Лубінець: постраждалі від сексуального насильства під час війни зможуть отримати по 3 тисячі євро
500 громадян України, які постраждали від сексуального насильства під час російського вторгнення, отримають по 3 тисячі євро.
Про це пише Рубрика, посилаючись на Telegram уповноваженого Верховної Ради з прав людини Дмитра Лубінця.
Як зазначив омбудсмен, рф використовує сексуальне насильство як психологічну зброю:
- для залякування мирного населення на тимчасово окупованих територіях,
- для приниження та придушення українського народу,
- для тортур військовополонених.
Дії росії є грубим порушенням одного з фундаментальних прав людини — на особисту недоторканність особистості, а також можуть кваліфікуватися не тільки як воєнні злочини, злочини проти людяності або грубі порушення прав людини, а й бути частиною актів геноциду.
Лубінець додав, що його представник із рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних і релігійних поглядів Михайло Спасов входить до Наглядової ради пілотного проєкту з виплати репарацій постраждалим від сексуального насильства в Україні від Фонду Global Survivors Fund.
Фонд планує спочатку зібрати дані від постраждалих, потім ідентифікувати:
- чи правдиві їхні свідчення,
- чи відповідають ці кейси критеріям сексуального насильства, пов'язаного з конфліктом.
Омбудсмен підкреслив, що на постраждалих чекає виплата в розмірі 3 тисяч євро, а отримати кошти всередині проєкту зможуть 500 постраждалих.
Фонд обіцяє конфіденційність.
Нагадаємо, з лютого 2022 року Офіс генпрокурора зафіксував 287 випадків сексуального насильства, пов'язаного з російським вторгненням.
Найбільше постраждалих від сексуального насильства з боку російських військових:
- 185 осіб — становлять жінки,
- 102 — чоловіки.
З них 15 неповнолітніх, серед яких 14 дівчат і один хлопець.
Найбільшу кількість випадків сексуального насильства зафіксовано у Херсонській області — 85.
Також 56 на Київщині, 74 на Донеччині, 32 на Харківщині. 18 — у Запорізькій області, 7 — у Чернігівській області, 3 на Луганщині, 10 на Миколаївщині та 2 на Сумщині.
Мова йде про: зґвалтування, каліцтво або насильство над статевими органами, примусове оголення, погрози та спроби зґвалтування, примус дивитися на сексуальну наругу над близькими особами. Це офіційно задокументовані прокурорами випадки.
За виявленими фактами сексуального насильства на окупованих територіях селищ Київської, Чернігівської, Херсонської, Харківської та Миколаївської областей повідомлено про підозру 40 військовослужбовцям рф. Скеровано до суду 19 обвинувальних актів щодо 28 осіб, двох засуджено до 12 років та 10 років позбавлення волі.