Фото: ШоТам /
Скриншот з відео
Про це розповідає ШоТам, Інстаграм Шапошника.
У чому проблема?
За декілька років до великої війни Олександр створив у Бердянську відому алею ковалів, де зібрано понад 17 скульптур.
Чоловік мріяв відкрити у місті перший в Україні навчальний центр ковальської справи. Усе було майже готово, але почалося повномасштабне вторгнення й місто захопили окупанти.
У коваля з Бердянська російські загарбники забрали майстерню та море, проте він не здався. Олександр з родиною вирішили будь-що виїжджати. Здолали 13 блокпостів та дивом лишилися живі.
"Там був жорсткий блокпост, це останній, там були ці днр-івці. Тільки побачив український прапор, тільки побачив військового нашого, і сонечко стало світити, і дихати вільніше повітрям", — згадує він.
Яке рішення?
Олександр покинув рідне місто через окупантів, але тепер перетворює арт-об'єкти на допомогу армії.
"Вони забрали в мене все. Море забрали, майстерню. Але ми забрали тільки досвід. А з досвідом я вийшов на якийсь рівень, а може і навіть більше зараз, ніж я був у Бердянську",— каже Олександр.
Як це працює?
Як розповідають, чоловік почав допомагати військовим ще у 2014 році. Тоді робив буржуйки на фронт. Знайшов таку саму конструкцію буржуйки, така, що вона дуже горіла гарно, і була економія дров. Понад 15 років працював зварювальником, але мріяв створювати художні вироби з металу.
Фото: ШоТам / Скриншот з відео
Після виїзду з Бердянська під час окупації міста, чоловік оселився в Запоріжжі та хотів підтримати армію. Знайомий волонтер запропонував зробити скульптуру з дротів електромереж, які понівечили росіяни, так світ побачила дівчина Калина, яка стоїть на уламках від снарядів.
Фото: ШоТам / Скриншот з відео
"Це символ як відродження. Там, де була війна, буде життя. Скульптуру продали на аукціоні за 2 мільйони гривень. Усі гроші пішли на потреби ЗСУ", зауважують у виданні.
Дві скульптури — Олександра, лісова мавка та берегиня — прикрашають готель у Києві.
Фото: ШоТам / Скриншот з відео
Він зробив їх на замовлення готельєрів за 10 тисяч доларів і віддав гроші захисникам.
Зараз в одному з музеїв Києва на благодійний аукціон чекає ще одна скульптура Олександра. Коваль постійно майструє скульптури з уламків снарядів і віддає волонтерам для аукціонів.
"Я видав волонтеру відомому в Англії. У мене був редуктор з гелікоптера, збитого під Києвом, і я з нього зробив лампу", розповів чоловік.
Зараз створює колекцію роботів з американського кінофільму "Жива сталь".
Фото: ШоТам / Скриншот з відео
Олександр уже півтора року живе в Івано-Франківську, але найбільше мріє побачити вільний Бердянськ та хоче повернути мʼякий знак у назву міста при вʼїзді, адже росіяни його прибрали.
Нагадаємо, що ветеран російсько-української війни Володимир Самойленко відновив роботу перукарні експрес-стрижки на Салтівці, яка працювала тут до повномасштабного вторгнення росії, відтепер там роблять зачіски не лише цивільним, але й військовим.