У Чехії впроваджують зміни статусу проживання для біженців: які права матимуть українці

Чеське МВС днями анонсувало пропозицію змін до законодавства Lex Ukrajina, згідно з яким громадяни України з тимчасовим захистом зможуть отримати у Чехії дозвіл на довготривале проживання. Умовою такого переходу буде економічна самодостатність.

Про це інформує Рубрика з посиланням на proukrainu.blesk.cz.

В МВС Чехії повідомили, що українські біженці зможуть відмовитися від тимчасового захисту й отримати довготривалі документи в Чехії. Такі зміни пропонують внести до закону Lex Ukrajina.

Подальше перебування українських біженців після закінчення дії Директиви про тимчасовий захист у 2025 року обговорюють на рівні ЄС. Найбільш ймовірний варіант, що дію захисту продовжать. Деякі країни розглядають перехід українців із тимчасового захисту на стандартні дозволи на довготривале проживання. Це пов'язано із тим, що війна триває і значна частина людей інтегрувалися на ринок праці та суспільне життя.

У новому Lex Ukrajina 7 влада Чехії пропонує розширити можливості легалізації перебування для людей із України. Біженці зможуть добровільно перейти на спеціальний довготривалий тип проживання. Ті, хто не захоче отримувати новий статус або не відповідатиме умовам, зможуть залишитися із тимчасовим захистом. Оформити стандартні дозволи на довготривале проживання зможуть економічно незалежні біженці – тобто, ті, хто матимуть де і за що жити і не залежатимуть від державної допомоги.

"Інститут тимчасового захисту для українських біженців працюватиме й надалі. Дехто з них хоче залишитися в Чехії довготривало й мати ясну перспективу. Тому ми пропонуємо економічно активним біженцям з України можливість отримати довготривалий тип проживання подібний до того, який мають інші іноземців з країн, що не входять до ЄС", – пояснив міністр внутрішніх справ Віт Ракушан.

За словами директорки Департаменту притулку та міграційної політики МВС Чехії (OAMP) Павли Новотної таке рішення ухвалили насамперед на основі порад української спільноти в Чехії, яка наголошувала на тому, що існує такий запит від біженців.

Цей законопроект поки перебуває на стадії обговорення та розглядатиметься, як тільки буде рішення на рівні ЄС.

У рамках довготривалого типу проживання передбачено:

  • вільний доступ до ринку праці;
  • не треба проходити адаптаційно-інтеграційний курс, як іншим іноземцям;
  • біометрична картка замість візової наліпки;
  • доступне лише комерційне медичне страхування, якщо біженець не працевлаштований (діти залишаються у системі VZP);
  • оформляти довготривале проживання повинні будуть всі члени родини (наприклад, не може оформити тільки мама, а дитина
  • залишитися з тимчасовим захистом);
  • біженці, що оформили довготривале проживання, зможуть зареєструвати транспортний засіб на себе.

Умови отримання спеціального типу проживання:

  • необхідно перебувати у Чехії мінімум 2 роки;
  • треба мати закордонний паспорт;
  • документ про фінансове забезпечення для перебування на території Чехії;
  • документ про місце проживання на території Чехії;
  • довідка про несудимість;
  • обов'язкове відвідування школи в Чехії для дітей.

Як повідомляють у МВС, Lex Ukrajina 7 може набути чинності на початку 2025 року. Спочатку всі біженці продовжать тимчасовий захист після 2025 року, а потім ті, хто відповідатиме умовам і матиме бажання, зможуть перейти на довготривале перебування.

Продовження тимчасового захисту після 2025 року буде таким самим, як і 2024 року. Першим етапом буде онлайн-реєстрація, а потім та візит до МВС для отримання візової наліпки.

Процедура отримання спеціального типу проживання буде схожою:

  • OAMP у випадку з українцями не використовуватиме принцип індивідуального вирішення кожної заявки;
  • МВС Чехії збиратиме всю інформацію та перевірятиме на відповідність умов для отримання довготривалого проживання;
  • українці зможуть перевірити, чи відповідають умовам, на сторінках МВС.

Терміни, умови та процедуру надання спеціального довготривалого типу перебування ще обговорюють і можуть вносити зміни.

Урядовці вирішують, на який час видавати спеціальний довготривалий тип проживання – на 2 чи на 5 років. Цей термін зараховуватиметься для отримання дозволу на постійне проживання у Чехії.

Нагадаємо, Чехія продовжує до 2025 року тимчасовий захист для українців. В чеському уряді вже готують план, за яких умов українці зможуть залишатися у країні на довший час.

Раніше Рубрика повідомляла, що Президент Чеської Республіки Петр Павел підписав Закон, який стосується продовження статусу захисту українських біженців та водночас робить складнішими умови перебування, а також згадує можливість повернення українців на Батьківщину.

Окрім того, з 1 січня 2024 року Центри допомоги українським біженцям у Празі працюватимуть інакше. Крім того, частина таких організацій закриються найближчим часом.

Станом на жовтень повідомлялось, що у Чехії перебувають 359 тисяч біженців із України, з яких близько 115 тисяч легально влаштувались на роботу.

Свіжі дописи

  • Новини

Генштаб: на фронті ворог найбільше атакував на Покровському та Курахівському напрямках

Протягом минулої доби на фронті відбулось 138 бойових зіткнень. Найбільше російські війська атакували на Покровському… Читати більше

Friday January 3rd, 2025
  • Новини

У Каліфорнії одномоторний літак упав на будівлю: є загиблі та багато поранених

У четвер у Південній Каліфорнії одномоторний невеликий  літак зазнав аварії, впавши на будівлю. Унаслідок події… Читати більше

Friday January 3rd, 2025
  • Новини

У Києві та області зафіксували падіння уламків БпЛА: загинула людина, четверо поранені

Війська рф ударними дронами вночі, 3 грудня, атакували столицю та Київську область. Унаслідок падіння уламків… Читати більше

Friday January 3rd, 2025
  • Новини

Зеленський дав інтерв’ю “Єдиним новинам”: говорив зокрема про справедливий мир, миротворчу ініціативу Франції, закінчення війни

Президент Володимир Зеленський під час спільного з першою леді Оленою Зеленською інтерв’ю "Єдиним новинам" говорив… Читати більше

Thursday January 2nd, 2025
  • Новини

У Міноборони розповіли, як вдалося скоротити підготовку українських пілотів на винищувачах F-16 

Майже на три місяці вдалося скоротити терміни підготовки українських пілотів на винищувачах F-16, що, своєю… Читати більше

Thursday January 2nd, 2025
  • Новини

Сибіга заявив, що українська делегація була вражена обізнаністю Ахмада аш-Шараа про історію нашої країни

2 грудня було представлено результати поїздки до Дамаска Президенту України. Цей візит дав конкретні домовленості,… Читати більше

Thursday January 2nd, 2025

Цей сайт використовує Cookies.