Рішення для відбудови: Італія виділить 45 млн євро на відновлення історичного центру Одеси
Італія допоможе відбудувати історичний центр Одеси, який зазнав пошкоджень внаслідок російських атак влітку минулого року. План відновлення розрахований на три роки й коштуватиме 45 мільйонів євро.
Про це повідомляє Рубрика, посилаючись на Міністерство культури та інформаційної політики.
У чому проблема?
В історичному центрі Одеси, який знаходиться під захистом ЮНЕСКО, унаслідок ракетного удару за ніч, 23 липня, під час обстрілу росіян було пошкоджено 25 пам'яток архітектури. Зокрема й Спасо-Преображенський кафедральний собор. Половина собору залишилася без даху, у будівлі були порушені центральні паля та фундамент, вибиті всі вікна, збита ліпнина.
У серпні офіс прем'єр-міністра Італії Джорджі Мелоні заявив, що Італія планує зробити внесок у зусилля з відновлення Одеського кафедрального собору, який розбомбила російська армія.
А в жовтні Україна та Італія підписали угоду про оновлення Спасо-Преображенського кафедрального собору.
Яке рішення?
Сьогодні відбулася зустріч т. в. о. Міністра культури та інформаційної політики Ростислава Карандєєва зі спеціальним посланником Міністра закордонних справ Італійської Республіки Давіде Ла Чечіліа та другим секретарем, консулом Посольства Італійської Республіки в Україні Стефано Мозером.
Давіде Ла Чечіліа поінформував щодо плану відновлення Одеси. За його словами, проєкт містить три частини:
- реставрацію Спасо-Преображенського кафедрального собору,
- захист та цифровий облік 52 об'єктів культурної спадщини, що увійшли до Списку світової спадщини ЮНЕСКО під загрозою,
- розробку мастер-плану для міста, що міститиме рекомендації щодо розвитку Одеси та залучення інших фондів та країн-партнерів до відновлення.
«Культура завжди була сильним аспектом у двосторонніх відносинах України та Італії, тож ми маємо намір продовжувати цю справу», — підкреслив посланник.
Як це працює?
Посланник додав, що цей план розрахований на три роки, а його загальна вартість складе 45 млн євро.
«Щодо Спасо-Преображенського собору, першим кроком є відновлення даху, а також закриття вирви, що залишилася від ракети. Ці роботи ми плануємо здійснити до початку зими 2024 року. Вже виділено пів мільйона євро на реставрацію даху. Загалом на відновлення церкви ми плануємо спрямувати 2 млн євро», — сказав Давіде Ла Чечіліа.
За його словами, допомогу в реалізації плану відновлення може надати ЮНЕСКО. Зокрема, планується залучення українського представництва організації та створення наглядової ради за участі італійських й українських інституцій, а також ЮНЕСКО.
Зі свого боку т. в. о. Міністра подякував партнерам за ініціативу. Він зауважив, що ідея створення спільної наглядової ради є актуальною, оскільки це зумовить системну реалізацію плану реставрації.
Водночас Ростислав Карандєєв запропонував розширити італійсько-українське партнерство завдяки патронатній системі між культурними інституціями.
Нагадаємо, як раніше повідомляла Рубрика, в Одесі у Спасо-Преображенському соборі, який постраждав під час обстрілів російськими військовими у липні 2023 року, вкрили покриттям центральну частину даху.