В Україні кількість учнів у школах стрімко знижується, – дослідження “Схід SOS”

У школах України станом на початок 2023/2024 навчального року в середньому навчалися 390 учнів. При цьому в 15 зі 24 закладів освіти кількість дітей у новому навчальному році зменшилася приблизно на 7% з початку нового навчального року.

Про це пише Рубрика з посиланням на дослідження благодійного фонду "Схід SOS".

За даними дослідження, середня планова кількість учнів у школах становить 694. На початку 2022 року ця цифра дорівнювала 414, на кінець – 395. А на початку навчального року 2023 середня кількість учнів у школах на деокупованих територіях становила 390 дітей.

Динаміка скорочення середньої кількості учнів у школах на деокупованих українських територіях (скриншот)

"В одному класі в середньому навчаються 20 учнів. У 13 зі 24 відвіданих закладів більше учнів 11 класу, ніж першокласників. Першокласники та учні 11 класу (окремо) складають майже 8% від загальної кількості", – йдеться в результатах дослідження.

Більшість учнів відвіданих шкіл перебувають на місці, але 33% вимушено евакуювалася, з них 19% – за кордон.

Де перебувають учні з деокупованих територій (скриншот)

У школах на деокупованих територіях навчання здебільшого проводять або в онлайн-режимі, або в змішаному форматі. У цьому криються свої ризики.

Серед ключових занепокоєнь щодо дистанційного навчання:

  • відсутність офлайн-спілкування
  • неможливість зосередитися на навчанні через обмежені умови проживання
  • недостатня рухова активність
  • втрата зору через користування комп'ютерною технікою тощо

Для мотивування дітей заклади проводять олімпіади, конкурси та змагання в різних форматах. Деякі громади видають відзнаки та грошові премії за досягнення.

Загалом персонал відвіданих закладів освіти оцінює психоемоційний стан школярів на 6,5 з 10. Учні, які втратили дім, пережили окупацію, складне переміщення чи мають батьків-військових, потребують уважного ставлення та підтримки.

Учні, які втратили близьких, виявляють найбільшу потребу у допомозі та індивідуальному підході.

Приблизно 80% освітян також залишаються у своїх містах і селах. Внутрішньо переміщеними є 16% вчителів, а 4% з них виїхали за кордон. Водночас дефіциту кадрів не спостерігається.

Де перебувають вчителі з деокупованих територій (скриншот)

"У половині шкіл штат укомплектований повністю, зокрема й у всіх відвіданих закладах освіти Чернігівської області. В інших областях, де штат неукомплектований, найчастіше не вистачає людей на 1-2 посади. Найбільш потрібними є психолог і соціальний педагог. Деякі ЗЗСО потребують вчителів фізкультури, інформатики, фізики, трудового навчання, історії та правознавства, а також персоналу з технічного та повсякденного обслуговування", – зазначають у тексті дослідження.

Загальні рекомендації для поліпшення якості освіти

  • Збалансовано розподіляти допомогу між деокупованими населеними пунктами, приділяючи увагу віддаленим територіям і громадам, які рідко згадують у медійному просторі.
  • Відстежувати й інформувати заклади та відділи освіти щодо можливостей допомоги від міжнародних фондів, громадських організацій, волонтерів тощо.
  • Забезпечити дітей і персонал ЗЗСО технікою для навчального процесу, за можливості надавати обладнання для проведення інтерактивних занять.
  • Сприяти навчанню представників закладів освіти, аби вони могли самостійно залучати кошти на наявні потреби.
    Підтримувати громади, де немає або майже відсутні можливості отримання психосоціальних послуг.
  • Створювати та інформувати про можливості отримання психологічної допомоги в онлайн-форматі (для дітей і шкільного персоналу).
  • Сприяти організації супервізій для шкільних психологів.
  • Регулярно збирати ключові потреби й виявляти проблеми закладів освіти, моніторити стан освіти на деокупованих територіях України.
  • Забезпечувати можливості для позашкільного навчання та розвитку.
  • Сприяти відновленню бібліотечних фондів.
  • Залучати кошти для побудови/відновлення укриттів у закладах освіти для подальшого переходу у змішані/очні форми навчання.
    Закупити автобуси у громади, де це необхідно для очного навчання.
  • Продовжити розмінування деокупованих територій.
  • Контролювати наявність і регулярне оновлення планів евакуації.

Нагадаємо, в Україні запускають новий сайт шкільного застосунку "Мрія", який стане корисним інструментом для батьків, школярів та вчителів.

Також повідомлялось, що Міністерство освіти і науки України в партнерстві з урядом США забезпечить учнів 1–2 класів усіма підручниками —  3,2 млн примірників. На друк навчальних книжок уряд США виділив $8,3 млн.

Свіжі дописи

  • Новини

У Вишгороді на базі однієї із медичних установ відкрили реабілітаційне відділення

У Київської області на базі однієї із медустанов Вишгорода запрацювало реабілітаційне відділення. Про це виконувач… Читати більше

Thursday January 23rd, 2025
  • Новини

Пентагон: указ Трампа призупинити міжнародну допомогу не стосується військової підтримки України

Журналісти дістали підтвердження від Пентагону, що указ президента США Дональда Трампа про призупинення на 90… Читати більше

Thursday January 23rd, 2025
  • Новини

У Львові запрацювала виставка художника-сценографа Лисика

У Львові, в Центрі інтелектуального мистецтва "Меркурій", відкрили виставковий проєкт "Лисик", де презентують творчий доробок… Читати більше

Thursday January 23rd, 2025
  • Новини

На Харківщині розширили зону примусової евакуації сімей із дітьми

На Харківщині, в Куп’янському районі, запровадили примусову евакуацію родин із дітьми з чотирьох населених пунктів… Читати більше

Thursday January 23rd, 2025
  • Новини

Українські лікарні можуть отримати від Greenpeace сонячні електростанції

Greenpeace Україна та Європейська рада з виробництва сонячної енергії запрошує кластерні та надкластерні лікарні взяти… Читати більше

Thursday January 23rd, 2025
  • Новини

Таїланд узаконив одностатеві шлюби, цю подію відзначили масовим одруженням по всій країні

У Таїланді набув чинності закон про легалізацію одностатевих шлюбів. З цієї нагоди в країні організували… Читати більше

Thursday January 23rd, 2025

Цей сайт використовує Cookies.