Про це розповідає Рубрика, посилаючись на Вікімедіа Україна.
У чому проблема?
У низці країн існують офіційні відкриті державні списки пам'яток культури, які може переглянути кожен охочий. Проте подібного єдиного відкритого українського списку для пам'яток усіх рівнів створено так і не було, а Державний реєстр нерухомих пам'яток є неповним, а щоб із ним ознайомитися потрібно скачувати pdf-документи, тоді як система «єПам'ятка» ще не почала роботу повноцінно.
«Вікі любить пам'ятки» — це найбільший міжнародний фотоконкурс, який відбувається у більш ніж 40 країнах світу. З моменту його заснування у 2010 році сумарно було завантажено більш як 3,1 млн фото.
Мета проєкту — зібрати фото пам'яток для ілюстрування статей Вікіпедії, а також спонукати людей до вивчення власної історії та культури.
Яке рішення?
Фотоконкурс в Україні проводить ГО «Вікімедіа Україна» з 2012 року. За цей час до нього долучилося понад 3 000 учасників та учасниць.
Вперше в історії України зусиллями волонтерів зібрано та розміщено у Вікіпедії найповніші публічні списки об'єктів культурної спадщини, які якраз перетнули рекордну позначку у 100 000 — «ювілейною» пам'яткою став костел Святого Матвія монастиря бернардинів у селі Лешневі Львівської області. Зараз ця пам'ятка XVII століття перебуває в аварійному стані.
Формувати якомога точніший список об'єктів культурної спадщини важливо, щоб документувати їхній стан — через фото, відео, вивчати та сприяти їхньому збереженню. Особливо тепер, коли українські пам'ятки є під загрозою фізичного знищення через повномасштабну війну. Проте формувати такий перелік волонтерам — непросто, зазначає членкиня оргкомітету проєкту Ольга Крезуб.
"Щороку доводиться надсилати десятки запитів органам місцевої та центральної влади. Потім потрібно перенести інформацію в електронний формат, звірити дані (доволі часто виявляємо помилки в адресах, або навіть застарілі дані, які не звіряють, бо відсутня єдина система). Наприклад, був випадок, коли ОДА надала список пам'яток, а міська рада відповіла, що в них на території пам'яток немає (хоча в обласному списку було 22 пам'ятки) — ми навіть надіслали міській раді наші дані. А у 2015 році взагалі судилися з Покровською РДА Дніпропетровської області за список об'єктів, бо ті були під грифом "для службового користування"… Та попри всі труднощі тепер у списках — 100 000 пам'яток», — коментує Ольга Крезуб.
Як це працює?
Важливим аспектом у роботі з пам'ятками є вільний цифровий доступ до документів, які стосуються культурної спадщини, щоб можна було перевірити дані (адреси, назви, роки тощо) — різні розпорядження, постанови та накази, наприклад, Міністерства культури і туризму, Міністерства культури тощо.
«Більшість документів ми отримуємо у вигляді сканів, тож для додавання пам'яток з цих документів, потрібна додаткова робота для розпізнання тексту. Окрема кампанія у Вікіджерелах допоможе перевести ці скани в текстовий формат. Наприклад, наказ МКІП України від 16.11.2023 № 634 дозволив доповнити списки Луганської області 411 пам'ятками археології, а інформація про "ювілейну" пам'ятку — костьол у Лешневі — отримана із розпорядження ЛОДА від 13.11.2020 № 1023-0-5-20», — розповідає Анатолій Гончаров, ініціатор конкурсу «Вікіджерела люблять пам'ятки».
Усі охочі можуть доєднатися до кампанії з оцифровування документів «Вікіджерела люблять пам'ятки» до 31 січня. Сторінка конкурсу: http://wikisource.wlm.photo
Нагадаємо, як раніше повідомляла Рубрика, через російську за період з 24 лютого 2022 року по 25 грудня 2023 року зруйновано або пошкоджено 872 об'єкти культурної спадщини. З них пам'яток національного значення – 120, місцевого значення – 682, щойно виявлених – 70.
Перша леді Олена Зеленська повідомила, що в 13 містах України вже працюють 17 освітніх просторів… Читати більше
В Одесі надвечір 14 листопада пролунали вибухи. Військові попередили про швидкісну ціль. Внаслідок ворожої атаки… Читати більше
"Укрпошта" презентує нову художню марку "Тризуб Незалежності" до Дня Гідності та Свободи, який вшановує події… Читати більше
Понад 600 людей пройшли курс базової військової підготовки в Обласному центрі підготовки населення до національного… Читати більше
Голова комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена… Читати більше
Шевченківський районний суд Києва продовжив дію запобіжного заходу для народного депутата Нестора Шуфрич. Його звинувачують… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.