Прикладом є Африка: вчені пояснили, чому висадження дерев у невідповідних місцях несе загрозу природі

Вчені попереджають, що через відновлення лісів на невідповідних для цього територіях в Африці у зоні ризику опинилася площа розміром як Франція.

Про це пише The Guardian.

У дослідженні, яке опублікував журнал Science, вчені застерігають від висадки дерев на площі 100 мільйонів гектарів, яку планують здійснити до 2030 року задля втілення Ініціативи з відновлення африканських лісових ландшафтів.

Фахівці зазначають, що, відповідно до проєкту, планується висадка дерев у нелісових екосистемах, зокрема в саванах та на луках.

Фото: Вікіпедія

За даними дослідження, 52% проєктів із посадки дерев, що зараз реалізують в Африці, проходять у саванах – місцевостях, на яких переважає трав'яний покрив з окремими деревами, групами дерев або чагарниками.

Це, за їхніми словами, потенційно може порушити або зруйнувати незаймані екосистеми. Збільшення кількості дерев у цій зоні зменшить кількість світла, яке може досягати землі. А це загрожує зміною трав'яного середовища савани.

Такі дії також мають негативний вплив на диких тварин, які там мешкають, зокрема носорогів та антилоп гну.

Фото: Вікіпедія

Причиною реалізації проєктів, які можуть бути шкідливими, дослідники називають класифікацію саван не як трав'янистих екосистем, а як "лісів".

За визначенням, яке зараз використовує Продовольча та сільськогосподарська організація ООН, лісице ділянки землі площею понад 0,5 гектара з деревами заввишки понад 5 метрів і деревним покровом щонайменше 10%.

Згідно з цим визначенням, на савани поширюються стандарти для відновлення лісів, хоча фактично вони ними не є.

"Ми повинні уникнути ситуації, коли ми за деревами вже не зможемо побачити савану, а ці дорогоцінні трав'янисті системи будуть втрачені безповоротно", – пишуть автори дослідження.

"Відновлення екосистем є необхідним і важливим, але воно має здійснюватися у спосіб, який підходить кожній системі. Існує термінова потреба переглянути визначення, щоб савани не плутали з лісом", – наголосила професорка тропічної екології в Університеті Ліверпуля Кейт Парр.

Нагадаємо, у червні 2021 року президент Володимир Зеленський підписав указ про старт проєкту "Зелена країна", мета якого – за 10 років збільшити площі лісів на один мільйон гектарів. Це мало відбутися в рамках програми "Масштабне залісення України".

Однак екологи критикували цю ініціативу. Вони зазначали, що висаджувати дерева для боротьби зі зміною клімату та для охорони природи – справа малоефективна.

Також у травні 2023 року в Україні офіційно затвердили перелік чужорідних видів дерев, які заборонено висаджувати у лісах.

Свіжі дописи

  • Новини

В Україні страховики визначили аеропорт, який можна відкрити першим

У наступному році Україна може знову відкрити перший аеропорт у Львові та відновити авіасполучення, призупинене… Читати більше

Friday November 15th, 2024
  • Новини

Кабмін замінив керівників Держспецзв’язку та Укртрансбезпеки

Кабінет Міністрів звільнив голову Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації Юрія Мироненка і призначив… Читати більше

Friday November 15th, 2024
  • Новини

Переосмислення міського простору: театр “Нафта” створив виставу-аудіосеріал в Харківському метро

Команда незалежного театру "Нафта" давно планувала створення вистави у форматі аудіо прогулянки. Глядачі в навушниках… Читати більше

Friday November 15th, 2024
  • Новини

Кабмін змінив умови для бронювання від мобілізації: що відомо

Уряд змінив умови, за яких підприємства можуть бронювати працівників від мобілізації. А з 1 грудня… Читати більше

Friday November 15th, 2024
  • Новини

Видатки на ветеранську політику хочуть встановити на рівні 10,7 млрд гривень

У 2025 році видатки на ветеранську політику пропонується встановити на рівні 10,7 млрд гривень. Як… Читати більше

Friday November 15th, 2024
  • Новини

росіяни на кордоні з Чернігівщиною встановили триколор та збрехали про захід в Грем’яч, – ОК “Північ”

У Чернігівській області помітили російський триколор, який встановлений неподалік кордону на зруйнованому мосту через річку… Читати більше

Friday November 15th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.