Постанова Кабміну: медикині та фармацевтки, щоб працювати далі, мають стати на військовий облік
Уряд України виключив норму, за якою медикині чи фармацевтки, які не стоять на військовому обліку в Територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, могли працевлаштовуватися як невійськовозобов'язані.
Відповідні зміни Кабінет Міністрів вніс постановою від 16 травня, звернула увагу "Судово-юридична газета".
Як зазначають у виданні, відтепер усі медикині та фармацевтки повинні стати на військовий облік, якщо бажають працювати далі.
Раніше ця норма передбачала, що жінки, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю та не перебували на військовому обліку, могли працевлаштовуватися як невійськовозобов'язані до кінця 2026 року. Тепер таку норму виключили.
Водночас чинними лишаються норми, за якими керівники державних органів та підприємств повідомляють ТЦК про жінок, які в них працюють та які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю і не перебувають на обліку.
Непрацевлаштовані жінки мають самостійно прибути до ТЦК, щоб їх узяли на військовий облік, йдеться в постанові.
Жінок, які мають спеціальність або професію, споріднену з військово-обліковими спеціальностями (крім тих, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю, та придатні до проходження військової служби за станом здоров'я та віком), беруть на військовий облік за їхнім бажанням на загальних засадах.
Нагадаємо, 16 травня суд Закарпатської області визнав жінку, яка за освітою медсестра, винною в ухиленні від військового обліку.
9 квітня вона отримала попередження від начальника одного з Закарпатських ТЦК про необхідність надати дані про стан здоров'я, а також пройти військово-лікарську комісію. Крім попередження, жінка також отримала повістку до ТЦК, згідно з якою мала туди з'явитися 10 квітня.
А втім, вона цього не зробила, що в суді визнали як ухилення від військового обліку. Їй призначили штраф розміром 5100 гривень.
З набранням чинності новим законом про мобілізацію штрафи підвищаться в кілька разів.
Зокрема, фактично запроваджуються три режими – порушення, повторне порушення та порушення під час воєнного стану. Відповідно, штрафи за ст. 210, що стосуються військового обліку, становитимуть:
- у мирний час – від 3 400 до 5 100 гривень
- у воєнний час (або повторне порушення) – від 17 000 до 25 500 гривень
Відповідно до ст. 210-1, за порушення законодавства про оборону та мобілізацію у мирний час:
- для громадян – від 5 100 до 8 500 гривень
- для посадових та юридичних осіб – від 17 000 до 34 000 гривень
За ухилення від мобілізації у воєнний час:
- для громадян – від 17 000 до 25 500 гривень
- для посадових та юридичних осіб – від 34 000 до 59 000 гривень
Штрафи тепер можуть виписувати заочно, без необхідності складати протокол в ТЦК у присутності військовозобов'язаного. Якщо особа була повідомлена про необхідність явки належним чином і проігнорувала виклик без поважної причини.
За неявку до ТЦК за повісткою звертатимуться до поліції з вимогою доставити військовозобов'язаного. Якщо поліція не може розшукати особу, їй надішлють повідомлення з військкомату рекомендованим листом. Якщо пошта не може вручити під розписку або особа відмовляється, вимога повертається до ТЦК із позначкою.
Потім протягом 10 днів військкомат може звернутися до суду з проханням призупинити дію водійських прав.