам Укрінформу, що Мінветеранів провело переоцінку експериментального проєкту "Помічник ветерана", який реалізовували минулого року в понад десяти містах України, усунуло недоліки, а тепер напрацьовує проєкт "Фахівець із супроводу ветеранів війни і демобілізованих осіб". Недавно в Реєстрі кваліфікацій з'явилася нова професія, що так і називається: "фахівець із супроводу ветеранів війни і демобілізованих осіб".

Помічниця ветерана Людмила Колісниченко веде прийом дружини військового з Айдару

Як запевнив Олександр Порхун, після погодження проєкту постанови за нього голосуватиме уряд, і тоді розпочнеться запуск ініціативи на регіональному рівні. За його словами, на оновлення проєкту в державному бюджеті цього року закладено 3,2 млрд грн. А поки в міністерських кабінетах розробляють професійні стандарти й узгоджують посадові обов'язки, у багатьох громадах України впроваджують власні програми із супроводу ветеранів.

Ми ж більше говорили про Харківщину. Зокрема, начальник управління у справах ветеранів обласної військової адміністрації Олег Пуль розповів, що від початку 2024 року помічники ветерана працюють у Балаклійській, Валківській, Красноградській, Лозівській, Пісочинській, Богодухівській і Чугуївській громадах області.

Кіпкало Вікторія з матір'ю загиблого Захисника України та заст міського голови з соц.питань Керопов Ашот

Перед тим минулого року вони пройшли спеціальний відбір Мінветеранів і тритижневе навчання у центрі ветеранського розвитку, що працює на базі Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна.

Начальниця відділу ветеранського розвитку департаменту забезпечення переходу від військової служби до цивільного життя Міністерства у справах ветеранів України Альона Скорзова розповіла: за результатами реалізації пілотного проєкту "Помічник ветерана" в міністерстві зрозуміли, що, для того щоб ця програма могла запрацювати повноцінно, потрібні деякі зміни. Зокрема, потрібно було владнати питання фінансування, а також передбачити професію помічника ветерана в Національному класифікаторі України.

Що далі?

Помічником ветерана може бути людина, яка має освіту не нижче рівня бакалавра за певними напрямами. Це педагогіка, соціальна й поведінкова наука, право, охорона здоров'я, соціальна робота, публічне управління та адміністрування.

Помічники, які брали участь у минулому проєкті й не мають відповідної освіти, дістануть змогу її здобути. На базі центрів ветеранського розвитку діятимуть навчальні програми для цих фахівців. Тож ЦВР залишаться ключовим майданчиком для навчань і подальшої реалізації цієї роботи в областях.

Помічник ветерана надаватиме різнопланову допомогу захисникам: правову, соціальну та психологічну. У Мінветеранів підрахували, що станом на 2024 рік потрібно понад 11 тисяч таких фахівців.

"Ми ж розуміємо, що це не остаточний такий підрахунок, тому щодня кількість відповідної категорії людей зростає, і ми розуміємо, що їх буде потрібно більше", — упевнена Альона Скорзова.

Один фахівець вестиме майже 35 справ на місяць, а це в середньому, якщо рахувати членів родини ветерана, виходить до 100 людей. Середня заробітна плата такого фахівця становитиме 17 860 гривень.

Нині ж помічникам ветеранів доводиться допомагати воїнам та їхнім родинам у розв'язанні найрізноманітніших проблем. Їхні взаємини із часом стають більш неофіційними, а це означає, що їм більше довіряють, отримуючи реальну допомогу й підтримку.

Нагадаємо, що результати онлайн-опитування "Портрет ветерана" свідчать, що в  Україні майже 41% ветеранів необхідна матеріальна підтримка, 18% потребують медичної допомоги.

Як повідомлялось, по всій Україні в 2024 році масштабують пілотний проєкт зі впровадження в Україні інституту помічника ветерана, підготувавши для цього приблизно 15 тисяч помічників ветеранів.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: