Ставка на безпілотники є одним з напрямків зміни стратегії у війні, - Залужний
Безпілотні системи, поряд з іншими новітніми видами озброєнь, є чи не єдиним інструментом виходу з воєнних дій позиційної форми, які є у часі не вигідними для України з цілої низки причин.
Про це пише Рубрика, посилаючись на міркування Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного у статті для CNN.
Як написав керманич української армії, основною причиною зміни стратегії, форм та способів застосування військ, безумовно, є розвиток озброєння та військової техніки.
Зокрема безпілотних систем, застосування яких стало масовим та дозволяє виконувати широкий спектр завдань, що постійно зростає.
Водночас Залужний вважає, що є ще низка факторів, які безумовно впливають на рішення щодо пошуку нових форм застосування сил оборони. Ось деякі з них:
- нестабільна політична ситуація навколо України, що призводить до скорочення військової підтримки;
- висока ймовірність провокування росією ще низки конфліктів за прикладом Ізраїлю та Ємену і відволікання основних партнерів від підтримки України;
- виснаженість у наших партнерів запасів ракет та боєприпасів до артилерії та ППО через високу інтенсивність бойових дій в Україні та неможливість їх швидкого виготовлення на фоні світового дефіциту пороху;
- недостатня ефективність санкційної політики, у результаті чого відбувається розгортання потужностей оборонно-промислового комплексу в Росії та державах, які є її партнерами, що дозволяє принаймні успішно вести позиційну війну на виснаження;
- суттєва перевага у мобілізаційному людському ресурсі у противника та неспроможність державних інституцій в Україні покращити стан комплектування Сил оборони без застосування непопулярних заходів;
- недосконалість нормативно-правової бази, що регулює оборонно-промисловий комплекс у нашій державі, та часткова монополізація цієї галузі призводять до труднощів у виробництві вітчизняних боєприпасів, як наслідок – поглиблення залежності України від постачання союзниками;
- невизначеність подальшого характеру збройної боротьби такого масштабу та, як наслідок, складності для наших союзників у визначенні пріоритетів підтримки.
Як наголошує у статті головком, відповідно до умов війни на сьогодні, чи не основним варіантом здобуття переваги є опанування всім арсеналом порівняно дешевих, новітніх та вкрай ефективних засобів, які швидко розвиваються.
Саме спроба скористатися здобутками прогресу у сфері розвитку новітніх технологій:
- дозволить виграти науково-, технічно-, технологічно-тактичний бій,
- призведе не лише до безумовної перемоги, а й до економії й збереження ресурсів як Україною, так і нашими партнерами.
"Необхідність суттєво збільшити спроможності безпілотних систем та інших новітніх технологічних систем, позитивно впливати на перебіг бойових дій, спонукає як наслідок до пошуку нових форм і способів застосування, які, своєю чергою, безумовно вплинуть і на структуру як Збройних сил, так й інших складових сил оборони України", – пояснює він.
Залужний зауважує, що підвищити вплив безпілотників та інших новітніх систем на ефективність бойових дій можливо завдяки:
- постійному підвищенню ситуаційної обізнаності командирів та можливості її підтримання в умовах реального часу в зоні проведення операції й вдень, і вночі, за будь-яких погодних умов;
- цілодобовому обслуговуванню вогню та ударів в режимі реального часу;
- забезпеченню розвідувальною інформацією в інтересах ураження в режимі реального часу;
- завдаванню точних та високоточних ударів по противнику та його об'єктах як на передньому краї, так і в глибині.
А тому, як наголошує керманич, необхідно створити новий дизайн операцій на основі наявних технологічних спроможностей, який буде ґрунтуватися не лише на просторово-часових показниках воєнних (бойових) дій, а й переважно на створенні вирішальних умов та досягненні відповідних ефектів, які сприятимуть реалізації мети операції.
Такими вирішальними умовами, на думку Залужного, є:
- досягнення абсолютної переваги в повітрі, особливо на висотах, які забезпечують ефективне ураження, розвідку, спостереження та логістику;
- позбавлення противника можливостей вести наступальні або оборонні дії;
- підвищення мобільності своїх військ та повне обмеження мобільності військ противника;
- безпечний вихід на визначені рубежі, взяття під контроль важливих районів місцевості;
- позбавлення противника можливостей відновлювати втрачене положення та нарощувати зусилля.
"На перший погляд, це абсолютно консервативні й класичні умови, досягнення яких слугує вже давно діючим формам і способам. Але це лише на перший погляд, оскільки саме засоби їх досягнення вже змінилися, і старі засоби, на жаль, усе більше залишаються мрією для ЗСУ, змінюються насамперед і способи їх досягнення", – констатує у своїй статті головком.
Також Залужний наголосив, що операції з використанням безпілотників за способом виконання можуть бути наступними:
- операція зі зниження економічного потенціалу противника;
- операція з повної ізоляції та виснаження;
- роботизована пошуково-ударна операція;
- роботизована операція з контролю кризового району;
- психологічна операція ударними засобами;
- оборонна технологічна безконтактна операція.
Цей список, за словами головкома, буде невпинно зростати з розвитком самих засобів. Звісно, це буде спонукати до змін в доктринальних документах і формуванні абсолютно нової філософії підготовки й ведення бойових дій.
Крім того, головком зазначив, що окрім підвищення ефективності бойових дій, безпілотні та інші новітні технологічні системи здатні вирішити низку ключових проблем в організації й веденні бойових дій:
- підвищити ступінь безконтактності ведення бойових дій і, як наслідок, знизити рівень втрат через можливість дистанційного керування цими засобами;
- знизити ступінь участі традиційних засобів ураження у виконанні бойових завдань;
- забезпечити ведення бойових дій з обмеженим залученням важкої бойової техніки;
- попри відсутність корабельного складу, завдавати ураження як надводним, так і підводним силам противника та його береговій інфраструктурі практично на всю глибину театру воєнних дій на морі з високою ефективністю та мінімальним ризиком для особового складу;
- завдавати противнику масованих раптових ударів по об'єктах критичної інфраструктури, важливих комунікаціях без застосування дорогих в експлуатації та виробництві ракет та пілотованої авіації.
"Звісно, що на полі бою противник шукатиме шляхи захисту й намагатиметься взяти ініціативу в свої руки. Тому з розвитком спроможностей ударних систем, у тому числі й безпілотних, вкрай необхідне удосконалення систем захисту і протидії", – додав він.
ISW: армія рф біля Куп'янська попри тактичний успіх не зможе більш масштабно маневрувати
Залужний вважає, що для опанування нових форм і способів Силам оборони потрібно створити абсолютно нову державну систему технологічного переозброєння, до якої належатимуть підсистеми:
- розробки та наукового супроводу;
- виробництва та обслуговування;
- підготовки персоналу та узагальнення бойового досвіду;
- застосування військ (сил)
- гнучкого фінансування;
- логістики.
"Вже нині з упевненістю можна сказати, що система має бути цілісною та водночас гнучкою як до суб'єктів, які можуть залучатися, так і щодо фінансування та зміни виробництва. Безперечно, усе це потребуватиме часу, але саме час є визначальним", – наголосив він.
Головнокомандувач також додав, що створення такої системи може тривати до 5 місяців.
Окрім того, Залужний окреслив три головні цілі, на яких треба зосередити зусилля у війні проти російської агресії.