Стефанішина прокоментувала перемовини з ЄС щодо повернення біженців в Україну
Україна дійсно веде дискусії з Європейським Союзом про повернення українських біженців, але про скорочення їм допомоги від ЄС мова не йде.
Про це повідомила віцепрем'єр-міністерка з європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина у відповідь на питання "Радіо Свобода" під час візиту до Брюсселя.
Посадовиця сказала, що між Україною та ЄС "тривають дискусії" про те, як у майбутньому "розглядати питання українців, як обговорювати питання повернення українців".
"Це – дуже складне питання до обговорення. І тут не можна обійтися закликами. Однозначно не є прямою позицією України те, що українці мають повертатися назад і тому має скорочуватися якась їм допомога – абсолютно ні. Це дискусія, яка триває", – додала Стефанішина.
Зі слів урядовиці, українська влада принципово виступає за те, що біженці в Європейському Союзі "повинні мати право на тимчасовий захист", навіть у разі припинення воєнних дій.
"Інше питання – це фінансові виплати, оскільки йдеться про достатньо тривалий час. На жаль, війна продовжується. Вона триває майже два роки, і, відповідно, це такий певний рубіж для держав. Тому ми маємо визначатися стосовно фінансових, соціальних гарантій, які мають громадяни в кожній країні", – пояснила віцепрем'єрка.
"Але це абсолютно не радикальна комунікація, не негативна. Цей діалог триває, і так було і з початку війни", запевнила вона.
Напередодні Politico з посиланням на поінформованих дипломатів повідомило, що Україна проводить переговори з посадовцями ЄС про те, аби майбутні міграційні правила Євросоюзу допомогли забезпечити повернення більшої кількості українців додому наступного року, щоб вони підтримували українську економіку.
Станом на листопад 2023 року 4,2 мільйона українців, які втекли від війни у ЄС, скористалися директивою про тимчасовий захист, яка діє до березня 2025 року.
Майже 90% біженців з України вважають умови проживання в Європі комфортними, - опитування
Що відомо про повернення біженців в Україну
У низці європейських країн українцям виплачуватимуть до 5300 євро за дострокове повернення додому.
Норвегія
Норвегія з 2023 року платить 17,5 тис. крон (1,2 тис. доларів ) кожному українцю, який має статус колективного захисту, посвідку на проживання в країні та готовий повернутися на Батьківщину. Гроші дають лише тим, хто готовий купити квиток в Україну і одразу ж повернутися додому.
Чехія
Чеський президент Петр Павел підписав зміни до закону lex Ukraine, який регулює статус українців, що виїхали до Чехії з початку повномасштабного вторгнення російської федерації.
Українські шукачі притулку матимуть право на захист до 31 березня 2025 року. Вони повинні будуть реєструватися в електронному вигляді з січня до 15 березня наступного року.
Фінляндія
Положення про виплату українцям з'явилося в оновленому регламенті тимчасового захисту, який набирає чинності з початку 2024 року.
У новому положенні зазначають, що розмір гранту на добровільне повернення становитиме 5300 євро.
Швейцарія
До речі, подібну ініціативу розглядали у Швейцарії, але так і не затвердили її остаточно. Передбачалося, що ця країна може запровадити доплату українцям у сумі до 4355 доларів за дострокове повернення додому.
Ірландія
Аналогічна ситуація і в Ірландії – програма виїзних виплат перебуває у розробці. Суми поки що не вказані. При цьому в уряді Ірландії зазначають, що фінансова допомога розрахована на тих українців, у яких залишилося житло на Батьківщині.