fbpx
Сьогодні
Фото 22:43 23 Лют 2024

Шмигаль: Україна презентувала свій план деблокади польсько-українського кордону

Фото: Телеграм / Денис Шмигаль

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль опублікував "План взаємопорозуміння" з п'яти кроків, згідно з яким Україна пропонує Польщі розблокувати спільний кордон, де нині протестують польські фермери.  Також  Денис Шмигаль повідомляє, що у пункті пропуску "Краківець-Корчова" поспілкувався з водіями вантажівок.

Про це Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив у Телеграмі, пише Рубрика.

  • Перший крок – Україна погоджується на обмеження, які запропонувала Єврокомісія щодо українського аграрного експорту.

Шмигаль уточнив, що це автоматичні захисні заходи, які були представлені в межах рішення Єврокомісії з пропозицією продовжити безмитну торгівлю Європейського Союзу та України. Ідеться, зокрема, про обмеження на м'ясо птиці, яйця, цукор.

"Україна погоджується з пропозицією експортувати до ЄС ці товари без квот та мит в об'ємах не більше, ніж були в середньому у 2022 та 2023 роках. Якщо експортуватиме більше, то повертаються обмеження. Ми також готові продовжувати механізм верифікації експорту зерна, кукурудзи, соняшника та ріпаку. Тобто, без дозволу Польщі ці чотири групи товарів не потраплять на польський ринок", – підкреслив глава українського уряду.

  • Другий крок – Україна направляє звернення до Єврокомісії з пропозицією провести невідкладний скринінг, тобто аналіз кластерів 4 і 5, до яких входить аграрна політика та транспорт.

За словами Прем'єр-міністра України, це потрібно для того, аби зняти маніпуляції щодо якості української аграрної продукції, а також щодо того, чи відповідає підтримка українських аграріїв стандартам Світової організації торгівлі.

"Водночас принципова позиція України – це повна лібералізація торгівлі з ЄС. Це продовження "економічного безвізу". Питання торгівлі України та ЄС буде вирішуватися саме з ЄС, а не на рівні окремих країн", – додав Шмигаль.

  • Третій крок – Україна пропонує польському уряду ухвалити спільне звернення до Єврокомісії із закликом зупинити російський аграрний експорт в Євросоюз.

"За 11 місяців 2023 року Росія продала в Європу агропродукції та продуктів харчування на 2,5 млрд євро. 5,1 млн тонн продовольства. За весь 2022 рік – 4,9 млн тонн. Російський експорт продовольства в ЄС зростає під час війни! Це треба зупинити! Україна та Польща точно можуть замістити цю продукцію", – наголосив очільник уряду України.

Він звернувся до Єврокомісії ще з двома пропозиціями: розглянути додаткові обмеження та посилений моніторинг на аграрний імпорт третіх країн до ЄС, як це зараз відбувається з Україною; запустити спільний контроль на кордоні України та країн Євросоюзу, а також розширити пілотний проєкт щодо обміну митною інформацією.

  • Четвертий крок – Україна пропонує створити "Тристоронній штаб: Україна, Польща, Європейська комісія" під співголовуванням аграрних міністрів України, Польщі та представника Єврокомісії.

"До роботи цього штабу також долучимо українські та польські аграрні асоціації. Ми маємо працювати цілодобово, аби оперативно вирішувати всі непорозуміння", – зауважив Шмигаль.

  • П'ятий крок – припинення блокади кордону.

"Блокада кордону з боку Польщі вже давно вийшла за межі блокади зерна. Сьогодні ця блокада загрожує національній безпеці України", – наголосив Прем'єр-міністр України.

Він подякував польському уряду за чітку позицію щодо пропуску через кордон боєприпасів, військового обладнання, гуманітарної допомоги, медичних засобів. На думку Шмигаля, такий підхід має бути поширено на критично необхідне Україні пальне.

Глава українського уряду привітав ініціативу Прем'єр-міністра Польщі Дональда Туска внести до переліку об'єктів критичної інфраструктури прикордонні пункти пропуску з Україною та відповідні ділянки залізниці.

Своєю чергою він поінформував, що український уряд також ухвалив відповідні рішення щодо визнання прикордонних пунктів пропуску із західними сусідами критичною інфраструктурою.

"Одночасно ми розраховуємо, що спільний Тристоронній штаб знайде рішення щодо безперешкодного пропуску інших груп товарів. Адже сьогодні на кордоні з обох сторін стоять понад 9 тисяч вантажівок. Тристоронній штаб має працювати цілодобово, і питання блокування кордону має бути вирішено значно раніше, ніж 28 березня – дати, коли мало б відбутись спільне засідання урядів України та Польщі. В іншому випадку Україна залишає за собою право застосовувати дзеркальні заходи на пунктах пропуску", – резюмував Прем'єр-міністр України.

Також премʼєр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що у пункті пропуску "Краківець-Корчова" поспілкувався з водіями вантажівок.

"У пункті пропуску «Краківець-Корчова» поспілкувалися з водіями вантажівок, що застрягли там через блокаду кордону з польської сторони. Багато з них везуть різноманітні товари, не лише сільгосппродукцію. Очевидно, що блокада вийшла за межі зернового питання. І це шкодить не лише українським виробникам, але і європейським ринкам, для яких ця продукція призначалася", – зазначив Шмигаль.

Фото: Телеграм / Денис Шмигаль

За його словами, уряд України перебуває в постійній комунікації з польськими колегами для розв'язання кризи.

"Зброя, продукти подвійного призначення, пальне, гуманітарна допомога мають рухатися безперешкодно. Станом на сьогодні не зафіксували жодної затримки чи порушень до такого типу вантажів. Також будемо пропонувати польським колегам впроваджувати систему електронної черги, аналогічну тій, яка діє в Україні. Завдяки єЧерзі час фізичного очікування на кордоні з нашого боку не перевищує 10-16 годин, тоді як з польського боку водії очікують 7-10 днів", – підкреслив Шмигаль.

Фото: Телеграм / Денис Шмигаль

Що відомо про врегулювання питання щодо протестів польських фермерів на кордоні

Як повідомлялось, напередодні у своєму терміновому відеозверненні Зеленський доручив уряду найближчим часом, до 24 лютого, бути на кордоні з Польщею, щоб розв'язати питання блокування. Крім того, він заявив, що сам теж готовий приїхати на кордон, де буде весь український уряд — від "логістики до аграрного сектору" — і, зокрема, міністр оборони.

Він також запросив приїхати на кордон главу польського уряду Дональда Туска, а Президента Польщі Анджея Дуду – підтримати цей діалог. 

Зеленський зазначив, що Україна не може змиритися з тим, що зараз відбувається на кордоні, зокрема з появою "відвертих пропутінських гасел". А тому прагне спільно та справедливо розв'язати ситуацію.

В адміністрації польського глави Анджея Дуди підтримали ідею Володимира Зеленського зустрітися для розв'язання питання щодо кордону. Проте вважають, що зустріч краще провести в іншому місці, а не на кордоні.

Варто додати, що зустріч урядів Польщі та України відбудеться 28 березня у Варшаві. Тим часом польська влада вирішила включити до переліку критичної інфраструктури прикордонні переходи з Україною, визначені ділянки доріг і залізничних колій. Це дозволить прибрати перепони на кордоні для постачань зброї та гуманітарки.

Рубрика:
Події Світ

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: