МОЗ: порівняно з 2021 роком кількість пацієнтів із ПТСР зросла майже вчетверо

Пресслужба МОЗ України повідомляє, що в 2023 році кількість пацієнтів з ПТСР зросла майже в чотири рази порівняно з 2021 роком, а за перші два місяці 2024 року діагноз встановлено фактично такій же кількості пацієнтів, як за весь 2021 рік.

Про це пише Рубрика з посиланням на пресслужбу МОЗ України.

"Протягом останніх двох років у електронній системі охорони здоров'я (ЕСОЗ) фіксується значне збільшення пацієнтів зі встановленим діагнозом посттравматичний стресовий розлад (ПТСР). Так, у 2023 році кількість пацієнтів з ПТСР зросла майже в чотири рази порівняно з 2021 роком, а за перші два місяці 2024 року діагноз встановлено фактично такій же кількості пацієнтів, як за весь 2021 рік", – йдеться в повідомленні.

Як зазначається, за даними НСЗУ, показники у розрізі цифр за роками виглядають так:

  • 2021 рік — 3 167 пацієнтів,
  • 2022 рік — 7 051 пацієнт,
  • 2023 рік — 12 494 пацієнти,
  • 2024 рік — 3 292 пацієнти (станом на 06.03.2024).

У пресслужбі нагадали, що на ПТСР страждають незалежно від статі і віку. Не лише війна, а будь-яка подія, що несе в собі загрозу смерті або цілісності, може стати передумовою для розвитку ПТСР. При цьому досвід переживання воєнних дій не обовʼязково призводить до такого діагнозу. Це залежить від стійкості людини, обставин, наявної підтримки та інших факторів. Але, беззаперечно, повномасштабна війна значною мірою вплинула на життя і психічний стан українців. За різними оцінками, ПТСР може розвиватися у 12–20% людей, які пережили травматичну подію або були свідками такої.

Симптоми розладу можуть виникати в короткий або тривалий період після травматичної події ― як правило, протягом перших трьох місяців. Вони можуть проявлятися через гіперзбудженість, перепроживання травматичних подій, проблеми із памʼяттю та емоційною сферою, порушення сну, надмірну втому, дратівливість, головні болі, намагання уникнути всього, що нагадує про травмуючу подію, тощо.

"Для сформованого ПТСР характерне постійне переживання травми, тригери-нагадування, флешбеки, інтрузії ― спогади з минулого, які втручаються в теперішнє і заважають жити. Це постійне повернення до травми, людину відкидає в ті події. Є і повернення до минулого, і говорити про нього важко. Уникнення (згадувань про травмівну подію ― ред.) ― це найбільш характерний та небезпечний симптом", – цитує пресслужба директорку Центру психічного здоровʼя та реабілітації "Лісова поляна" МОЗ України Ксенію Возніцину.

Водночас у пресслужбі наголосили, що ПТСР є здебільшого виліковним і успішно минає у більшості пацієнтів/ок. У разі появи перших симптомів необхідно якомога швидше звернутися по допомогу. Наприклад, до свого сімейного лікаря або до сімейного лікаря в тому медичному закладі, який має договір з НСЗУ за пакетом "Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги", зазначили в МОЗ.

Сімейні лікарі пройшли навчання за програмою ВООЗ mhGAP та можуть допомогти в питаннях, що стосуються ментального здоров'я. У разі потреби відбувається перенаправлення до вузького спеціаліста:

  • психолога,
  • психотерапевта,
  • психіатра.

Послуга є абсолютно безоплатною, адже надається у межах Програми медичних гарантій.

Знайти контакти закладів первинної медичної допомоги, які мають відповідний контракт із НСЗУ, можна на інтерактивній мапі на сайті НСЗУ в розділі "Е-дані" ― "Аналітичні панелі (дашборди)" ― Надавачі медичної допомоги за напрямом "Психологічна та психіатрична допомога".

У 2023 році понад 114 тисяч українців отримали першу психологічну допомогу на первинній ланці.

Нагадаємо, Міністерство освіти і науки України проводить трансформацію психологічної служби та супроводу в системі освіти.

Також ми розповідали, що метод лікування та реабілітації військових, під час якого використовують спеціально навчених собак, є одним з ефективних способів, при якому тварини здатні позитивно впливати на психофізичний стан бійців.

Свіжі дописи

  • Новини

путін заявив про продовження випробувань “Орешника”: планується серійне виробництво

російський лідер володимир путін заявив про успішне випробування ракетної системи «Орешник», якою росіяни поцілили по… Читати більше

Friday November 22nd, 2024
  • Новини

Уряд затвердив план реалізації Стратегії морської безпеки України

Кабінет Міністрів України затвердив план реалізації Стратегії морської безпеки, розроблений Міністерством оборони. Про це пише… Читати більше

Friday November 22nd, 2024
  • Новини

Дані розвідки не варто сприймати як вихідний: Зеленський прокоментував скасування засідання ВР

Коли в Україні немає повітряної тривоги та російських обстрілів, усі органи влади, державні структури, виробництва… Читати більше

Friday November 22nd, 2024
  • Новини

З початку доби росія запустила по Україні понад 110 дронів: Сили оборони збили 64 безпілотники

Починаючи з ночі 22 листопада росія не припиняє атакувати Україну ударними дронами типу "Shahed" та… Читати більше

Friday November 22nd, 2024
  • Новини

До кінця року в Україну доставлять 500 тисяч артснарядів, – очільник МЗС Чехії

Міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський заявив, що у межах чеської ініціативи до кінця цього року в… Читати більше

Friday November 22nd, 2024
  • Новини

На одній із станцій харківського метро встановили новорічну ялинку

У Харкові встановили новорічну ялинку на станції метро "Університет". Про це повідомила у Телеграмі пресслужба комунального підприємства… Читати більше

Friday November 22nd, 2024

Цей сайт використовує Cookies.