У Литві українські біженці матимуть ще рік на вивчення мови

Міністерство освіти, науки та спорту Литви запропонувало продовжити на рік термін, протягом якого українським біженцям, які влаштувалися тут на роботу, не треба буде володіти литовською мовою. Цю пропозицію повністю підтримує Департамент національних меншин Литви.

Про це повідомляє національний мовник LRT, пише Рубрика.

"Щоб забезпечити якомога більшій кількості громадян України, яким надано тимчасовий захист, можливість працювати, утримувати себе та свої сім'ї, сплачувати податки до моменту повернення в Україну, ми пропонуємо продовжити звільнення від вимог володіння державною мовою для цієї категорії", – сказала заступниця міністра освіти, науки і спорту Агне Кудараускене.

Вона наголосила, що зазначений пункт поширюється і на тих осіб, яким надано тимчасовий захист, і на тих, кому він був наданий, але вони вже набули нового статусу, наприклад, дозвіл на роботу у Литві.

Кудараускене також нагадує, що з першого дня повномасштабної війни росії проти України Литва "твердо підтримує Україну" і прагне створити сприятливі умови для проживання українців, які втекли від війни та отримали тимчасовий притулок у Литві.

Таким чином Міністерство пропонує змінити відповідну постанову уряду та встановити, що "для іноземців, яким надано тимчасовий захист у Литовській Республіці, категорія володіння державною мовою не застосовується при прийомі на роботу протягом 3 років з моменту надання тимчасового захисту в Литві". У чинній постанові передбачається дворічний термін.

"І далі докладатимуться зусилля щодо створення сприятливих можливостей для вивчення литовської мови українцями за рахунок коштів, що фінансуються Службою зайнятості або через систему індивідуальних профілів навчання, щоб полегшити їхню інтеграцію на ринку праці та можливості працювати на більш висококваліфікованій роботі", – йдеться у зверненні міністерства.

Наголошується, що в даний час іноземцям з тимчасовим захистом надається лише дуже обмежений обсяг соціальної підтримки, тому створення умов для роботи забезпечить задоволення їхніх потреб та кращий емоційний стан.

У середині березня минулого року литовська Інспекція з державної мови інформувала політиків, що з березня 2024 року почне перевіряти, наскільки воєнні біженці з України, які працюють у країні, знають литовську мову.

У листі Інспекції говорилося, що якщо роботодавці не нададуть довідку про складений мовою іспит, який зданий працівником, то "Мовна інспекція та муніципальні органи, що відповідають за збереження мови, будуть змушені вжити примусових заходів".

Ці плани Державної інспекції литовської мови обурили урядовців. Прем'єр-міністр Інгріда Шимоніте назвала таку поведінку інспекції неповажною, спікерка Сейму Вікторія Чміліте-Нільсен назвала його відірваною від реальності. Такі плани також розкритикували міністр культури Симонас Кайріс та міністр соціального захисту та праці Моніка Навіцкене. Міністр економіки та інновацій Аушріне Армонайте звинуватила Інспекцію у відсутності співчуття та пообіцяла припинити "переслідування воєнних біженців та компаній, які їх найняли".

Представник Департаменту Сергій Добряков заявив:

"Слід розуміти, що ситуація цих людей є особливою. Вони були змушені тікати від війни, залишити свої домівки. Це був великий стрес, і цим людям потрібен триваліший термін для адаптації в Литві".

Однак він вважає, що варто взяти до уваги той факт, що українці справді дуже намагаються інтегруватись у литовське суспільство. Вони також виявляють величезний інтерес до культури Литви та прагнуть вивчати литовську мову.

"Але, на жаль, поки що задовольнити потребу всіх бажаючих вивчати литовську мову ми не можемо. Місця на курси з вивчення мови, у тому числі й фінансовані Департаментом, заповнюються миттєво, і далеко не всі охочі потрапляють на них", – додав чиновник.

Він розповів, що зараз курси литовської мови у Будинку національних громад відвідують 620 осіб. З них переважна кількість це українці.

Наразі серед основних труднощів українських біженців у Литві – доступ до мовних курсів та медичної допомоги.

Зазначається, що у листопаді потік біженців до Литви зріс. У країні відзначають рекордний рівень працевлаштування українців, майже 30 тисяч.

Свіжі дописи

  • Новини

Війська рф атакували Запоріжжя, виникла пожежа: у Харкові пролунали вибухи

Ворог ввечері 22 січня атакував Запоріжжя. Внаслідок російського обстрілу в одному з районів міста виникла… Читати більше

Wednesday January 22nd, 2025
  • Новини

Міноборони озвучило найпопулярніші спеціальності у рекрутингових центрах армії

У Міністерстві оборони оприлюднили список з 7 спеціальностей, найпопулярніших серед кандидатів у рекрутингових центрах української… Читати більше

Wednesday January 22nd, 2025
  • Новини

На Миколаївщині відкрили кулінарний хаб для навчання кухарів для закладів освіти

Перший кулінарний хаб для навчання кухарів та перепідготовки кадрів для закладів освіти відкрили у Миколаївській… Читати більше

Wednesday January 22nd, 2025
  • Новини

Справа про неякісні кулемети: ексчиновника Міноборони Лієва відправили під варту

Суд обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою із можливістю внесення понад 9 млн… Читати більше

Wednesday January 22nd, 2025
  • Новини

У Тростянці завершили основні будівельні роботи в багатоквартирних будинках

У Тростянці в двох багатоповерхівках, які зазнали пошкоджень під час окупації, Служба відновлення та розвитку… Читати більше

Wednesday January 22nd, 2025
  • Новини

Демченко прокоментував співпрацю ДПСУ із “сумнівним постачальником” боєприпасів: жодного зірваного контракту

Речник ДПСУ Андрій Демченко заявив, що Державна прикордонна служба співпрацює виключно з перевіреними постачальниками, щоб… Читати більше

Wednesday January 22nd, 2025

Цей сайт використовує Cookies.