В Україні відзначають День добровольця: Президент та Головнокомандувач ЗСУ привітали захисників
В Україні 14 березня відзначають День українського добровольця. Президент Володимир Зеленський та Головнокомандувач Збройних сил України генерал-полковник Олександр Сирський привітали добровольців, які захищають Україну, з Днем українського добровольця.
Про це пише Рубрика з посиланням на заяву Сирського у зверненні.
День українського добровольця
Цей день започатковано 17 січня 2017 року Верховною Радою з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, сприяння дальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві, посиленню суспільної уваги та турботи до учасників добровольчих формувань та на підтримку ініціативи громадськості.
Ця дата вибрана не випадково: 14 березня 2014 року прямо з Майдану перші добровольці відправилися на тренувальну базу в Нових Петрівцях, що під Києвом. Внесок першої хвилі добровольців важко переоцінити. Добровольчі батальйони дали змогу провести мобілізацію і підготувати професійну заміну добробатам.
В дні Революції Гідності та на початку російського вторгнення тисячі українських громадян, кинувши власні справи – навчання, роботу, бізнес, родини – пішли на майдани країни, висловлюючи протест проти антидержавної політики тодішнього вищого керівництва країни, а потім зі зброєю в руках першими протистояли озброєній до зубів російській армії.
Навесні 2014 року була зафіксована рекордна явка у військкомати країни. Люди приходили самі, не чекаючи на отримання повістки. Інші – чоловіки й жінки, самоорганізувалися в батальйони й вирушили на схід. Саме завдяки добровольцям – їхній мужності, відданості національним інтересам і щирому патріотизму вдалося зупинити російського агресора, дати змогу мобілізувати сили в тилу й озброїти армію. Українські добровольці стали гордістю українського народу та водночас головним болем кремлівських посіпак.
Загалом у воєнному конфлікті на сході України брали участь майже 40 добровольчих батальйонів. Переважна більшість із них згодом перетворилася на військові частини силових структур.
У перші тижні повномасштабного російського вторгнення в Україну у 2022 році майже 100 тисяч добровольців вступили до лав Сил територіальної оборони ЗСУ.
Варто нагадати, що навіть побіжний історичний екскурс свідчить, що феномен добровольства здавна притаманний українцям. Одним із перших таких прикладів можна назвати Запорозьку Січ – воєнізовану структуру з добровольчих батальйонів, які століттями боронили Україну.
Варто зазначити, що новий поштовх розвитку сучасного добровольчого руху надав Закон України «Про основи національного спротиву», ухвалений 16 липня 2021 року. Відповідно до цього закону добровольче формування територіальної громади – це воєнізований підрозділ, сформований на добровільній основі з громадян України, які проживають у межах території відповідної територіальної громади, який призначений для участі у підготовці та виконанні завдань територіальної оборони в межах території відповідної територіальної громади.
Після того, як Кабінет Міністрів України постановою від 29 грудня 2021 року затвердив Положення про добровольчі формування територіальних громад, в Україні почали створюватися перші добровольчі об'єднання для територіальної оборони.
Згодом до українських добровольців, доєдналися іноземні.
До Президента звернулися з проханням запровадити механізм протидії сексуальним домаганням в ЗСУ
Привітання Президента
Привітання Головнокомандуючого ЗСУ
Сирський зазначив, що плануючи напад на Україну, росіяни не врахували "духу і волі українських добровольців, які піднялися на захист України". Він додав, що вибір боронити незалежність України зробили "вчорашні вчителі, лікарі, студенти, підприємці, спортсмени, айтівці".
"Я памʼятаю обличчя в добробатах у зоні Антитерористичної операції на сході України, памʼятаю цю відвагу й шалену мотивацію. Це бійці, про яких мріє кожен командир, кожен воєначальник. У всьому світі", — сказав він.
Також генерал пригадав "довжелезні черги до територіальних центрів комплектації у Києві в лютому 2022 року", коли наплив був такий, що всіх охочих не встигали мобілізовувати.
"Дивлячись на ті черги, я остаточно зрозумів, що росіянам не вдасться пройти парадом у Києві. Ні за три дні, ні за три місяці. Ніколи", — ствердив генерал.
Також головнокомандувач подякував усім майбутнім добровольцям, які "прийдуть до війська завтра, післязавтра, через місяць". Він запевнив, що командування зробить усе, щоб "для кожного і кожної знайшлося місце відповідне до навичок, умінь і можливостей".
"Я дякую всім добровольцям! З важким серцем я вклоняюсь полеглим добровольцям. Ми не пробачимо ворогу жодну смерть. Памʼятаймо, що Україна існує доти, доки є кому її захищати", — сказав Сирський.