В Україні розширюють надання безкоштовної психологічної допомоги для ветеранів та їхніх сімей: як працює це рішення
Держава розширює доступ до надання безоплатної психологічної допомоги для ветеранів та їхніх сімей у громадах.
Про це розповідає Рубрика, посилаючись на міністерку у справах ветеранів України Юлію Лапутіну.
У чому проблема?
Забезпечення сучасною психологічною допомогою ветеранів та українських захисників і захисниць, які повертаються з війни, є пріоритетом державної ветеранської політики. Крім того, надання якісної психологічної допомоги має відбуватися насамперед у громадах, куди повертатимуться українські захисники й захисниці.
Яке рішення?
Як наголосила Юлія Лапутіна, така допомога є безоплатною і надаватиметься за трирівневою системою.
- Перший рівень – це соціальні працівники, помічники ветерана та інші особи, які пройшли відповідну підготовку та надають соціально-психологічну підтримку та соціальні послуги, такі як соціальний супровід та адаптація.
- Другий рівень – психологічна допомога, яку можуть надавати надавачі послуг з психологічної допомоги незалежно від форми власності, в тому числі фізичні особи-підприємці, які відповідають вимогам до фахівця.
- Третій рівень – включає комплексну медико-психологічну допомогу, яку забезпечують ліцензовані установи, в яких є мультидисциплінарні команди мінімум з чотирьох фахівців (1 психіатр та 3 психотерапевти/психологи).
Як це працює?
Мінветеранів буде відшкодовувати вартість наданих послуг із психологічної допомоги суб'єктам другого та третього рівня, спеціалізованим закладам не залежно від форми власності, в тому числі й фізичним особам-підприємцям, які надають такі послуги.
"Це означає, що вже в цьому році за надання психологічної допомоги ветеранам та їхнім рідним у громадах буде сплачувати держава. Дана послуга для ветеранів та їхніх родин – безкоштовна. Цю роботу вже розпочато", – розповіла Юлія Лапутіна.
Суб'єкти надання послуг другого і третього рівня мають бути включені у Реєстр надавачів послуг з психологічної допомоги, функціонування якого забезпечує Мінветеранів, та відповідати вимогам, встановленим до них як надавачів психологічних послуг.
Нагадаємо, 4 грудня 2023 року за ініціативи Мінветеранів на черговому засіданні Кабінету Міністрів України прийнято постанову № 1270, якою вносяться зміни до Порядків та умов надання безоплатної психологічної допомоги (постанови КМУ № 497 від 12 липня 2017 року та № 1338 від 29 листопада 2022 року).
Розроблений фахівцями Міністерства у справах ветеранів України документ:
- удосконалює спосіб організації та надання послуг із психологічної допомоги,
- підвищує доступність, ефективність та результативність послуг у сфері охорони психічного здоров'я та психосоціальної підтримки.
Крім того, розширено географію послуг при зменшенні потреби у ресурсах, забезпечено доступість послуг для отримувача, впровадження електронних ресурсів в організацію надання відповідних послуг, дотримання принципу наступності в наданні послуг (можливість перенаправлення отримувача послуг між відомствами, рівнями та інституціями).
Також Постанова № 1270 дозволить забезпечити швидкий та безкоштовний доступ до кваліфікованої психологічної допомоги для ветеранів і членів їхніх сімей з метою подолання наслідків стресу та покращення стресостійкості, забезпечити профілактику виникнення та загострення психічних розладів, підвищити рівень якості життя цільових категорій отримувачів послуг.