Про це у відеоінтерв'ю розповів директор Департаменту транспортної інфраструктури Руслан Кандибор.
Чиновник розповів, що на сьогодні 80% паль для влаштування стіни в ґрунті встановлені, Також виконана плита, яка надалі дасть можливість виконувати роботи важкою технікою для розкриття котловану.
Над пошкодженою ділянкою було розташовано близько 200 кабелів різних мереж: ДТЕК, Укртелекому, та інших, перенесення яких узгоджувалося з різними відомствами, що зайняло багато часу.
Як зазначив чиновник, рух поїздів має відновитися до кінця літа при умові, якщо фахівцям не заважатимуть суб'єктивні фактори, як от бюрократія.
"Якщо в нас не буде якогось суб'єктивного фактора, якого ми зараз не передбачаємо, то до кінця літа, серпень-вересень максимум, метро повинно поїхати", — заявив Руслан Кандибор.
Чиновник підтвердив, що роботу з відновлення руху у закритому нині тунелі можна виконати за 6 місяців.
Директор Департаменту транспортної інфраструктури також нагадав, що раніше ця ділянка будувалася поспіхом. Під час її будівництва у 2010 році тут був затоплений тунелепрохідницький щит вагою понад 200 тонн. Тоді загинули два працівники. Сьогодні ж роботи виконуються фахово, із залученням експертів та науковців.
Окрім того Кандибор спростував чутки про можливе закриття ще 22 станцій метро й назвав такі висловлювання панічними, що лунають від невідомих людей, щоб нагнати страху на громадян.
"Немає ніякого страшного колапсу. Є деякі проблеми експлуатаційного стану, поточні роботи, які ми виконуємо. Планові роботи з капремонту також зараз виконуються", — наголосив директор Департаменту транспортної інфраструктури КМДА.
Що відомо про відновлення синьої гілки метро в Києві між станціями "Деміївська" та "Либідська"
Нагадаємо, що 8 грудня шість станцій підземки перестали працювати. Громадська ініціатива "Пасажири Києва" повідомила, що рух поїздів від станції метро зупинили через розгерметизацію тунелю. У мережі з'явилися відео того, як вода пішла на колії.
Тоді керівники столичного метро озвучили перші версії надзвичайної події. У Києві через закриття шістьох станцій "синьої" гілки метро провели переорганізацію дорожнього руху на найбільш завантажених відрізках доріг.
А 11 січня голова та засновник Офісу Трансформації Максим Бахматов заявив, що на відкриття тунелю метрополітену між станціями метро "Деміївська" та "Либідська" можуть знадобитись роки. І чекати, що це відбудеться найближчим часом, не варто.
На сьогодні на ділянці від "Теремків" до "Деміївської" метро працює у човниковому режимі з інтервалом 13 хвилин. Рух перекрито лише між станціями "Деміївська" та "Либідська".
На цій ділянці рух метро дублюють автобуси, які їздять з інтервалом 3 хвилини. Місто потурбувалося, щоб гроші за пересадку поверталися пасажирам, які користуються транспортною картою. Тому на маршруті від "Либідської" до "Теремків" за поїздку люди платять лише один раз.
У 2025 році видатки на ветеранську політику пропонується встановити на рівні 10,7 млрд гривень. Як… Читати більше
У Чернігівській області помітили російський триколор, який встановлений неподалік кордону на зруйнованому мосту через річку… Читати більше
На фронті російські війська взяли за тактику переодягатися у форму Збройних сил України. Проте українські… Читати більше
Існує безліч причин, через які жінки обирають змішане вигодовування. Коли воно необхідне, як його правильно… Читати більше
Міністерство оборони кодифікувало та допустило до експлуатації Збройних сил України бронеавтомобіль підвищеної прохідності "Зубр", який… Читати більше
російські загарбники активно окопуються вздовж узбережжя Євпаторії, чекаючи удару Сил оборони. Через дефіцит особового складу… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.