Євросоюз не створив спецфонд на військову підтримку України у € 20 млрд, але деякого прогресу досягли
1 лютого на позачерговому саміті лідери країн Європейського Союзу не ухвалили рішення про заснування спеціального фонду у 20 млрд євро для військової підтримки України, однак у просуванні цього питання прогресу все-таки досягли.
Про це інформує ЄП з посиланням на заяву за підсумками саміту.
Як зазначають у документі, у блоці, що стосується військової підтримки України, Єврорада підкреслила налаштованість далі надавати Україні:
- "своєчасну, передбачувану і сталу військову підтримку" через Європейський фонд миру,
- роботу навчальної місії ЄС для українських військових,
- двосторонню допомогу.
Щодо створення у рамках Європейського фонду миру спеціального фонду для підтримки України на 20 млрд євро на чотири роки рішення поки не схвалили.
Однак наголосили, що це питання планують вирішити до березня.
Єврорада розглянула запропоноване збільшення загальної фінансової стелі фонду. Вона запрошує Раду ЄС "досягти домовленості до початку березня 2024 року щодо змін до рішення Ради (CFSP) 2021/509 на основі пропозиції високого представника щодо Фонду підтримки України й запропонованих основних інструментів, беручи до уваги пропозиції країн-членів".
Водночас голова Євроради Шарль Мішель зауважив, що у цьому питанні "досягли прогресу".
After almost 2 years of war, Ukraine remains and will remain a priority.
We will continue our strong military assistance. Progress has been made in supporting Ukraine through the 🇪🇺Peace Facility and we will leave no effort spared to accelerate the delivery of ammunition to 🇺🇦… pic.twitter.com/eZQfoECv1T
— Charles Michel (@CharlesMichel) February 1, 2024
Також лідери погодилися з "нагальною необхідністю" прискорити постачання Україні боєприпасів та ракет, зокрема у контексті обіцянки надати Україні мільйон артилерійських снарядів.
Для цього країни ЄС закликають "дослідити усі варіанти" для того, щоб закрити потреби України й прискорити ці зусилля.
Що відомо про виділення 20 млрд євро для Європейського фонду
У липні 2023 року міністри закордонних справ країн ЄС під час зустрічі у Брюсселі обговорили можливість виділення для України 5 мільярдів євро щорічної військової допомоги з Європейського фонду миру протягом наступних 4 років.
- Тоді топдипломат ЄС Жозеп Боррель заявив, що може йтись про чотирирічний спецфонд (Ukraine Assistance Fund) по 5 млрд євро на рік.
- А Угорщина виступила проти спроби ЄС створити довгостроковий фонд обсягом до 20 мільярдів євро для підтримки української армії.
ЄС вже надає Україні військову допомогу через Європейський фонд миру (зокрема, з нього компенсують витрати країнам-членам за надану Україні зброю), але вона здійснюється через транші, які можуть блокувати окремі держави-члени.
Окрім того, Європейський Союз переходить від надання Україні зброї з наявних запасів до закупівлі нової, тому зовнішньополітичне відомство ЄС представило державам-членам пропозицію щодо реформування фонду, який надає цю військову підтримку.
1 лютого 2024 року президент Володимир Зеленський у своєму зверненні до Європейської ради, саміту лідерів ЄС, закликав створити у Європейському фонді миру, з якого оплачували військову підтримку українських сил, окремий інструмент для України.