В Україні змінили систему видачі ліцензій на управління небезпечними відходами: навіщо це рішення

Закон "Про управління відходами", схвалений Верховною Радою ще минулого року, запустив важливі проєвропейські зміни. У тому числі трансформував систему видачі ліцензій на управління небезпечними відходами.

Про це пише Рубрика, посилаючись на Міндовкілля.

У чому проблема?

Лише одна акумуляторна батарея, яка потрапила у річку, заподіює шкоди більше, ніж тисячі тонн відходів від промисловості. Тому така батарея є дуже небезпечною та має бути належним чином утилізована підприємством на спеціальному обладнанні.

У відомстві наголошують, що загалом щороку в Україні утворюється понад 500 тисяч тонн небезпечних відходів. Це відходи лугів, кислот та солей, чорних металів, осади – та невидима загроза, про яку люди чують, але не бачать кожного дня.

До 2024 року 84% ринку управління небезпечними відходами – це були підприємства посередники, "кустарники", ті, хто здійснював обробку відходів лише на папері.

Тобто, із 215 ліцензіатів, які "працювали" на ринку:

  • 91 – лише зберігали небезпечні відходи;
  • 56 – здійснювали операції з маслами та оливами, шламами, електричним електронним обладнанням та іншими відходами,
  • 68 обʼєктів мали потужності для утилізації небезпечних відходів.

Як зауважують у міністерстві, це пов'язано з тим, що згідно з діючим на той час законодавством, підприємство могло отримати окрему ліцензію лише на послугу збирання та зберігання небезпечних відходів, що спричиняло багато зловживань на ринку.

Значна кількість недобросовісних суб'єктів лише демпінгували ціни на ринку. У результаті, замість утилізації, небезпечні відходи потрапляли на звалища або у лісосмуги.

Яке рішення?

У червні 2022 року був прийнятий Закон України "Про управління відходами", який дав старт довгоочікуваній реформі управління відходами. Вона своєю чергою має розв'язати гостру проблему сміттєзвалищ, відсутності сміттєпереробки та розширеної відповідальності виробника.

Закон набув чинності 9 липня 2023 року. 

Підходи до утилізації відходів тепер кардинально змінені. У тому числі відбувається і трансформація систему видачі ліцензій на управління небезпечними відходами.

Як це працює?

Зі слів екологів, нове законодавство не визначає збирання та зберігання як комплексне управління небезпечними відходами.

Водночас ліцензії мають отримати всі підприємства, які здійснюватимуть збирання та оброблення відходів, тобто повний комплекс заходів.

А перед цим компанії потрібно підтвердити наявність та відповідність своєї матеріально-технічної бази, встановленим вимогам, тобто пройти перевірку відповідності матеріально-технічної бази.

Фото: Міндовкілля

На сьогодні відповідно до затвердженого порядку Міндовкілля вже видали 13 ліцензій на управління небезпечними відходами – за новими сучасними європейськими правилами. Також провели 93 перевірки матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання.

"Ми ж запроваджуємо щотижневий дайджест ринку управління небезпечними відходами. Для цього на сайті Міндовкілля створено спеціальну рубрику "Небезпечні відходи у цифрах", де щотижня оновлюватимемо дані, а ще ділитимемося корисною інформацією.

Тож слідкуйте за тим, як змінюватиметься ринок на шляху євроінтеграції та цивілізованого управління відходами", закликали у міністерстві.

Нагадаємо, що Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів розпочинає цикл регіональних тренінгів для громад та бізнесу щодо практичного застосування норм закону "Про управління відходами".

Також "Рубрика" дізналася, як за експертної підтримки Програми U-LEAD з Європою громади будуть осучаснювати свої полігони, щоб збільшити відсоток перероблення відходів і зменшити шкоду сміттєзвалищ для довкілля. Читай те докладніше у нашому матеріалі: "Як громадам дати раду зі сміттям: кейси Славутича і Конотопа".

Свіжі дописи

  • Новини

Современные технологии, которые помогают обеспечить комфорт в доме круглый год

Современные технологии активно внедряются в повседневную жизнь, обеспечивают комфорт и тепло в доме. Чтобы не… Читати більше

Saturday February 1st, 2025
  • Новини

Удар росіян по інтернату в Суджі: загинули 4 людини, тривають роботи з розбору завалів та надання допомоги постраждалим

Унаслідок авіаудару російських військ по інтернату в Суджі, що в Курській області, загинули 4 людини.… Читати більше

Saturday February 1st, 2025
  • Новини

Кількість загиблих внаслідок російського удару по Полтаві зросла до дев’яти осіб

Кількість жертв внаслідок ракетного удару рф по п'ятиповерхівці у Полтаві знову зросла. Наразі вже відомо… Читати більше

Saturday February 1st, 2025
  • Новини

“Зламай Тишу”: у Києві на станції метро відкрилася експозиція, присвячена боротьбі з гендерно зумовленим насильством

У вестибюлі станції метро «Золоті ворота» відкрилась виставка, присвячена боротьбі з гендерно зумовленим насильством «Зламай… Читати більше

Saturday February 1st, 2025
  • Новини

На Хмельниччині відбудували школу, пошкоджену внаслідок обстрілу росіян

На Хмельниччині відновили Осташковецьку загальноосвітню школу, що зазнала пошкоджень внаслідок російського обстрілу в 2023 році.… Читати більше

Saturday February 1st, 2025
  • Новини

Литва визнала сотні громадян росії та Білорусі загрозою нацбезпеці та заборонила їм в’їзд

Минулого року 598 громадян Білорусі та 125 громадян росії були визнані такими, що становлять загрозу… Читати більше

Saturday February 1st, 2025

Цей сайт використовує Cookies.