Поради від WWF-Україна: як придбати чорну ікру та осетрину без шкоди для природи і власного здоров’я

Всесвітній фонд природи Україна (WWF-Україна) дав поради, як придбати чорну ікру та осетрину без шкоди для природи і власного здоров'я

Про це інформує Рубрика з посиланням на WWF-Україна.

У чому проблема?

На свята багатьом хочеться побалувати себе чимось смачненьким. Чорна ікра та осетрина можуть стати розкішним доповненням до великоднього застілля, але є кілька важливих моментів, які слід врахувати.

Осетрові — зникаючі види риб, їхній вилов є незаконним. Купуючи продукти з осетрових слід бути особливо уважним! Адже ви можете придбати підробку або нелегальну браконьєрську продукцію.

Яке рішення?

 Щоб не стати співучасником знищення осетрових видів риб в Україні, прислухайтесь до порад від Всесвітнього фонду природи Україна (WWF-Україна).

Як це працює?

Страви з осетрових — екзотика та делікатес на столах українців. Проте так було не завжди! Ще 160 років тому етнограф Олександр Афанасьєв-Чужбинський описував, як у пониззі Дніпра та біля Кінбурнської коси рибалки ловили осетрів та величезних білуг. Під час нересту води Дунаю та Дніпра ледь не кишіли "червоною рибою" — так колись називали представників осетрових видів риб (білуга, стерлядь, севрюга, осетер). Річки Дунай, Дністер, Дніпро, Сіверський Донець були й частково залишаються оселищами для осетрових риб. Попри це, сьогодні вони  — рідкість для цих річок, а деякі види й зовсім зникли, як-от осетер атлантичний та осетер шип.

У ХХ столітті дамби гідроелектростанцій перегородили осетрам шлях до нерестовищ у верхній течії річок. А масовий вилов і браконьєрство призвели майже до повного їх винищення. Сьогодні вільноживучі осетрові види риб занесені до Червоної  книги України і гостро потребують охорони та збереження.

Один із способів збереження цих прадавніх риб — відповідальне споживання осетрових!

Торгівля дикою осетриною та її продукцією заборонена як в Україні, так і за кордоном.

Єдиний легальний спосіб насолодитися делікатесом – це осетрина, вирощена штучно в умовах аквакультури (тобто на осетрових фермах). Сучасні технології дозволяють отримати ікру та м'ясо, які за смаком не поступаються диким аналогам.

В Україні та у світі існує багато аквакультурних підприємств, які пропонують якісну та, головне, легальну осетрину.

Чому варто обирати осетрину та чорну ікру, вирощені на підприємствах аквакультури?

  1. Статевої зрілості осетрові досягають лише у віці 8-20 років, залежно від виду. Наприклад, білуга готова до першого нересту лиша на 10-15 році життя. Більше того, нерестяться вони не щорічно, а через певний проміжок часу (в середньому, 2-4 роки). Ось чому вилов молоді цих риб особливо погано впливає на виживання осетрових в дикій природі. Аквакультура допомагає зменшити тиск на дикі популяції, даючи можливість людям споживати осетрину без шкоди для природних ресурсів.
  2. Підприємства аквакультури відіграють важливу роль у відновленні популяції осетрових. Молодь, вирощена в аквакультурних господарствах, випускається в природне середовище. Згодом, після дозрівання в морі, риби повертаються в річки для нересту, що допомагає відновлювати перерваний життєвий цикл виду.
  3. Легальна аквакультура – гарантія безпеки! Державне регулювання виробництва аквакультурної продукції гарантує дотримання санітарних норм, правил транспортування та зберігання. Це робить "фермерську" осетрину та чорну ікру безпечними для вживання.

 Браконьєрська та контрабандна продукція несе в собі значні ризики для здоров'я:

  • Нехтування санітарними нормами: виробництво та пакування без дотримання правил може призвести до зараження ікри бактеріями та іншими збудниками.
  • Порушення температурного режиму.
  • Заборонені консерванти: для збереження нелегальної ікри можуть використовуватися хімічні речовини, антибіотики, барвники та інші небезпечні для здоров'я компоненти.
  • Ризики вживання дикої осетрини: деякі види диких осетрових можуть накопичувати в своїх тканинах шкідливі речовини, такі як ртуть, що може бути небезпечно для людей.

 Декілька простих правил, як обрати чорну ікру та осетрину і не нашкодити власному здоров'ю та природі:

 Де купувати? Не купуйте чорну ікру та осетрину "з рук в руки" — існує висока ймовірність, що така продукція є контрабандою. Продукцію з осетрових варто купувати у спеціалізованих магазинах, підприємствах аквакультури або великих супермаркетах, які дбають про свою репутацію і не ризикуватимуть продавати нелегальні продукти.

  1. Зверніть увагу на ціну! Дешева ікра може бути підробкою.
  2. Шукайте на упаковці маркування, яке гарантує законний та екологічний видобуток. На баночці з ікрою має бути стрічка з кодом CITES (Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення). Цей код підтверджує законне виготовлення чорної ікри на аквакультурній фермі.
  3. На офіційному веб-сайті СITES розміщено перелік зареєстрованих аквакультурних підприємств з виробництва продукції осетрових та зазначено, чи можуть вони здійснювати експорт та/чи перепакування продукції осетрових у поточному році згідно з вимогами СITES.
  4. Севрюга, через свою вибагливість та пізнє настання статевої зрілості, практично не вирощується в штучних умовах. Тому ікра та м'ясо севрюги, які ви можете зустріти на ринку, найчастіше мають нелегальне походження. Найпоширенішими видами, які вирощують в аквакультурі, є: сибірський осетер, стерлядь, гібрид російського та сибірського осетрів. Рідше зустрічаються: російський осетер і бестер (гібрид білуги та стерляді).

Як правильно вибрати чорну ікру:

  1. Зовнішній вигляд:
  • Ікринки: цілі, без тріщин, однорідного розміру та кольору.
  • Консистенція: розсипчаста, не рідка, не надто тверда.
  • Розмір: залежить від виду осетрових. Найбільша – у білуги, дрібна – у севрюги.
  • Колір: від сірого до чорного, можливі відтінки (сіро-бурштиновий, оливковий).
  1. Смак:
  • Ніжний, вершковий, без сторонніх присмаків.
  • Легкий солонуватий присмак.
  • Відсутність різкого рибного запаху.
  1. Ознаки підробки:
  • Ідеально кругла форма ікринок.
  • Різкий рибний запах.
  • Рідка або занадто тверда консистенція.
  • Неоднорідний колір.
  • Наявність штучних добавок.

Боротьба з браконьєрством та незаконною торгівлею осетриною ведеться на державному рівні. Але що можемо зробити ми, звичайні покупці? Віддаючи перевагу легальній аквакультурі, ми знищуємо економічну основу браконьєрства, підтримуємо стійке рибальство і забезпечуємо екологічну безпеку України.

Нагадаємо, навіщо відновлювати річки і чи це взагалі можливо? Пояснили у WWF-Україна.

Свіжі дописи

  • Новини

Продовження надання допомоги Україні підтримують більшість громадян країн НАТО, – дослідження

Більшість громадян країн НАТО переконані у тому, що членство в Альянсі зміцнює безпеку їх країни,… Читати більше

Saturday July 6th, 2024
  • Новини

Українські захисники щемливо підтримали маленьку дівчинку, яка боїться тривоги

Воїни Збройних сил України зворушливо підтримали маленьку дівчинку, яка боялася повітряної тривоги. Про це повідомляє… Читати більше

Saturday July 6th, 2024
  • Новини

Шість громад отримали мобільні ЦНАПи від європейських партнерів: як працює це рішення

Віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій - міністр цифрової трансформації Михайло Федоров повідомив,… Читати більше

Saturday July 6th, 2024
  • Новини

Війська рф вночі обстріляли Херсонщину: є загиблі

У ніч проти 6 липня російські загарбники обстріляли з артилерії Бериславський район Херсонської області. Під… Читати більше

Saturday July 6th, 2024
  • Новини

Кабмін визначив випадки, коли лікарні можуть надавати платні послуги: що відомо

Уряд визначив перелік випадків, в яких державні та комунальні заклади охорони здоров’я зможуть надавати медичні… Читати більше

Saturday July 6th, 2024
  • Новини

В Україні наступного року запрацює Єдиний туристичний реєстр: у чому рішення

Заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Сергій Деркач повідомив, що уряд затвердив Порядок… Читати більше

Saturday July 6th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.