Смарагдова мережа на Луганщині через росіян перетворилась у згарище: що ще означає втрата Серебрянського лісу?

Серебрянський ліс у Луганській області майже повністю знищений через бойові дії. Проте він є лише невеликою частиною від знищеного бойовими діями Кремінського лісу, що входить у Смарагдову мережу — території особливого природоохоронного інтересу.

У чому проблема? 

Серебрянський ліс, що є частиною Кремінського лісового мисливського господарства у Луганській області неподалік Кремінної — це об'єкт природно заповідного фонду України. Тут знаходиться Серебрянський ботанічний заказник місцевого значення площею 107 гектарів. Цієї весни український медіапростір шокували кадри з Серебрянського лісу — посічені, повалені дерева, знищена рослинність і згарище. 

Серебрянський ліс був цінним осередком рідкісних і занесених до Червоної книги України видів рослин, охоплював угруповання лісів, боліт, лук, водної та болотної рослинності. Тут мешкало близько 200 червонокнижних лосів, а також косулі, благородні плямисті олені, кабани, зайці, лиси, борсуки… Крім того, вся територія Кремінського лісу, від Кремінної на північному сході до Ямполя, на південному заході й далі до Слов'янська, належить до Смарагдової мережі — особливо цінної території з погляду Європейського законодавства. 

Втім, тепер, можливо, про природну цінність цих територій ми можемо говорити лише у минулому часі. 

Червоним квадратом виділена територія Серебрянського ботанічного заказника, що є частиною Кремінського ЛМГ. Найбільша частина мапи, виділена світло-зеленим — територія Смарагдової мережі, Кремінський ліс. Фото: kadastr.live

З осені 2022 року вся територія Кремінного ЛМГ, де розташований Серебрянський заказник — це територія ведення бойових дій.  Після шокуючих фото, що були опубліковані Національною гвардією ми вирішили перевірити, як виглядає ліс тепер. Саме по території Кремінного ЛМГ проходить лінія фронту — це помітно, якщо накласти зображення Deep State Map на супутниковий знімок. 

Ми наклали на супутниковий знімок Sentinel Hub скриншот з  Deep State Map від 22 травня 2024, аби продемонструвати — Серебрянський ліс знаходиться прямо на лінії фронту.

На останніх супутникових знімках, зроблених на початку травня, вже майже непомітно зелених осередків — саме так із космосу виглядає суцільне згарище, що залишилось на об'єкті Смарагдової мережі. На знімку помітні навіть дим від пожеж — схоже, там вони не припиняються ніколи. 

ДО та ПІСЛЯ. Ліс на супутникових знімках — територія Кремінських лісів, що входять до Смарагдової мережі. У квітні 2020 року ліс — зелений, і це видно неозброєним оком. На супутниковому знімку від  7 травня 2024 року добре помітно, що від лісу майже не залишилось слідів, лише суцільне згарище. На знімку також добре помітні осередки займання пожеж.

Яке рішення?

Директор Кремінного лісогосподарства Віталій Рубан повідомив "Рубриці", що облік наслідків бойових дій на території лісництва не ведеться:

"Ми виїхали, а вся документація залишилась у лісництві. Я став виконуючим обов'язки директора вже після початку повномасштабної війни, і не те, що по заказниках — взагалі по лісгоспу у нас немає жодної інформації", — каже він.

Сам лісгосп як підприємство припинив свою діяльність через те, що знаходиться на окупованих територіях. 

Рубан також додав, що будувати якісь плани, поки триває війна — зарано, втім, про відновлення у лісництві все ж говорять.

"Але ясно, що треба відновлювати. Невідомо, через скільки часу це відбудеться. Я точно знаю, що після деокупації потрібно буде приїхати на місце, оглянути територію, і тоді вже вживати заходів. Відновлювати потрібно не лише заказники, а весь ліс", — насамкінець Рубан також додав, що не потрібно зарано втрачати надію, адже цілком можливо, що не все так погано, як ми бачимо на супутникових знімках чи у матеріалах у ЗМІ — деяка рослинність все ж зможе відновитися, і остаточно це буде відомо після натурних обстежень. 

Існує ще один можливий механізм відновлення територій. Так, після вступу до ЄС об'єкти Смарагдової мережі в Україні мають стати частиною мережі Natura 2000, що створить нові можливості, насамперед — у фінансуванні, для збереження довкілля. Тому наразі головною євроінтеграційною надією українських природоохоронців був і лишається розроблений проєкт Закону України "Про території Смарагдової мережі", який має імплементувати директиви Ради ЄС та Європейського Парламенту, що спрямовані на забезпечення довгострокового захисту та збереження цих територій. 

Нагадаємо, від початку повномасштабного вторгнення росії загарбники повністю знищили на окупованих ними територіях понад 60 тисяч гектарів лісів вартістю щонайменше 14 млрд грн.

Як повідомлялося, за широкої підтримки країн ЄС та міжнародного співтовариства триває робота над створенням спеціального трибуналу для покарання росії за злочин агресії проти України. Встановлення справедливості та притягнення агресора до відповідальності за злочини в Україні та протидія екоциду й відновлення довкілля є пунктами 7 та 8 у складі Формули миру, запропонованої Володимиром Зеленським.

Свіжі дописи

  • Новини

Кабінет Міністрів змінив порядок бронювання від мобілізації: що відомо

Кабінет Міністрів змінив порядок бронювання військовозобов’язаних, також критерії та процедуру визначення критично важливих підприємств та… Читати більше

Saturday November 23rd, 2024
  • Новини

У Карпатах господарює зима: мороз, сильний вітер та замети до 1,5 метри

У Карпатах господарює зима. У високогір'ї спостерігається погіршення погодних умов: тут мороз і сильний вітер, а… Читати більше

Saturday November 23rd, 2024
  • Новини

У столиці відкрили реабілітаційний центр для військових та рятувальників

На базі медичної установи Міністерства внутрішніх справ у Києві запрацював новий реабілітаційний центр RECOVERY. Це… Читати більше

Saturday November 23rd, 2024
  • Новини

Уночі в Сумській області сили ППО знищили дев’ять російських безпілотників

У ніч на 23 листопада російські загарбники запустили по Сумській області безпілотники: силам протиповітряної оборони… Читати більше

Saturday November 23rd, 2024
  • Новини

Буданов: рф готувалась до геноциду українців ще задовго до повномасштабного вторгнення

Підготовка до геноциду українського народу була складовою планів російської федерації ще до початку широкомасштабної агресії… Читати більше

Saturday November 23rd, 2024
  • Новини

В ISW розповіли, чим росія розрахувалася з Північною Кореєю за відправку солдатів на війну

Російська федерація здійснює активну військово-економічну співпрацю з Північною Кореєю, обмінюючи нафту, ракети та засоби протиповітряної… Читати більше

Saturday November 23rd, 2024

Цей сайт використовує Cookies.