Про це пише Рубрика, посилаючись на Facebook міністра освіти й науки Оксена Лісового.
"Зараз 21 полярник боронить Україну і нашу незалежність, серед "бойових пінгвінів" є медики, артилеристи, розвідники, зв'язківці, штурмовики, сапери, водолази та інші військові фахівці", повідомив очільник міністерства.
Лісовий нагадав, що 6 лютого 28 років тому незалежна Україна отримала власну антарктичну станцію.
"Попри те, що наші вчені, інженери та інші фахівці брали активну участь у дослідженні Антарктики в совєтський період, після розпаду союзу ми не отримали жодної станції. На запит України росія просто відмовила, привласнивши всі станції собі (а з ними й наукові здобутки, укотре).
Але станція в нас таки з'явилася. На початку 1990-х Велика Британія вирішила продати свою антарктичну базу "Фарадей"… "Фарадей" став "Академіком Вернадським"", зауважив міністр.
Очільник відомства підкреслив, що нині Україна одна з небагатьох держав, яка реально впливає на управління Антарктикою. Материк не належить нікому, а керують ним спільно в межах Договору про Антарктику.
"В Антарктиці твориться наука світового рівня, і ми є її частиною. Пишаюся та дякую команді НАНЦ, яка попри виклики війни продовжує основні дослідження та спостереження, підтримує важливу інфраструктуру та забезпечує роботу вже 28-ї експедиції", резюмував Лісовий.
Нагадаємо, що 28 років тому Велика Британія передала Україні антарктичну станцію "Академік Вернадський": на той момент вона мала назву "Фарадей".
У своєму дописі науковці розповіли про 5 цікавих фактів про полярну українську станцію.
Як зазначили полярники, у 1993 році українське посольство отримало лист від МЗС Британії про намір продати "Фарадей".
Як наголошують в Національному антарктичному центрі, для Британії були принциповими не кошти за продаж станції, а продовження там безперервних досліджень та вимірювань.
Оскільки Україна не мала достатнього фінансування, то наші дипломати довго працювали над укладенням угоди щодо отримання "Фарадею".
"Переконавшись, що ми зможемо їх забезпечувати на високому рівні, британці віддали нам станцію безкоштовно", – додали науковці.
Попередні власники залишили на станції як меблі та запаси їжі, так і дороговартісне наукове устаткування.
Багато з речей використовували досить тривалий час. Деякі – дотепер. Зокрема встановлені у 1980-х роках дизель-генератори замінили лише торік.
Велика Британія під час передачі Україні станції оцінила науковий потенціал нашої країни, тому ініціювала і підтримала прийняття держави до Наукового комітету з антарктичних досліджень (SCAR).
Це головна міжнародна організація, яка відповідає за наукові дослідження на Антарктиді.
Українські вчені та технічні фахівці брали активну участь у полярних програмах СРСР. Тому після здобуття незалежності вони звернулися до колег з росії з проханням отримати хоча б одну станцію.
Однак уже тоді вони категорично відмовилися. РФ залишила собі всі 12 антарктичних станцій колишнього СРСР, з яких нині працює лише 6. Решта законсервовані та потрохи розвалюються.
У Близнюківській громаді Харківської області розпочали будівництво нового підземного укриття на базі центральної районної лікарні.… Читати більше
Ремонтно-евакуаційна бронемашина WZT-3 офіційно допущена до використання у підрозділах Сил оборони України. Міноборони провело кодифікацію… Читати більше
Напередодні новорічних свят благодійний фонд "Юлині бабусі" організував акцію допомоги "Таємний Санта для стареньких з… Читати більше
Україна неодноразово застосовувала далекобійні засоби для ураження легітимних військових цілей на тимчасово окупованих територіях. Однак… Читати більше
Благодійний фонд "Твоя опора" 15 листопада розпочав в Україні щорічну акцію "2 000 подарунків до Нового року",… Читати більше
Кандидат Дональда Трампа конгресмен від Флориди Метт Гетц відкликав свою кандидатуру на посаду генерального прокурора… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.