Про це повідомляє Київська обласна військова адміністрація, пише Рубрика.
У чому проблема?
Зараз війна, і людей з проблемами ментального здоровʼя набагато побільшало. Постійний стрес, обстріли, повітряні тривоги негативно впливають на психічне здоров'я.
Психологи наголошують, що не варто недооцінювати вплив ментального здоров'я на фізичне тому, що ментальне здоров'я – це важлива частина здоровʼя кожної людини. Це вміння звертати увагу на свій стан, справлятися зі стресом, проживати горе, біль, страх, а не застрягати в них.
Під час війни це важливо як ніколи, бо в турботі за своє ментальне здоров'я, ми знаходимо сили жити далі, допомагати країні і підтримувати рідних.
Останнє дослідження Gradus Research, проведене в жовтні 2023 року, показало, що серед основних скарг на ментальне здоров'я:
Ці симптоми вже є вагомою причиною звернутись до лікаря за підтримкою у питаннях ментального здоров'я.
Яке рішення?
Базову підтримку з ментального здоровʼя відтепер можна отримати у сімейного лікаря.
Сімейний лікар, з яким укладено декларацію, є найпершим порадником пацієнтів у всіх скаргах на здоров'я. У тому числі й у питаннях ментального здоровʼя, адже воно є невіддільним від фізичного.
Вплив ментального здоров'я на фізичне, так само як і навпаки, є очевидним й науково та практично доведеним. Тому, якщо маєте потребу в психологічній підтримці – поговоріть із своїм сімейним лікарем.
"Звертатися по допомогу – не слабкість, не забаганка й не соромно, а відповідально. Психічне та фізичне здоровʼя – однаково важливі компоненти загального здоровʼя людини, й про них потрібно турбуватися. Завдяки роботі, яку ми робимо разом з колегами у межах Всеукраїнської програми ментального здоровʼя за ініціативи першою леді Олени Зеленської, сьогодні можна просто звернутися до свого сімейного лікаря чи педіатра своєї дитини та отримати необхідну базову допомогу, пораду або консультацію. Якщо ви відчуваєте відчай, тривогу, роздратованість, тривалу втому, порушення сну, але водночас вас лякають слова "психолог", "психіатр", "психотерапевт" – ви можете (і я дуже раджу це зробити) звернутися до сімейного лікаря. Кількість тих, хто може надати базову психологічну допомогу, постійно зростає", – зазначив міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко.
Як це працює?
Станом на початок 2024 року майже 70 тисяч медичних працівників (лікарі, медсестри, медбрати, фельдшери, керівники медзакладів, інші медичні працівники) пройшли навчання за програмою ВООЗ mhGAP і можуть допомагати в охороні ментального здоровʼя.
Серед них – 16 тисяч лікарів "первинки" (сімейні лікарі, педіатри, терапевти), а це більше ніж кожен третій, тож шанси, що саме ваш лікар може розпізнати, діагностувати та підставити плече, – дуже високі
"Не треба пояснювати, що ментальне здоров'я наших людей – це і є та сама стійкість, українська стійкість, яка, з одного боку, стала легендою, а з іншого – її саму треба весь час підтримувати. Бо на ній все тримається", – наголошує перша леді Олена Зеленська.
Сімейний лікар жодним чином не замінить психолога, психотерапевта або психіатра, але він зможе надати допомогу пацієнту і у разі потреби – перенаправити до вузького фахівця.
Навіть якщо ваш сімейний лікар не проходив навчання за програмою mhGAP, ви все одно можете до нього звернутися. Не маючи відповідної підготовки для надання підтримки з ментального здоров'я, він може знайти в системі фахівця, який зможе вам допомогти.
Ви можете обговорити із сімейним лікарем такі стани:
Варто зазначити, що така послуга з охорони психічного здоровʼя є абсолютно безоплатною, адже надається у межах Програми медичних гарантій.
Наразі вже понад 850 закладів первинної медичної допомоги мають відповідний контракт із Національною службою здоровʼя України на 2024 рік.
Аби знайти лікаря з відповідною підготовкою у своєму регіоні:
Зазначається, що створення безоплатної послуги з підтримки ментального здоров'я на "первинці" є стратегічною відповіддю держави на збільшення відповідних потреб серед українців.
Довідка
ВООЗ mhGAP – це програма запущена ВООЗ у 2008 році для покращення доступу до послуг з охорони ментального здоров'я. Нині вона впроваджується у понад 100 країнах світу, а її матеріали перекладені на понад 20 мов, зокрема й українську.
MhGAP має на меті покращити доступ до послуг з ментального здоров'я шляхом залучення неспеціалізованих кадрів – медпрацівників первинної ланки:
Нагадуємо, в рамках кампанії "Ти як?" Олени Зеленської створили спеціальну сторінку, де запропонували багато дієвих порад щодо піклування про свій психічний стан та людей поруч.
Також Рубрика писала про те, що психічне і психологічне здоров'я наших захисників та ветеранів — так само важливе, як і їхнє фізичне здоров'я, та розповідала про нове рішення для його підтримки.
Окрім того, у "Довіднику безбар'єрності" з'явився розділ про взаємодію з людьми, що мають досвід війни.
У Близнюківській громаді Харківської області розпочали будівництво нового підземного укриття на базі центральної районної лікарні.… Читати більше
Ремонтно-евакуаційна бронемашина WZT-3 офіційно допущена до використання у підрозділах Сил оборони України. Міноборони провело кодифікацію… Читати більше
Напередодні новорічних свят благодійний фонд "Юлині бабусі" організував акцію допомоги "Таємний Санта для стареньких з… Читати більше
Україна неодноразово застосовувала далекобійні засоби для ураження легітимних військових цілей на тимчасово окупованих територіях. Однак… Читати більше
Благодійний фонд "Твоя опора" 15 листопада розпочав в Україні щорічну акцію "2 000 подарунків до Нового року",… Читати більше
Кандидат Дональда Трампа конгресмен від Флориди Метт Гетц відкликав свою кандидатуру на посаду генерального прокурора… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.