В Україні створили посібник для військових "Дороговказ пораненого": навіщо це рішення
У Києві наприкінці лютого представили посібник "Дороговказ пораненого", який містить покрокову інструкцію для травмованих військовослужбовців та важливу інформацію, що необхідно врахувати пораненому на кожному з етапів: евакуація, стабілізація, госпіталізація, лікування, щоб не втратити кінцівку.
Про це повідомляє Укрінформ, пише Рубрика.
У чому проблема?
"Поранених з кінцівками – понад 74% від загальної кількості, і, на жаль, величезна кількість таких травм призводить до ампутації. Зокрема, через те, що багато військовослужбовців, які отримали поранення, потрапляють у ситуації, коли вони не знають, що робити для того, щоб зберегти кінцівку", – сказав президент Міжнародного благодійного фонду "Здоров'я українського народу" Сергій Сошинський.
Він зауважив, що мета "Дороговказу" – уникнути ситуацій, котрі призводять до ампутацій у великої кількості поранених, заощадити ресурси та допомогти постраждалим повернутись до нормального життя з потужною підтримкою з боку українського суспільства.
Яке рішення?
Тому у межах національної програми "Врятуй кінцівку" створили посібник для українських військових "Дороговказ пораненого". У посібнику є алгоритм, як діяти після поранення, куди звертатися.
У ньому також описали, що необхідно врахувати військовим на етапах:
- евакуації,
- стабілізації,
- госпіталізації,
- лікування.
Зокрема, як діяти, куди звертатися та до чого може призвести й чи інша дія.
Крім цього, додали покрокову інструкцію дій у разі отримання поранень чи травм, щоби зменшити ускладнення від них і ймовірність ампутації. Зокрема, юридичні поради й відповіді на питання, що часто ставлять поранені військові і їхні родичі.
"Кожен день ми бачимо шалену невтомну роботу людей": як в Ірпені військовим допомагають відновитися після поранення
Як це працює?
Розробники також розповідають, що робота над інструкцією тривала два роки з перших днів повномасштабного вторгнення в межах реалізації програми "Врятуй кінцівку", покликану зменшити інвалідизацію військових та слоганом якої є "Не ампутуй — врятуй".
"Дороговказ пораненого" буде передано у 210 військових частин, з якими співпрацює нацпрограма "Врятуй кінцівку".
Сошинський зауважив, що в рамках цієї програми 1200 ветеранів ділились своїм досвідом.
Президент Ради захисту прав безпеки пацієнтів Віктор Сердюк вважає, що має існувати так званий диспетчер, який відстежуватиме маршрут пораненого а також оперативно надавати консультації. Крім того, Сердюк наголосив, що держава має повернути обов'язкове медичне страхування військових, яке чомусь скасували 8 років тому.
Ветеран ЗСУ, один з авторів "Дороговказу пораненого" Дмитро Суходольський зауважив, що раніше виданий посібник від Міноборони є "суховатим", там є вижимки, що робити, є посилання на закони, і якщо в них заглибитись, то можна розгубитись. Хотілось би мати більш зрозуміліший дороговказ і тому вирішили створити цей.
Зазначається, що "Дороговказ пораненого" отримав рецензію від лікарів Першого добровольчого мобільного шпиталю імені Миколи Пирогова, пройшов юридичну експертизу адвокатів платформи "Консультант", документ проаналізовано та відредаговано редакцією платформи accemedin.com.
Наразі робота над проєктом триває, оскільки інструкція буде вдосконалюватись з урахуванням нового досвіду лікарів та постраждалих.
Посібник доступний за посиланням, а також у спеціальному Телеграм-каналі "Дороговказ пораненого".
Надалі його доповнюватимуть з урахуванням нового досвіду лікарів і військових.
У межах програми також хочуть створити мобільний застосунок для швидкого пошуку інформації й спілкування військових, поранених і їхніх сімей.
Як писала Рубрика, українці шукають способи підтримати військових, що потребують відновлення та реабілітації: від інклюзивного таксі до правової допомоги.
Нагадаємо, у Житомирській області в Новогуйвинській лікарні відкрили ще одне нове реабілітаційне відділення.
А у дніпропетровському реабілітаційному центрі "Шлях до здоров'я" медики використовують для відновлення військових VR-терапію. Вони єдині в Україні, хто має такий тренажер, за допомогою якого знімають фантомний біль, долають стрес та тривожність, а також тренують моторику.