В Україні запустили єдину онлайн-платформу про усиновлення: як працює це рішення?

"Рубрика" ділиться деталями про рішення для тих, хто хоче подарувати дитині сім'ю. 

У чому проблема?

Кожна дитина має право на виховання в сім'ї, де її розуміють, підтримують і допомагають стати щасливою. Водночас тисячі дітей в Україні й далі перебувають в інтернатних закладах та досі чекають на своїх батьків. 

Яке рішення?

Міністерство соціальної політики України спільно з Координаційним центром з розвитку сімейного виховання та догляду дітей запустили єдину державну онлайн-платформу про усиновлення та сімейне виховання дітей "Україна для кожної дитини".

Цей ресурс допоможе майбутнім батькам дізнатися більше про досвід батьківства та підготує їх до зустрічі із дитиною: від важливих юридичних аспектів до психологічної підготовки. 

Як це працює?

Дорожня карта для родин, які хочуть допомогти дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування

Платформа "Україна для кожної дитини" відкрилася для відвідувачів в Міжнародний день сім'ї, 15 травня. Ресурс став одним із перших кроків до диджиталізації системи догляду та підтримки дітей в Україні. Тут зібрали всю необхідну інформацію та докладні інструкції для тих, хто хоче всиновити дитину чи взяти її на виховання в одну із сімейних форм або патронат.

На платформі можна:

  • Отримати покроковий алгоритм дій, щоб прийняти дитину у свою сім'ю;
  • Дізнатися про усиновлення, сімейні форми виховання й патронат;
  • Скористатися "Лінією турботи" й знайти потрібного експерта чи експертку;
  • Пройти освітній онлайн-курс "Народжені серцем" для майбутніх усиновлювачів;
  • Почути історії дітей і родин, які вже мають досвід усиновлення або виховання в сімейних формах.
  • Також для багатьох документів тут надано шаблони та форми в електронному вигляді для заповнення онлайн.

За словами Катерини Фролової, керівниці з цифрової трансформації Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей, онлайн-платформа "Україна для кожної дитини" значно полегшить процес пошуку інформації, навчання та отримання необхідної допомоги для тих, хто готовий прийняти у свою сім'ю дитину, яка залишилась без піклування батьків. А чим більше українців матимуть доступ до вичерпної інформації та підтримки — тим більше дітей зможуть зростати в сім'ї поряд із турботливими дорослими. 

Зробити тему виховання дітей в сімейному оточенні більш відкритою та доступною для широкого кола українців — ще одна мета створення онлайн-платформи.

"За статистикою, лише 14-27% населення знають про сімейні форми виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Що таке патронат взагалі знають лише 5% українців. Платформа ж покликана популяризувати ці форми виховання", — говорить Катерина Фролова.

"Народжені серцем"

Фото ілюстраційне

На платформі також діє онлайн-курс "Народжені серцем". Він готує потенційних кандидатів в усиновлювачі до процесу усиновлення, розкриває релевантні теми й питання та розповідає про дітей, які чекають на усиновлення. 

"Під час створення курсу ми спирались як на власний досвід супроводу сімей, які пройшли через усиновлення, досвід психологів, соціальних працівників та інших фахівців, так і на закордонний досвід та численні дослідження в цій сфері. Для написання контенту курсу запросили до співпраці Уляну Долиняк — експертку у сфері клінічної психології та психології здоровʼя, кризової психології, роботи з сімʼями. Уляна має понад 20-річний досвід у роботі з прийомними сімʼями, усиновлювачами та батьками-вихователями України, Польщі та Чехії", — розповідає Катерина Фролова. 

Окрім теоретичної інформації, курс містить багато практичних порад та вправ від психологів і соціальних працівників. Наприклад, про те, як підготувати решту родини до появи в ній нової людини, як впоратися з кризовими ситуаціями під час адаптації тощо.

Також курс вчить специфіки розвитку дітей різного віку та надає статистику щодо віку, статі, наявності братів та сестер у дітей, які перебувають на обліку з усиновлення. Це допоможе потенційним усиновлювачам краще зрозуміти реальну ситуацію в країні та не будувати зайвих очікувань.

"Саме цей курс є в допомогу тим потенційним усиновлювачам, які наразі в чомусь вагаються, в яких є запитання чи, можливо, побоювання. І, найголовніше, це питання внутрішньої мотивації потенційних усиновлювачів. Люди матимуть змогу задуматися над багатьма речами й прийняти виважене, усвідомлене рішення. Саме з таким дорослим діти зможуть пройти реабілітацію, зможуть знайти безпеку та родинний затишок і можливість розвиватися у сприятливому просторі", — зазначає експертка-консультантка Лінії турботи онлайн-платформи "Родина для кожної дитини" та психологиня Ярослава Куштан.

А це точно спрацює?

Фото ілюстраційне

Онлайн-платформа вже почала працювати. За два дні від запуску платформи її відвідало понад 2100 унікальних користувачів з України, а також інших країн: Польщі, Німеччини, США, Великої Британії, Франції, Канади. 

Ряд питань та десятки звернень на "Лінію турботи" вже опрацювали експерти платформи в поміч батькам.

В команді проєкту кажуть, запуск платформи — це тільки початок. Проєкт буде розвиватися і далі. На платформу додаватимуть більше реальних історій родин, статистику, додаткові поради саме до етапу адаптації дитини в родині.

Наступним кроком після запуску самої онлайн-платформи стане побудова комплексної системи для впорядкування всієї інформації про дітей, які потребують державної підтримки та влаштування в сім'ї.

"Звісно, інформація про дітей не буде відкритою для всіх користувачів, адже персональні дані дітей — це конфіденційна інформація. Проте, якщо людина офіційно підтвердить свої наміри прийняти дитину в родину, надасть пакет документів, пройде відповідне навчання, перевірку житлових умов, співбесіду та отримає статус кандидата в усиновлювачі/патронатні вихователі/опікуни/піклувальники/прийомні батьки/батьки-вихователі, то ця людина матиме доступ до інформації про дітей, які потребують влаштування в сім'ю", — уточнює Катерина Фролова.

"Наша команда і я працюємо  для того, щоб кожна дитина знайшла люблячу родину, адже дітям не місце в інституціях! Тому всі, кому не байдужа доля наших дітей, хто мріє про дитячий сміх у домі та має запитання — завжди можуть скористатися Лінією турботи на онлайн-платформі «Родина для кожної дитини» та отримати у короткі строки  вичерпні відповіді на свої питання", — додає Ярослава Куштан.

Довідка: Єдина державна онлайн-платформа "Україна для кожної дитини"  та онлайн-курс "Народжені серцем" створені в межах реалізації реформи системи догляду та підтримки дітей за фінансового сприяння Європейського Союзу та Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні. 

Свіжі дописи

  • Новини

План обороноздатності України до 2027: у Пентагоні розповіли, про що говоритимуть на засіданні “Рамштайну”

На авіабазі Рамштайн у Німеччині 9 січня 2025 року відбудеться 25-те засідання Контактної групи з… Читати більше

Wednesday January 8th, 2025
  • Новини

Загрози вторгнення немає: ЦПД про нарощення білоруських військ біля кордону

Наразі загрози вторгнення регулярних військ Білорусі зі своєї території в Україну немає. ЗСУ контролюють ситуацію… Читати більше

Tuesday January 7th, 2025
  • Новини

Понад 400 птахів постраждало через розлив мазуту з російських танкерів: їх доставили у зоопарки Криму

В окупованому Криму через розлив мазуту з затонулих російських танкерів постраждали вже понад 400 птахів. Їх доставили… Читати більше

Tuesday January 7th, 2025
  • Новини

В Україну повернули унікальну шаблю Мазепи, яку Усик підняв після перемоги над Ф’юрі у Саудівській Аравії

Шабля гетьмана Івана Мазепи, що здійнялася над головою боксера Олександра Усика після здобуття перемоги над… Читати більше

Tuesday January 7th, 2025
  • Новини

На Київщині з’явився новий індустріальний парк: сотий в Україні

Кабінет Міністрів України вніс до реєстру новий індустріальний парк «МИРОНІВКА» на території міста Миронівка Обухівського… Читати більше

Tuesday January 7th, 2025
  • Новини

США планують оголосити значний пакет допомоги Україні під час Рамштайну, – АР

Адміністрація Байдена планує оголосити про виділення останнього масштабного пакета військової допомоги Україні під час візиту… Читати більше

Tuesday January 7th, 2025

Цей сайт використовує Cookies.