У Львові відкрили музей автентичного одягу та прикрас з усієї України: у чому рішення
У Львові відкрили музей українських строїв та прикрас з унікальної колекції етнографині Роксоляни Шимчук. Тут можна буде побачити весільну корону Марічки з фільму "Довбуш" та кептар, у якому виступав Олег Псюк з гурту Kalush Orchestra на Євробаченні-2022.
Про це повідомляє "Львівська Мануфактура" та Укрінформ, пише Рубрика.
У чому проблема?
Роксоляна Шимчук – жінка, яка віддано закохана в українську культуру, зібрала у своєму серці колекцію, яка стала витонченим вираженням національної спадщини. Її прагнення передати красу і велич минулого через елементи одягу та прикрас є джерелом невичерпного натхнення для кожного відвідувача.
"Моя мрія зробити простір, щоби людина, яка далека від української етнографії, взагалі далека від українства, прийшла в наш галерей і захопилась естетикою нашого народу", – розповіла Роксоляна Шимчук.
Яке рішення?
Тому Львів, який завжди славився своєю багатою культурою, може гордитися відкриттям нового музею – Музею приватної колекції Роксоляни Шимчук.
Від 19 лютого 2024 року цей витончений музей автентичного одягу та прикрас зі всієї України відчинить свої двері для відвідувачів, запрошуючи всіх на захоплюючу подорож у світ української етнічної краси.
Мова йде про Музей приватної колекції Роксоляни Шимчук – справжнє сховище національного народного мистецтва, де кожен експонат – це окрема сторінка української історії.
Як це працює?
"Колекціоную шедеври народної творчості вже майже 30 років. Першу вишиванку придбала у 1989 році на Буковині під час фестивалю "Червона Рута", зараз вона виглядає порівняно скромною з тією колекцією, що тут представлено. Насправді, вибір того, що виставляти в постійну експозицію, був дуже важкий", – зазначила галеристка, колекціонерка та дизайнерка Роксоляна Шимчук.
У збірці експозиції – народний жіночий та чоловічий одяг кінця ХIХ – початку ХХ ст. з різних куточків України.
Також – традиційні прикраси ручної роботи та автентичне взуття, аксесуари.
Для кожного регіону відведений окремий стенд. Повну кількість, а тим більше вартість колекції, сама колекціонерка не називає, втім у її надбанні налічується кілька тисяч вибраних зразків українського народного мистецтва.
"З початком повномасштабного вторгнення мене закликали вивести всю колекцію за кордон. Ми цього не робили. Я її зібрала і заховала у надійному місці. Зараз нам вдалося облаштувати це підвальне приміщення під музей, щоб не ховати цю всю красу від людей. Бо вона має жити, надихати інших, а можливо, когось і заспокоювати, бо деколи люди просто приходять і релаксують у цей важкий час, торкаючись до спадщини предків", – додала колекціонерка.
Музей розташований у підвальному приміщенні за адресою: вулиця Коперника, 17.
На першому поверсі – Етногалерея, де представлені сучасні дизайнерські речі, предмети побуту та прикраси авторства самої мисткині.
Серед унікальних речей, представлених для огляду, вишитий бісером автентичний святковий кептар початку ХХ століття з Буковини, у якому виступав Олег Псюк з гурту Kalush Orchestra на Євробаченні-2022, та весільний убір Марічки із фільму "Довбуш".
"Мені випало щастя викупити таку річ до своєї колекції. І вважаю, що як і фільм "Довбуш", так і речі та костюми з нього увійшли в історію українського кінематографа. Хоча, якщо брати етнографічну складову, то це є мішаний вінок з Покуття та Гуцульщини, бо насправді такі корони робили ключівські майстри, але там не було чільця, який є гуцульським елементом. Але я вважаю, що в кіно це цілком допустимо і воно виглядає дуже гарно", – сказала Шимчук.
Завдяки фінансовій підтримці за Програмою конкурентоспроможної економіки України від американського фонду USAID у музеї з'являться аудіогіди чотирма мовами. Етнограф Роксоляна Шимчук розповість про експозицію та начитає українською мовою. Також на першому етапі оцифрування колекції, в майбутньому планують створити інтерактивний сайт.
"Третина колекції не вмістилась для показу, цілі колекції не вмістились, наприклад, колекція дитячої борщівської вишиванки, колекція розкішних буковинських наміток, колекція рушників полтавських, тощо. Але це дає змогу робити змінні експозиції, це буде інформаційна нагода відвідувати музей", – розповідає Роксоляна Шимчук.
Музей Роксоляни Шимчук розкриває двері для всіх, надаючи безкоштовний вхід для соціальних груп населення та військових. Акторські екскурсії будуть проводитися за домовленістю, адже головна мета – зробити культурне надбання доступним та зрозумілим для кожного.
Щомісяця буде можливість вільного відвідування протягом 2 годин.
Рубрика раніше повідомляла, що тканину віком понад 6000 років, що вважається однією з найдавніших у світі, уперше презентували на виставці в Державному історико-культурному заповіднику "Трипільська культура" у селі Легедзине, що на Черкащині.
Нагадаємо, у столичному музеї Ханенків відкриють бібліотеку, яка була закрита 110 років.
Також повідомлялось, що український інститут ініціював створення деколонізаційного посібника для закордонних музеїв – з фокусом на Україну.