В Україні 29 січня відзначають День пам’яті Героїв Крут

Сьогодні, 29 січня, в Україні вшановують пам'ять героїв Крут. Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук у День пам'яті Героїв Крут наголосив, що українці мають завжди пам'ятати, якою ціною виборюється свобода.

Про це інформує Рубрика з посиланням на Фейсбук Руслана Стефанчука.

Після здобуття Україною Незалежності подвиг героїв Крут посів гідне місце в пантеоні національної слави, став символом патріотизму і жертовності у боротьбі за державну незалежність.

На державному рівні цей день почали відзначати з 2003 року.

У 2006 році на залізничній станції Крути відкрили Меморіальний комплекс "Пам'яті героїв Крут".

Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук у День пам'яті Героїв Крут наголосив, що українці мають завжди пам'ятати, якою ціною виборюється свобода.

"Сьогодні ми вшановуємо річницю боїв під Крутами, коли у 1918 році українські студенти зупинили наступ більшовиків на Київ", – зазначив Стефанчук.

За його словами:

"Сьогодні ми віддаємо шану стійкості, мужності, звитязі й жертовності молодих захисників, які ціною власних життів і самопожертви зупинили ворога. Які понад 100 років тому, так само як і сьогодні українські воїни, стали на захист своєї землі й своєї країни".

"І ми завжди маємо памʼятати свою історію! Завжди пам'ятати, якою ціною виборюється свобода!", – підкреслив Голова Верховної Ради.

Бій під Крутами став символом героїзму та самопожертви українців у боротьбі за незалежність, яку Україна веде сьогодні, як і 106 років тому

"Сьогодні ми відзначаємо річницю бою під Крутами, який став символом героїзму та самопожертви українців в їхній боротьбі за незалежність. У цей день у 1918 році українські юнаки стримали наступ російсько-більшовицьких військ. Сьогодні, як і 106 років тому, Україна веде боротьбу за свободу і незалежність і вшановує жертву, принесену українськими захисниками в бою під Крутами", – йдеться у дописі посольства США в Україні у соцмережі Х.

Що відомо про подвиг Героїв Крут?

130 кілометрів від Києва знаходиться залізнична станція Крути.

Крути – одна з трагічних і водночас легендарних сторінок в історії українських визвольних змагань 1917-1921 років.

Бій під Крутами відбувся 29 січня 1918 року між Ніжином і Бахмачем на Чернігівщині, за 130 кілометрів на північний схід від Києва під час наступу на Київ військ більшовицької росії під проводом полковника Михайла Муравйова. З кінця грудня 1917 року загін Першої Київської юнацької школи ім. Б. Хмельницького під командою сотника Гончаренка обороняв станцію Бахмач, важливий залізничний вузол на кордоні УНР і РСФРР. 27 січня 1918 до них надійшло підкріплення з Києва – 1-ша сотня новоствореного студентського куреня, складена з добровольців – студентів Українського народного університету, Київського університету святого Володимира (нині ім. Шевченка), гімназистів старших класів українських гімназій на чолі з сотником Омельченком.

Українські війська зайняли оборону біля станції Крути. Вранці 29 січня 1918 розпочався наступ на українські позиції 4-тисячного більшовицького загону петроградських і московських червоногвардійців. Українське військо налічувало близько 300 бійців Студентського куреня, 250 – Першої української військової школи та майже 40 гайдамаків.

Бій тривав до вечора. Завдяки вигідній позиції і героїзму українцям вдалося завдати росіянам значних втрат і стримати наступ до темряви. Потім під тиском ворога більшість підрозділів організовано відступили до ешелонів на станції неподалік і вирушили в бік Києва, руйнуючи за собою залізничні колії. Але одна студентська чота заблукавши у темряві, повернулася до станції Крути, яка на той час уже була зайнята більшовиками. 27 полонених юнаків (студентів і гімназистів) розстріляли. Наймолодшим полеглим було по 16 років.

На сьогоднi вiдомi прiзвища 20 з них, це студенти Народного університету.

Загалом у бою під Крутами загинуло з української сторони, за різними оцінками, 70–100 осіб. Втрати бiльшовицьких вiйськ сягали 300 воякiв.

Після розстрілу більшовики не дозволили місцевим селянам поховати тіла загиблих. Лише після визволення Києва від червоних за розпорядженням українського уряду 19 березня 1918 року відбувся урочистий похорон полеглих у бою під Крутами на Аскольдовій могилі.

За радянських часів могили полеглих під Крутами було зруйновано. Десятиріччями історія бою або замовчувалася, або обростала міфами і вигадками як у закордонній, так і у вітчизняній історіографії.

А тоді завдяки звитязі та сміливості українських вояків більшовицький наступ на Київ було зупинено на чотири дні, що дало змогу укласти Брестський мир між Українською Народною Республікою і державами Четверного союзу.

Цим документом Україна визнавалась самостійною державою з західним кордоном, що існував між Австро-Угорщиною й Росією до 1914 року. Холмщина і Підляшшя відходили до України. Водночас договір передбачав встановлення дипломатичних відносин між деякими країнами, повернення військовополонених, обмін цивільних інтернованих, відмову від будь-яких анексій і контрибуцій, негайне відновлення економічних контактів і взаємного обміну товарами.

Нагадаємо, історії чотирьох студентів, які після повномасштабного вторгнення стали на захист нашої країни ви можете почитати в статті Рубрики "105 річниця бою під Крутами: як студентство стоїть за незалежність України тоді та зараз".

Свіжі дописи

  • Новини

Розповісти світу про історії українців: BGV та Олександр Усик запустила кампанію “Критичні виклики загартовують”

Вже цієї суботи, 21 грудня, відбудеться один із найочікуваніших боїв у світі боксу — друга… Читати більше

Thursday December 19th, 2024
  • Новини

У Миколаївській області матері вдалося самотужки врятувати шістьох дітей з пожежі: сама ж постраждала

У селі Володимирівка Миколаївської області жінці вдалося врятувати з пожежі шістьох дітей. Про це розповіли у ДСНС,… Читати більше

Thursday December 19th, 2024
  • Новини

Захист енергетики та розвиток оборонпрому: Зеленський провів зустріч з президентом Євроради Коштою

19 грудня президент України Володимир Зеленський зустрівся з главою Європейської ради Антоніу Коштою. Під час… Читати більше

Thursday December 19th, 2024
  • Новини

На фронті загинула письменниця та волонтерка Євгенія Духопельникова

Вночі, 17 грудня, загинула українська письменниця, авторка книги "Дівчатка на війні. Подорож Долбоклюя" і однойменного… Читати більше

Thursday December 19th, 2024
  • Новини

Український парламент остаточно ліквідував МСЕК

19 грудня Верховна рада ухвалила в цілому законопроєкт №12178 про ліквідацію медико-соціальної експертної комісії. Про… Читати більше

Thursday December 19th, 2024
  • Новини

Українські фахівці спільно з ЮНЕСКО випустили сучасний онлайн-посібник для музеїв: у чому рішення

18 грудня ЮНЕСКО, Національна спілка архітекторів України та Національний музей мистецтв імені Богдана та Варвари… Читати більше

Thursday December 19th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.