Про це пише Рубрика з посиланням на звіт міжнародної правозахисної організації Human Rights Watch (HRW).
Правозахисники наголошують, що всі подібні інциденти мають бути розслідувані як воєнні злочини.
"Позасудові страти або вбивства тих, хто здався в полон, і поранених … категорично заборонено міжнародним правом", – заявила Белкіс Вілле, заступник директора HRW з питань криз і конфліктів.
Так, HRW розслідувала три випадки очевидної позасудової кари щонайменше 12 військовослужбовців ЗСУ, перевіривши та проаналізувавши записи з дронів, опубліковані в соціальних мережах 2 та 27 грудня 2023 року, і 25 лютого 2024-го.
Правозахисники зазначили, що:
"У цих випадках солдати явно демонстрували намір здатися в полон і, оскільки вони більше не брали участь у бойових діях, вони не могли бути цілями для застосування військової сили відповідно до міжнародного гуманітарного права чи законів воєн".
На основі наявного відеоматеріалу HRW вдалося визначити місця, де сталися дві із трьох страт, місце третьої страти правозахисники визначити не змогли через відсутність у відео будь-яких географічних деталей.
Четвертий випадок, який розслідувала організація, стосується відеозапису від 19 лютого, на якому двоє російських солдатів розстрілюють трьох беззбройних українських військових, які здаються в полон. Користувач, який опублікував цей запис, вказав місце, де наче б то стався цей злочин, однак HRW не вдалося перевірити ці дані.
У п'ятому випадку розслідування спиралося на інтерв'ю з українським військовим, оприлюднене в Telegram 18 лютого, а також на матеріалах ЗМІ.
"Отримана інформація дозволяє припустити, що в ході інциденту було страчено шістьох солдатів, проте обставини того, що сталося, менш зрозумілі", – йдеться у звіті.
В одному з п'яти інцидентів від 25 лютого на верифікованому відеозаписі з безпілотника можна побачити, як щонайменше семеро українських солдатів виходять із бліндажа серед дерев між двома полями. Вони знімають бронежилети, принаймні один солдат знімає каску, і всі лягають обличчям донизу, тоді як п'ятеро російських військовослужбовців наводять на них зброю.
"Потім троє російських солдатів стріляють у бік українських солдатів, які здалися, ззаду і з обох сторін", – описує ситуацію HRW.
Наголошується, що правозахисники ідентифікували службовців рф за червоними пов'язками, які були у них на руках і на ногах. Шість українських солдатів лежать обличчям униз, "реагуючи на постріли", а один намагається повернутись у бліндаж, однак його застрелили, перш ніж він встиг це зробити, зазначають у звіті. За даними організації, розстріл стався у районі села Іванівське на Донеччині.
За даними місії ООН зі спостереження за дотриманням прав людини в Україні, протягом першого року повномасштабного вторгнення росії її військові і вагнерівці стратили 15 українських військовополонених. А в доповіді за лютий-липень 2023 року було задокументовано позасудову страту шести українських військовополонених, нагадують у HRW. У наступній доповіді, опублікованій у березні 2024 року, зазначається про страту щонайменше 32 захоплених у полон українських солдатів.
22 квітня HRW направила міністру оборони РФ Сергію Шойгу листа з проханням прокоментувати ці випадки, а також повідомити, чи отримували російські військові наказ вбивати українських військових, які здаються, замість того, щоб брати їх у полон. Відповідь на цей запит отримано не було.
9 квітня керівник департаменту протидії злочинам, скоєним в умовах збройного конфлікту, в Офісі генпрокурора України Юрій Білоусов повідомив, що його відомство має інформацію про 54 українських військовополонених, яких стратили російські військові.
Російські злочини щодо військовополонених
Нагадаємо, російська армія не вперше вдається до порушення Женевських конвенцій, законів та звичаїв війни, розстрілюючи українських військовополонених. Такі випадки фіксувалися, зокрема, в Авдіївці, поблизу Роботиного, Бахмуту, а також в колонії Оленівки.
18 лютого військовослужбовці російської федерації розстріляли двох українських військовополонених у смузі відповідальності Оперативно-стратегічного угруповання військ "Хортиця".
Крім того, 17 лютого командувач Оперативно-стратегічного угруповання військ "Таврія" Олександр Тарнавський повідомив, що під час виходу українських підрозділів з Авдіївки, що на Донеччині, деякі військові потрапили до російського полону.
Нагадаємо, що Телеграм-канал DeepState опублікував відео, на якому видно, як група військових розстрілює двох інших військових, які виходять із бліндажа й один з яких тримає руки за головою. Російські окупанти скоїли черговий воєнний злочин на Авдіївському напрямку поблизу Степового.
Своєю чергою на ситуацію відреагував омбудсмен Дмитро Лубінець, який має намір через дане відео звернутися до міжнародних організацій. Також він сподівається, що розвідці вдасться фізично встановити особи винних.
У Збройних силах України також підтвердили інформацію про те, що російські загарбники розстріляли двох беззбройних українських солдатів.
А на початку квітня російські окупанти розстріляли українських військовополонених в Кринках на лівому березі Херсонської області. Відео з черговим російським злочином з'явилося в мережі.
В Україні запущено онлайн-платформу "Вільний степ", призначену для допомоги людям, які пережили полон, тортури та… Читати більше
Кабінет Міністрів України ухвалив рішення включити магнітно-резонансні томографи (МРТ) до списку медичних виробів, які можуть… Читати більше
Українці, які стали жертвами Волинської трагедії на території Польщі, також будуть вшановані. Про це Посол… Читати більше
Кабінет міністрів схвалив проєкт закону "Про Єдиний державний реєстр ветеранів війни". Про це повідомив у… Читати більше
У Ірпені офіційно відкрили відновлений торговельно-розважальний центр "Жирафа", який був майже повністю зруйнований російськими військами… Читати більше
На фронті російські загарбники вкотре розстріляли українських військовополонених Про це повідомили у батальйоні безпілотних систем 110 окремої… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.