fbpx
Сьогодні
Фото 20:46 16 Лют 2024

Міноборони започатковує угруповання протимінних сил у Чорному морі: навіщо це рішення

Фото: Dave Cullen

Нова постанова Кабінету Міністрів дозволить реалізувати постачання та обслуговування кораблів "Черкаси" та "Чернігів".

Про це повідомляє пресслужба Міноборони, пише Рубрика.

У чому проблема?

Як повідомляла Рубрика, 11 грудня 2023 р. Велика Британія та Норвегія, які спільно очолили нову "Коаліцію морських можливостей" для зміцнення здатності України діяти на морі. Велика Британія в межах нової морської коаліції передає Україні два кораблі королівських ВМС. Це кораблі "Чернігів" та "Черкаси", названі на честь однойменних втрачених тральників під час окупації Криму у 2014 році.

"Ці тральники нададуть Україні життєво важливий потенціал, що допоможе рятувати життя на морі та відкриє життєво важливі експортні шляхи, які були суттєво обмежені після початку повномасштабного вторгнення", наголосив міністр оборони Британії Грант Шаппс.

Проте поки що кораблі не можуть прибути у води України – це суперечить Конвенції Монтре 1936 року, яка забороняє проходження протоками Босфор і Дарданелли кораблів воюючих країн.

Нагадаємо, що на початку січня Рубрика повідомляла, що Туреччина не дозволить двом британським тральщикам пройти транзитом через свої води в Чорне море для використання Україною.

Коли рф розпочала вторгнення в Україну у 2022 році, Туреччина застосувала Конвенцію Монтре 1936 року, фактично заблокувавши прохід військових кораблів для обох сторін.

За словами президента, Туреччина неупереджено і ретельно виконує Конвенцію Монтре, щоб запобігти ескалації в Чорному морі.

 Яке рішення?

Кабінет Міністрів ухвалив постанову, яка дозволить залучити кошти, необхідні для реалізації проєкту щодо постачання і обслуговування двох протимінних кораблів, отриманих Україною від Великої Британії.

Як це працює?

"Уряд ухвалив постанову, яка дозволить залучити кошти, необхідні для реалізації проєкту щодо постачання і обслуговування двох протимінних кораблів, як це передбачено Рамковою угодою між урядами України та Великої Британії", – йдеться в повідомленні.

Як зазначається, у 2022 році два кораблі класу Sandown були виведені з британського флоту, отримали назви "Черкаси" та "Чернігів" та залучалися до багатонаціональних навчань під українським прапором. Договір про поставку уклали Міністерство оборони України та Міністерство оборони Великої Британії.

Морський мінний тральщик «Чернігів» Фото: ВМСУ

У 2023 році Міноборони України уклало угоду з британським підприємством, яке має великий досвід в обслуговуванні кораблів ВМС Великої Британії. За модернізацію, технічне обслуговування, забезпечення обладнанням та запчастинами двох кораблів-шукачів мін Україна сплачуватиме кошти відповідно до кредитних угод, умови яких затверджено у постанові.

Наразі кораблі не можуть прибути у води України.

"Ці кораблі критично необхідні Україні для розмінування акваторії Чорного моря після завершення повномасштабної війни, адже це сучасні протимінні кораблі такого класу. За оцінками експертів України та НАТО, операція з усунення мінної небезпеки у Чорному морі триватиме від 3 до 5 років, а рекомендованих морських шляхів та місць стоянки суден – до 6 місяців, але без таких кораблів це може тривати довше", – цитує командувача ВМС ЗСУ Олексія Неїжпапу пресслужба.

Морський мінний тральщик «Черкаси». Фото: ВМСУ

В Міноборони також повідомили, що нині екіпажі "Черкас" та "Чернігова" проходять підготовку у складі протимінних сил. Зокрема:

  • військовослужбовці опановують застосування протимінної зброї,
  • тактичні прийоми та способи розмінування акваторій за стандартами НАТО.

Команди завершили перший етап підготовки протимінних кораблів та за результатами атестації фахівців НАТО під час навчань Joint Warrior 23-II отримали позитивні оцінки. Надалі військовослужбовці проходитимуть інтенсивну підготовку кораблів до дій у будь-яких умовах – як одиночно, так і в складі з'єднання.

Цього року "Черкаси" і "Чернігів" братимуть участь у трьох міжнародних навчаннях. На завершальному етапі експерти НАТО сертифікуватимуть кораблі щодо взаємосумісності для дій у складі корабельних протимінних груп НАТО.

"Укладання відповідних договорів критично важливе. Це започаткує формування морського протимінного угруповання у Чорному морі та дозволить уникнути іміджевих втрат для України в очах стратегічного партнера. Адже саме Велика Британія ініціювала створення Міжнародної коаліції країн із відновлення спроможностей наших Військово-Морських Сил", – зазначив заступник міністра оборони Юрій Джигир.

Рубрика:
Події

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: