Після знищення Трипільської ТЕС "Центренерго" втратило всю генерацію
Трипільська ТЕС була атакована російськими загарбниками в ніч на 11 квітня. Через масову ворожу атаку знищено всю генерацію "Центренерго".
В компанії назвали цей день "чорним" в історії "Центренерго".
"Унаслідок сьогоднішньої масованої атаки, знищено всю нашу генерацію. Війська РФ повністю зруйнували Трипільську ТЕС, що на Київщині. Добре, що всі наші, хто був під час обстрілів на зміні – живі. Але нам дуже болить..." – йдеться в повідомленні.
Як зазначили в "Центренерго", внаслідок влучань, сталася масштабна пожежа у турбінному цеху. Зараз на підприємстві тривають роботи по локалізації вогню.
"Масштаби руйнувань – жахливі. Грошима це не оцінити. Це для нас найбільший виклик за всю історію підприємства. Але я переконаний – ми з ним справимось", – заявив голова наглядової ради ПАТ "Центренерго" Андрій Гота.
В компанії нагадують, що:
- 22 березня 2024 року вщент було знищено Зміївську ТЕС, в Харківській області,
- 25 липня 2022 війська рф окупували Вуглегірську ТЕС в Донецькій області.
"На сьогодні, ПАТ "Центренерго" втратила 100 відсотків генерації", – констатували в компанії.
В м. Українка після знищення Трипільської ТЕС готуються до графіків аварійного відключення електроенергії, крім того, застосовуються графіки подачі питної води.
За словами Гота, наразі ситуація в енергосистемі, попри знищення ТЕС, залишається стабільною.
"Я сподіваюсь, що кияни не відчують на сьогодні (наслідків – ред.). Але це вже питання не тільки до нас, а всієї енергосистеми України. На сьогодні я маю інформацію, що ситуація стабільна", – додав він.
Наразі продовжується розбір завалів внаслідок удару по Трипільській ТЕС.
"Це теплова генерація, це маневрена генерація. Тобто ми це відчуємо в піках споживання електроенергії", – розповів голова наглядової ради ПАТ "Центренерго".
Він відзначив, що маневрена генерація працює під час піка й задовольняє попит в ті моменти, коли інші генерації не можуть цього зробити.
"Не вітер, не сонце, не гідро, а от теплогенерація це може це робити. Ну, на жаль, на сьогодні вже не може", – відзначив Гота.
Гота розповів, що наразі терміни відновлення станції є. Він відзначив, що в серпні 2023 року команда мала схожу "картину". Тоді ж блоки не були зруйновані, але були зупинені й не здатні до роботи.
"І ми за декілька місяців вже входили в зиму майже з максимальною потужністю. Тому ми знаємо як відновлювати з нуля та орієнтовні терміни.Але назвати ці терміни не можу в силу об'єктивних причин", – пояснив він.
Зазначимо, що Трипільська ТЕС є найпотужнішою електростанцією в Київській області і була найбільшим постачальником електроенергії у Київську, Черкаську та Житомирську області.
На щастя, співробітники станції, які були на зміні цієї ночі, вціліли.
Трипільська ТЕС розташована у місті Українка Обухівського району Київської області на березі Канівського водосховища.
Станція розміщена за 45 кілометрів від Києва поблизу історичного українського поселення Трипілля, звідки вона і бере свою назву.
Мер міста Українка Олександр Туренко закликав місцевих жителів щільно зачинити вікна у своїх оселях через потужну пожежу. Також він попросив зробити запаси води та зарядити усі електропристрої.
Варто зазначити, що будувати Трипільську ТЕС почали ще у 1967 році. Вже у 1969 році у промислову експлуатацію прийняли перший енергоблок ТЕС. Ще через три роки ввели в дію останній (шостий) енергоблок станції.
На території Трипільської ТЕС розміщені енергогенеруючі підприємства загальною потужністю 3200 МВт, з яких встановлена потужність Трипільської ТЕС становить близько 57 %
Підприємство займає площу 281,3 гектара.
Масована повітряна атака по Україні
Раніше увечері 10 квітня російські окупанти запустили по території України кілька груп ударних безпілотників типу "Шахед". У Силах оборони півдня України заявили про роботу сил та засобів протиповітряної оборони по цілях противника.
Крім того, близько 01:18 у командування Повітряних сил заявили про фіксацію руху ворожої ракети у напрямку Одеси. А також – про загрозу застосування ворогом балістики на сході країни.
Пізніше стало відомо про виліт 9-х бортів стратегічних бомбардувальників Ту-95МС з аеродрому "Оленья" (Мурманська область, РФ). Вони ближче до четвертої години здійснили маневр в районі пускових рубежів. Військові зазначили, що ймовірні пуски крилатих ракет. Згодом була оголошена тривога по всій Україні.
Вибухи лунали, зокрема, у Харкові та Львові, під атакою також були об'єкти енергетики:
- У Львівській та Івано-Франківській областях працювали сили та засоби ППО через ракетні атаки. Зокрема, по Львову ворог запускав ракети "Канджал".
- В Миколаївській області уламки збитих "Шахедів" впали на відкритій території, даних про руйнування та постраждалих немає.
- В Одеській області уламки збитих дронів-камікадзе спричинили займання на території енергооб'єкта – була пожежа, яку вже ліквідували.
- По Київській області, були удари "Шахедами" та ракетами, під час повітряної тривоги був атаковано об'єкт критичної інфраструктури, повністю зруйнована Трипільська ТЕС.
- У Харкові та області лунали вибухи через ракетні удари окупантів. Місцева влада уточнила, що по місту та регіону загалом загарбники завдали щонайменше десять ударів.
Загалом вночі та вранці 11 квітня Протиповітряна оборона знищила 57 повітряних цілей: 39 ударних безпілотників й 18 ракет.