Про це повідомив голова Комітету здоров'я нації Михайло Радуцький, якого цитує пресслужба парламенту, пише Рубрика.
У чому проблема?
22 листопада Верховна Рада України ухвалила законопроєкт, за яким держава повинна забезпечувати українських захисників та захисниць безоплатним забором та збереженням репродуктивних клітин.
Як зазначили у пояснювальній записці, внаслідок збройної агресії російської федерації проти України захисники та захисниці України отримують поранення, які призводять до втрати ними репродуктивних функцій.
Такі поранення позбавляють цих громадян можливостей стати біологічними батьками, що значно обмежує право на батьківство або материнство. Ця проблема особливо актуальна для молодих людей.
Завдяки цьому закону військові ЗСУ отримають можливість безкоштовно вилучати та зберігати свої репродуктивні клітини.
"Але в цьому законі не було врегульоване питання постмортальної репродукції, тобто народження дитини після загибелі військового", — зазначав Радуцький.
Окрім того, у соцмережах писали, що законопроєкт начебто забороняє використовувати сперму військового після його загибелі, а тому з березня 2024-го клініки будуть зобовʼязані утилізовувати їхній біоматеріал.
Яке рішення?
Однак у Міністерстві охорони здоров'я пояснили, що кріобанки не будуть утилізовувати біологічний матеріал загиблих військових.
Те, що в законі не передбачено можливості збереження сперми тих, хто загинув, — у МОЗ назвали "законодавчою колізією, яку буде усунено у найкоротші терміни".
Тому у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, що дозволить зберігати й використовувати для народження дітей репродуктивні клітини загиблих військовослужбовців та військовослужбовиць.
Як це працює?
Згідно із законопроєктом №10448, захисник чи захисниця, чиї репродуктивні клітини зберігаються у кріобанках, мають заповнити відповідне розпорядження.
Так військові зможуть розпорядитися своїми репродуктивними клітинами.
Як наголосили, військовий або військова визнається батьком або матір'ю народженої у такий спосіб дитини.
До того ж для поширення на таких дітей пільг, у законопроєкті пропонується внести зміни до Цивільного та Сімейного кодексів України.
У випадку загибелі захисника чи захисниці, репродуктивні клітини коштом держави зберігатимуть протягом трьох років. Після закінчення цього терміну подальше зберігання може бути продовжене коштом іншої людини чи компанії, яка вказана у розпорядженні.
"Ми пропонуємо внести необхідні зміни у законодавство, щоб памʼять про загиблих Героїв жила не лише в назвах вулиць і памʼятних табличках, а й у їхніх дітях. Впевнений, що колеги підтримають законопроєкт в найкоротші терміни", — наголосив Голова профільного Комітету.
Поки що невідомо, коли парламент розглядатиме цей законопроєкт і голосуватиме за нього.
Що відомо про зберігання репродуктивних клітин?
Зберігати репродуктивні клітини будуть методом кріоконсервації. Для цього їх заморозять шляхом занурення біоматеріалу у рідкий азот з дуже низькою температурою.
Яйцеклітини, сперматозоїди та ембріони, законсервовані таким способом, можуть зберігатися багато років.
У пояснювальній записці до законопроєкту також вказують, що, згідно з розрахунками медзакладів, собівартість забору статевих клітин становить:
Нагадаємо, що Кабінет міністрів після майже трьох років експериментального етапу ухвалив постанову про "єМалятко", таким чином перевів цю послугу на постійну основу. Насьогодні, 89% батьків вибирають цей сервіс при реєстрації народження дитини.
Також Рубрика писала, що ледь не у кожної жінки є своя історія, пов'язана з порадою лікарів чи знайомих народити та магічним чином забути про всі хвороби. При чому, незалежно від того, якою була скарга, відповідь одна: народиш — мине.
Та чи справді після вагітності акне та висипи на шкірі зникають? Чи допомагають пологи зменшити ризик захворіти на рак, а вагітність — збільшити шанси жінки покращити своє здоров'я? До Місяця боротьби з раком молочної залози "Рубрика" розвінчує популярні міфи, пов'язані з вагітністю та жіночим здоров'ям. Читайте докладніше у нашому матеріалі: ""Народиш — мине": руйнуємо міфи, почуті у лікарняних кабінетах".
В Одесі під час зустрічі Віце-прем’єр-міністра з відновлення України – Міністра розвитку громад та територій… Читати більше
Пошкодження підводного оптоволоконного кабелю у Балтійському морі свідчить про те, що росіяни могли опанувати новий… Читати більше
Молдова надасть Придністров'ю 3 мільйони кубометрів газу для підтримки тиску в системі. Євросоюз виділить 30… Читати більше
У Кракові Президент України Володимир Зеленський провів зустріч із маршалком Сейму Республіки Польща Шимоном Головнею.… Читати більше
Координаційна рада з підготовки та впровадження Концепції меморіалізації учасників та подій російсько-української війни напрацювала пропозиції… Читати більше
Міністерство оборони України продовжує працювати над забезпеченням ЗСУ якісним одягом, який відповідає сучасним вимогам. З… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.