Новини

Єврокомісія пропонує продовжити “транспортний безвіз” з Україною: але з новими вимогами

Європейська комісія висунула пропозицію продовжити угоду про автомобільні перевезення з Україною, але вирішила внести у неї зміни.

Про це повідомляється на сайті ЄК, передає Рубрика.

Пропозиції, надіслані Раді ЄС, включають оновлення угоди з Україною «з метою покращення її практичної реалізації та правозастосування, зберігаючи при цьому її цілі та сферу дії».

Як зазначили в ЄК, оскільки традиційні транспортні маршрути в регіоні порушені або закриті через агресивну війну Росії проти України та недоступність Чорного моря як традиційного торговельного шляху для двох країн, продовження угоди принаймні до кінця 2025 року допоможе убезпечити ланцюги поставок.

«На основі обміну думками з державами-членами, Україною та зацікавленими сторонами, ЄК взяла до уваги уроки, отримані в процесі імплементації чинної угоди про транспорт між Україною та ЄС. Хоча сфера дії угоди залишиться незмінною, Комісія пропонує внести зміни, які сприятимуть її імплементації та виконанню державами-членами», – йдеться у пресрелізі ЄК.

Зокрема, пропонується:

  • зробити обов'язковим наявність документів, які підтверджують, що транспортний оператор належним чином уповноважений здійснювати міжнародні перевезення, і що перевезення здійснюються відповідно до угоди;
  • зробити обов'язковим наявність спеціальних документів, які засвідчують, що операція без вантажу безпосередньо пов'язана з транзитною або двосторонньою операцією, як того вимагає угода;
  • посилити контроль за дотриманням автоперевізниками зобов'язань, пов'язаних з операціями, дозволеними угодою, боротьбу з шахрайством та підробкою водійських документів, а також з правопорушеннями, пов'язаними з безпекою дорожнього руху: такі правопорушення можуть призвести до відкликання ліцензії;
  • додати нове захисне застереження: якщо на національному ринку автомобільних перевезень у певному географічному регіоні спостерігається значне порушення, яке може бути пов'язане з угодою, дія угоди може бути призупинена в цьому географічному регіоні.

В ЄК вважають, що ці заходи сприятимуть імплементації угоди без шкоди для взаємної вигоди.

«Угода була дуже позитивною як для ЄС, так і для України, дозволивши значно збільшити їхній експорт на ринки один одного. Угода з Україною, як і з Молдовою, також має важливе значення для підтримки «Шляхів солідарності», – йдеться у повідомленні.

За даними Єврокомісії, з моменту набуття чинності угоди український експорт автомобільним транспортом до ЄС значно збільшився: приблизно на дві третини за обсягами перевезених вантажів і приблизно на третину за вартістю. У абсолютному вираженні понад 300 тис. тонн товарів було додатково експортовано до ЄС щомісяця, зазначили в ЄК.

Водночас український імпорт з ЄС збільшився аналогічним чином, а саме приблизно на 300 тис. тонн на місяць. Однак український імпорт за вартістю зріс майже втричі швидше, ніж український експорт. Відтак, Україна імпортує автотранспортом з ЄС товарів на понад 700 млн євро на місяць, а експортує – лише на 250 млн євро.

Зараз пропозиції знаходяться в Раді ЄС, яка має надати Єврокомісії мандат на переговори з Україною та Молдовою. Після цього ЄК офіційно почне співпрацю з країнами-партнерами для отримання згоди.

Що відомо про підписання "транспортного безвізу" 

Нагадаємо, що 29 червня 2022 року "транспортний безвіз" з ЄС підписала Україна. Термін угоди складає 1 рік з можливістю пролонгації, що і відбувалося до початку цього року. Мова йде про можливість виконувати бездозвільні перевезення до 27 країн ЄС.

Окрім того, Україна та Норвегія підписали протокол про "транспортний безвіз" – можливість виконувати вантажні перевезення без дозволів. Він розповсюджуватиметься на вантажівки стандарту Євро-5 та вище.

Україна та Туреччина продовжили "транспортний безвіз" до завершення війни.

У червні 2022 року Україна підписала з ЄС угоду про вантажні перевезення автомобільним транспортом, відому також як «транспортний безвіз».

«Шляхи солідарності» між Україною та ЄС створили як альтернативу портам Чорного моря, які блокувала росія. Угода дозволила перевозити життєво важливі вантажі в Україну, зокрема пальне й гуманітарну допомогу, одночасно допомагаючи українським товарам, як-от зерну, руді, сталі й супутнім товарам, діставатися до ЄС та решти світу.

На практиці угода означала, що ЄС визнаватиме українські водійські права, а українським перевізникам більше не потрібні будуть дозволи для в'їзду на територію блоку. Ця проблема раніше гальмувала українські експортні можливості.

Разом зі скасуванням мит і тарифів на українські товари угода дала українському бізнесу економію в десятки мільйонів доларів та відкрила для української продукції нові можливості на європейських ринках.

Проте «транспортний безвіз» призвів до протестів з боку польських перевізників у листопаді 2023 року. Зрештою, Польща забажала внести зміни до угоди між Україною та ЄС.

Свіжі дописи

  • Новини

Solutions from Ukraine: Rubryka launches monthly newsletter

We’re thrilled to announce the launch of Rubryka’s monthly newsletter!  As Ukraine's first solutions media,… Читати більше

Thursday January 23rd, 2025
  • Новини

Канада від початку повномасштабного вторгнення рф вже заморозила російських активів на понад $350 мільйонів

У рамках санкцій, запроваджених за порушення суверенітету України, Канада заблокувала активи російської федерації на суму… Читати більше

Thursday January 23rd, 2025
  • Новини

Генштаб: на Покровському напрямку ЗСУ зупинили понад 60 атак рф, загалом на фронті відбулося 115 боїв

Минулої доби, 21 січня, найактивніше ворог також атакував Покровський напрямок: там Сили оборони відбили 62 штурми.… Читати більше

Thursday January 23rd, 2025
  • Новини

Окупанти завдали ракетного удару по Запоріжжю: понад 2 десятки постраждалих, серед них – немовля та рятувальники

Рано-вранці 23 січня російські війська здійснили ракетну атаку на Запоріжжя, застосувавши балістичні ракети, імовірно "Іскандер".… Читати більше

Thursday January 23rd, 2025
  • Новини

Війська рф атакували Запоріжжя, виникла пожежа: у Харкові пролунали вибухи

Ворог ввечері 22 січня атакував Запоріжжя. Внаслідок російського обстрілу в одному з районів міста виникла… Читати більше

Wednesday January 22nd, 2025
  • Новини

Міноборони озвучило найпопулярніші спеціальності у рекрутингових центрах армії

У Міністерстві оборони оприлюднили список з 7 спеціальностей, найпопулярніших серед кандидатів у рекрутингових центрах української… Читати більше

Wednesday January 22nd, 2025

Цей сайт використовує Cookies.