Дружба на користь: як час разом з собаками знижує рівень стресу, – дослідження Mars Petcare
У чому проблема?
Чимало досліджень попередніх років демонструють, що собаки можуть сприяти розвитку соціальних й когнітивних навичок у дітей, а деякі з інших вказують на те, що у стресових ситуаціях діти знаходять емоційну підтримку саме у чотирилапих друзів. Проте ефект взаємодії домашніх улюбленців з дітьми у повсякденному житті – маловідомий.
Яке рішення?
Нові дані, отримані у науковому центрі Mars Petcare, доводять, що собаки також корисні для дітей, навіть якщо вони не відчувають стресу.
Вивчаючи фізіологічні ефекти щоденної взаємодії між дітьми та собаками, вчені вимірювали рівень кортизолу (гормон стресу) у 55 дітей віком від 8 до 10 років та 54 собак. Вимірювання проводили до, під час та після невимушеного повсякденного спілкування протягом трьох окремих візитів.
Виявилось, що користь від такої взаємодії отримають обидві сторони, адже після спільно проведеного часу, вчені зафіксували зменшення рівня кортизолу як у дітей, так і у собак.
Як це працює?
Отримані результати підтверджують наявність так званої моделі «буферизації» стресу не лише у людей, але й у тварин. Вона припускає, що ефект соціальної підтримки відчувається переважно в умовах активного стресу, під час якого наявність соціального партнера зменшує патогенні ефекти стресу. Виявляється, що соціальна буферизація працює однаково для людей та собак, а дружні контакти та підтримка потрібні обом.
Крім того, результати підкріплюють наявні дослідження взаємодії людини і тварини (HAI). Зокрема те, що собаки можуть допомагати дітям справлятися зі стресом, надавати емоційну підтримку, розвивати впевненість та почуття відповідальності.
Отримані дані не лише підкреслюють важливу роль, яку відіграють домашні улюбленці в нашому житті, але й те, що вони також потребують нашої уваги та дбайливого ставлення.