fbpx
Сьогодні
19:36 04 Лип 2024

Біологи з Харкова досліджують вплив війни на довкілля України

Фото: Фейсбук / Олександра Зінченка (зліва на світлині)

Біологи з Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна вважають, що оцінити вплив війни на довкілля України можна буде тільки із часом. Зокрема, це пов'язано з тим, що в нинішніх умовах немає змоги проводити дослідження повноцінно.

Про те, як відбуваються дослідження в умовах постійних обстрілів, у вечірньому етері на Радіо "Накипіло" розповіли Олександр Зіненко, кандидат біологічних наук, провідний науковий працівник Музею природи й доцент катедри мікології та фітоімунології біологічного факультету в Харківському національному університеті імені В.Н. Каразіна, і Сергій Утєвський, доктор біологічних наук і професор катедри зоології та екології тварин у Харківському національному університеті імені В.Н. Каразіна, пише "Рубрика".

У чому проблема?

"Війна — дуже неекологічне явище", — зауважив Олександр Зіненко.

Науковець наголосив, що й попередні війни були такими. Перше, що впливає на довкілля, — це страшне забруднення, викиди процесів горіння, пожежі, забруднення ґрунтів і поверхневих вод.

Яке є рішення?

"Але коли говорять про вплив війни, то майже всі зазначають, що природа отримує своє у процесі. Зокрема, через те, що відбувається зменшення господарської діяльності, яка насправді систематично й повільно, але дуже масштабно знищує природні екосистеми", — пояснив біолог.

Коли поля не засівають, відбувається певне відновлення рослинності, необов'язково природної, але наближеної до неї. Цей фактор науковці також беруть до уваги. Але пан Зіненко назвав усі ці дослідження наслідків приблизними, адже через воєнні дії дослідження проводять за допомогою дистанційних методів, зокрема супутникових знімків.

Підтримав свого колегу й зоолог Сергій Утєвський. Науковець наголосив, що припинення господарської діяльності через війну певним чином позитивно впливає на екосистему.

А втім, на думку пана Утєвського, від війни природа зазнала більше негативного впливу.

"Ми бачимо, що зникло Каховське водосховище. Це певне повернення до первісного стану. Але повернутися в той самий стан, у ту саму точку ми вже не можемо. Це щось інше. Тут багато запитань, і ми побачимо, що буде далі", — переконаний він.

Як це працює?

Нині ж дослідники попри війну й далі працюють над утіленням проєкту, який називається Biodiversity Genomics Europe. Біологи переконані, що питання науки не може бути не на часі.

"У проєкті "Геноміка біорізноманіття Європи" ми намагаємося дослідити біорізноманіття, що змінюється під впливом клімату, діяльності людини та війни. Ми намагаємося зробити це просто та швидко, щоб нам вистачило ресурсів, людей і часу побачити зміни та вчасно на них відреагувати", — розповів Олександр Зіненко.

Наразі науковці не мають остаточних результатів. Нині вони перебувають в Одесі. Біологи щойно відібрали зразки, за допомогою яких досліджуватимуть, як через рік після знищення окупантами Каховської ГЕС інвазивні види відреагували на цю катастрофу.

Нещодавно "Рубрика" писала про те, чому не лише бойові дії впливають на чисельність птахів в Україні та що потрібно робити, аби їх зберегти. Читайте докладніше у нашому матеріалі: "Чи змінили орли шляхи міграції через війну: розбираємося з орнітологами".

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: