У ЦНАПі на Тернопільщині встановили обладнання для обслуговування людей з порушеннями слуху: для чого це рішення
У Центрі надання адміністративних послуг в місті Чортків облаштували сенсорний стіл, термінал електронної черги та систему персонального підсилювача для людей з порушеннями слуху.
Про це повідомляє Рубрика, посилаючись на Тернопільську обласну державну адміністрацію.
У чому проблема?
Центри надання адміністративних послуг (ЦНАПи) надають понад 150 видів послуг. У відомстві можна отримати консультацію з питань, що належать до компетенції райдержадміністрації та інших органів державної влади. Але ЦНАПи не припиняють удосконалювати свої послуги та створювати безбар'єрний простір для різних груп населення.
Що, своєю чергою, відповідає новим вимогам Президента України «Про реалізацію особам з інвалідністю гарантованих їх прав і свобод». А саме:
«надання доступності національних електронних інформаційних ресурсів для користувачів з-поміж осіб з інвалідністю, в тому числі з порушеннями зору або слуху, врахування потреб таких користувачів при розробці та вдосконаленню програмного забезпечення з метою створення умов для отримання ними відповідних послуг в електронному вигляді».
Варто зазначити, що за статистикою 15% українців страждають від зниження слуху. Серед людей, старших за 60 років, вже 30% має проблеми зі слухом.
Яке рішення?
Відтепер люди з порушенням слуху, які проживають у Чортківській громаді на Тернопільщині мають безбар'єрний доступ до всіх адміністративних послуг.
Центр надання адміністративних послуг в місті Чортків облаштували новим обладнанням: тут встановили інформаційний сенсорний стіл та систему персонального підсилювача для людей з порушеннями слуху.
Як це працює?
Технічне обладнання для забезпечення доступного та комфортного обслуговування населення громади, зокрема людей з інвалідністю передали в рамках проєкту ПРООН /SIDA ,,Посилене партнерство для сталого відновлення".
Крім того, у ЦНАПі працюватиме послуга перекладу жестовою мовою. Через відеозв'язок, в онлайн-режимі сурдоперекладач може оперативно здійснити переклад жестовою мовою і пояснити за якою послугою прийшла людина з порушенням слуху.
ДСНС та ГО "Громадський Рух "Соціальна єдність" реалізували проєкт, який допоможе нечуючим українцям вчасно отримати допомогу в надзвичайній ситуації.
Також Мінохорони здоров'я спільно з Міністерством внутрішніх справ запустили пілотний проєкт із неголосового виклику бригади екстреної допомоги.