Україна та Іспанія підписали безпекову угоду: Київ цьогоріч отримає €1 млрд військової допомоги
Україна та Іспанія підписали двосторонню угоду про гарантії безпеки. Мадрид зобов'язався у 2024 році надати один мільярд євро військової допомоги Києву.
Про це свідчить пресконференція за участі президента Володимира Зеленського та іспанського прем'єр-міністра Педро Санчеса, передає Рубрика.
"Ми зараз підписали політичний договір, який має дуже важливу роль. Це договір про майбутнє, і це приклад нашої рішучості, щоб надати Україні всі інструменти, щоб забезпечити Україну стабільністю", — заявив глава іспанського уряду та додав, що Іспанія стала десятою країною із ким Київ уклав подібний договір.
Документ закріплює зобов'язання Іспанії підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно для відновлення її територіальної цілісності в межах міжнародно визнаних кордонів 1991 року.
Зокрема, цього року Іспанія надасть Україні 1 млрд євро військової допомоги.
Крім того, фіксується готовність Іспанії продовжувати надавати всебічну підтримку протягом усього 10-річного терміну дії угоди.
Іспанія підтримує Ініціативу майбутніх Сил оборони України та приєдналася до кількох коаліцій спроможностей у межах Контактної групи з питань оборони України. Це:
- "Інтегрована протиповітряна та протиракетна оборона",
- "Артилерія",
- "Бронетехніка",
- "Морська безпека",
- "Інформаційні технології",
- "Розмінування".
Вони посилять Україну та покращать її оперативну сумісність із НАТО.
Іспанія й надалі:
- підтримуватиме розвиток Сил безпеки й оборони України,
- надаватиме сучасне військове обладнання в різних сферах,
- підтримуватиме медичну підготовку та протезування українських військових,
- посилить морську безпеку України.
Поглиблюватиметься двостороннє безпекове співробітництво у сферах розвідки, боротьби з організованою злочинністю та в оборонній промисловості, зокрема шляхом вивчення можливостей спільного виробництва та визначення можливих джерел фінансування, необхідних для розвитку оборонно-промислової бази України.
Також в угоді йдеться про:
- гуманітарну допомогу,
- економічне відновлення та відбудову,
- підтримку українських реформ на шляху до членства в ЄС і НАТО.
Окремі блоки документа присвячені питанням:
- підтримки Української формули миру,
- посиленню санкцій проти РФ,
- упровадженню механізму відшкодування збитків,
- притягненню агресора до відповідальності.
Іспанія стала десятою країною, з якою Україна уклала двосторонню безпекову угоду на виконання положень Спільної декларації
Нагадаємо, президент Володимир Зеленський перебуває в Іспанії. Зокрема, йому організували прийом у короля Філіпа VI та зустріч із головами палат і фракцій іспанського парламенту.
Безпекові угоди
Нагадаємо, 12 липня 2023 року на полях саміту НАТО у Вільнюсі лідери країн G7 погодили Спільну декларацію про підтримку України. У документі йшлося, зокрема, про роботу над конкретними двосторонніми довгостроковими зобов'язаннями та домовленостями у сфері безпеки.
У січні Президент Володимир Зеленський затвердив склад делегації для переговорів про гарантії безпеки для України. Згідно з указом глави держави, очолив делегацію керівник ОП Андрій Єрмак.
Станом на сьогодні Україна вже підписала двосторонні безпекові угоди з дев'ятьма державами, а саме: Великою Британією, Німеччиною, Францією, Данією, Канадою, Італією, Нідерландами, Фінляндією, Латвією.
Загалом До цієї ініціативи долучилися 32 країни. Велика Британія стала першою країною, яка уклала остаточну угоду.
Наразі Україна та Швеція розпочали переговори щодо укладення двосторонньої безпекової угоди. А також Київ та Варшава 24 травня розпочали офіційні перемовини щодо тексту угоди про гарантії безпеки між державами.