Найбільші інвестори країни за час повномасштабного вторгнення вклали у розвиток українського бізнесу 5 мільярдів доларів
Серед 25 компаній, які найбільше інвестували у розвиток бізнесу, окрім традиційних металургів та енергетиків також аграрії, телеком-оператори, ритейлери, логістичні компанії та мережа АЗС.
Про це повідомляє Forbes у своєму новому рейтингу "20+5 найбільших інвесторів країни", передає Рубрика.
У чому проблема?
Велика проблема української економіки ще довоєнних часів — брак інвестицій. Їхня частка у ВВП протягом п'яти довоєнних років була в середньому 15%. Водночас для процесу розширеного відтворення, коли економіка постійно розвивається, норма — понад 20% інвестицій у ВВП. Наша економіка замість розвитку живе коштом власного майбутнього.
Ситуація вочевидь погіршилась з початком повномасштабного вторгнення, коли бізнеси мали думати, як вижити, а не як розвиватись. І стан нашої економіки ставатиме гірше, якщо ми не змінимо кількість інвестицій у свою країну.
Яке рішення?
Низка великих компаній, що працюють в Україні, попри складні умови змогли адаптуватись та почали інвестувати у власний розвиток. Зокрема завдяки їм у 2023 році частка інвестицій у ВВП зросла до 17%. У тому ж році більшість інвесторів з рейтингу Forbes збільшили капітальні інвестиції на 33%.
Як це працює?
Видання Forbes створило рейтинг "20+5 найбільших інвесторів країни" де об'єднало
20 приватних та 5 державних компаній, які найбільше вклали у розвиток українського бізнесу за час повномасштабного вторгнення вклали, серед них:
- ДТЕК — 32 млрд грн інвестицій
- Метінвест — 22,7 млрд грн інвестицій
- Група «Епіцентр» — 14, 2 млрд грн інвестицій
- МХП — 13, 6 млрд грн інвестицій
- Київстар — 12,3 млрд грн інвестицій
- Vodafone — 9,3 млрд грн інвестицій
- Ferrexpo — 8,9 млрд грн інвестицій
- АрселорМiттал Кривий Рiг — 7,7 млрд грн інвестицій
- Nova (Нова Пошта) — 7,5 млрд грн інвестицій
- Lifecell — 7,2 млрд грн інвестицій
- Kernel — 6,8 млрд грн інвестицій
- Fozzy Group — 6,6 млрд грн інвестицій
- Західнадрасервіс — 5,2 млрд грн інвестицій
- АТБ — 4,5 млрд грн інвестицій
- Diloretio (Burisma) — 3,5 млрд грн інвестицій
- Галнафтогаз (OKKO) — 2,9 млрд грн інвестицій
- BGV Group — 2,6 млрд інвестицій
- Астарта — 2,3 млрд грн інвестицій
- Carlsberg Group — 1,8 млрд грн інвестицій
- Аврора — 1,8 млрд інвестицій
Зокрема до рейтингу увійшла й інвестиційна компанія BGV Group Management, про ініціативи якої вже писала "Рубрика" — зокрема про відновлення школи мистецтв для дітей в Бучі чи 50 машин для ДПСУ.
Попри повномасштабне російське вторгнення компанія продовжує інвестувати у нові проєкти, підприємства, соціальні та освітні ініціативи. Так, за час повномасштабного вторгнення у їхній розвиток вклали 2,6 млрд гривень.
Також вагомо інвестували в українську економіку державні підприємства. Загальна сума інвестиції 5 найактивніших компаній сягає $3,9 млрд. Вона відповідає сукупним інвестиціям сумі 10 найбільших приватних інвесторів. До цієї п'ятірки увійшли:
- Нафтогаз України — 48,3 млрд грн інвестицій
- Укрзалізниця — 34,2 млрд грн інвестицій
- Укргідроенерго — 28 млрд грн інвестицій
- Енергоатом — 19 млрд грн інвестицій
- Укренерго — 5,9 млрд грн інвестицій
Водночас переважна більшість компанії зі списку забюджетували на 2024 рік ще більше інвестицій.
Щоб створити перший рейтинг найбільших інвесторів воєнного часу, редакція надіслала запити 200 найбільшим компаніям України щодо здійснених у 2021 – 2023 роках капітальних інвестицій. Інформацію перевіряли та доповнювали завдяки фінансовим звітностям компаній.