Закуплені Чехією снаряди можуть потрапити до України ближче до початку літа
Боєприпаси, закуплені для Сил оборони за ініціативою Чехії, можуть потрапити до України ближче до червня місяця.
Про це заявив радник із питань національної безпеки Чехії Томаш Пояр.
Нагадаємо, що прем'єр-міністр Чехії Петр Фіала казав, що вже затверджена перша партія снарядів у 300 тисяч одиниць. На додаток до них Прага може передати ще 200 тисяч артснарядів.
"Я не хочу обіцяти неможливого, тому що навіть в ідеальній ситуації знадобляться місяці, щоб успішно доставити матеріали на передову", додав Фіала під час конференції.
Своєю чергою Пояр розкрив подробиці допомоги в інтерв'ю.
"Обіцяні гроші мають надійти, і контракти мають бути укладені. Коли контракти укладуть, знадобиться кілька тижнів на доставку [снарядів] в Україну.
Починаючи із червня, постачання можуть надходити", підкреслив він.
Пояр відмовився розкрити походження боєприпасів, заявивши, що боєприпаси шукають у всьому світі, "де вони доступні за розумною ціною та розумної якості".
Координатори ініціативи також очікують, що росія спробує зірвати постачання боєприпасів до України, тому всі інші деталі намагаються тримати в секреті.
Варто додати, зі слів міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, чеська ініціатива розрахована на реалізацію протягом усього року.
"Тобто перші снаряди почнуть надходити, скажемо так, в осяжній перспективі. А потім протягом року будуть надходити далі нові партії", — сказав він.
Уже цього тижня плануються зустрічі з представниками Чехії, на яких вони представлять план постачання боєприпасів. Водночас за словами Кулеби, є й інші ініціативи з постачання боєприпасів.
Одну з них обговорили на зустрічі голів МЗС Франції, країн Балтії та України у Вільнюсі. Кулеба "закликав уже сьогодні почати збирати гроші на неї також".
Нагадаємо, що днями президент Чехії Петр Павел заявив, що закуплені в третіх країнах світу 800 тис. артснарядів, можуть бути поставлені Україні впродовж кількох тижнів.
Що відомо про ініціативу Чехії щодо пошуку боєприпасів для України
17 лютого на Мюнхенській конференції з безпеки президент Чехії Петр Павел заявив, що його країна ідентифікувала 500 000 снарядів калібру 155 мм та 300 000 снарядів калібру 122 мм, які можуть бути доставлені протягом кількох тижнів, якщо гроші будуть доступні.
Відомо, що до ініціативи Чехії приєдналися:
- Канада, яка виділить 30 млн канадських доларів (близько 23 млн дол. США) на закупівлю боєприпасів для України поза межами НАТО;
- Нідерланди виділяють понад 100 млн євро на цю ініціативу;
- Бельгія, яка виділить 200 мільйонів євро на ініціативу Чехії;
- Литва долучиться до чеської ініціативи із закупівлі та передачі Україні боєприпасів.
- Франція долучається до чеської ініціативи щодо закупівлі боєприпасів для Збройних сил України та пошуку фінансування проєкту.
- Прессекретар німецького уряду Штеффен Хебештрайт заявив, що ФРН візьме участь у закупівлі 800 тисяч артилерійських снарядів для України, які знайшла Чехія за межами ЄС.
- Латвія вирішила приєднатися до чеської ініціативи щодо закупівлі артилерійських боєприпасів для України, яку раніше запропонував президент Петро Павел.
Загалом закупівлю боєприпасів для України за межами Європи підтримують 15 країн.