Ще 200 тисяч одиниць: прем'єр Чехії заявив про можливість збільшення закупівлі снарядів для ЗСУ
Прем'єр-міністр Чехії Петро Фіала заявив, що на додаток до закупівлі 300 тисяч одиниць артилерійських боєприпасів для Збройних сил України у третіх країн, чеській ініціативі пообіцяли ще 200 тисяч одиниць у необов'язковому порядку.
Про це пише Рубрика з посиланням на "Чеські новини".
"Я вважаю це великим успіхом. Це ще один доказ того, що Чеська Республіка є повністю активним гравцем у європейській політиці безпеки", – сказав він.
Прем'єр зазначив, що до ініціативи приєдналися 18 країн.
За останні місяці на фронті у Збройних сил України виникла гостра нестача артилерійських боєприпасів. Нещодавно з цієї причини нашим бійцям довелося відступити з міста Авдіївка, а також втратити ще кілька населених пунктів Донецької області.
План закупівель передбачав виділення 1 млрд євро на компенсацію постачання державам-членам, ще 1 млрд — на спільні закупівлі боєприпасів, а також збільшення виробничих потужностей у ЄС.
14 листопада міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус визнав, що Євросоюз не зможе надати Україні мільйон артилерійських снарядів до березня 2024 року.
Проте 11 січня в Єврокомісії заявили, що Європейський Союз зможе виготовити один мільйон боєприпасів для України до кінця зими 2024 року.
Згодом стало відомо, що протягом минулих місяців Європейський Союз значно наростив виробництво боєприпасів та доведе цю спроможність до 1 млн боєприпасів на рік вже у березні поточного року і до 2 млн – у 2025 році.
Проте Європейський союз готовий виробляти для України до 2 млн артилерійських боєприпасів щорічно з 2025 року.
Що відомо про ініціативу Чехії щодо пошуку боєприпасів для України
17 лютого на Мюнхенській конференції з безпеки президент Чехії Петр Павел заявив, що його країна ідентифікувала 500 000 снарядів калібру 155 мм та 300 000 снарядів калібру 122 мм, які можуть бути доставлені протягом кількох тижнів, якщо гроші будуть доступні.
Зі слів Павела, Чехія могла б здійснити передачу снарядів за лічені тижні, якщо заручиться фінансуванням від США, Німеччини, Швеції та інших.
Відомо, що до ініціативи Чехії приєдналися:
- Канада, яка виділить 30 млн канадських доларів (близько 23 млн дол. США) на закупівлю боєприпасів для України поза межами НАТО;
- Нідерланди виділяють понад 100 млн євро на цю ініціативу;
- Бельгія, яка виділить 200 мільйонів євро на ініціативу Чехії;
- Литва долучиться до чеської ініціативи із закупівлі та передачі Україні боєприпасів.
- Франція долучається до чеської ініціативи щодо закупівлі боєприпасів для Збройних сил України та пошуку фінансування проєкту.
- Прессекретар німецького уряду Штеффен Хебештрайт заявив, що ФРН візьме участь у закупівлі 800 тисяч артилерійських снарядів для України, які знайшла Чехія за межами ЄС.
- Латвія вирішила приєднатися до чеської ініціативи щодо закупівлі артилерійських боєприпасів для України, яку раніше запропонував президент Петро Павел.
Загалом закупівлю боєприпасів для України за межами Європи підтримують 15 країн.
Варто додати, що протягом минулих місяців Європейський Союз значно наростив виробництво боєприпасів та доведе цю спроможність до 1 млн боєприпасів на рік вже у березні поточного року і до 2 млн – у 2025 році.
Днями президент Чехії Петр Павел заявив, що закуплені в третіх країнах світу 800 тис. артснарядів, можуть бути поставлені Україні впродовж кількох тижнів.