Неїжпапа розповів про перше застосування "Нептуна" у війні з росією: був підрив біля корабля
Про перше застосування української протикорабельної крилатої ракети "Нептун" у війні з російською федерацією розповів командувач Військово-морських сил України віцеадмірал Олексій Неїжпапа: тоді стався підрив біля корабля, а російські окупанти збили свій літак.
Про це Неїжпапа розказав в інтерв'ю українським ЗМІ.
"Перше застосування "Нептуна" було, коли фрегат "Адмірал Ессен" підійшов дуже близько до нашого берега. І за ним ішли ще десантні кораблі вздовж Тендрівської коси", – сказав командувач ВМС.
Віцеадмірал уточнив, що ці кораблі йшли в напрямку порту "Південний", між "Південним" і Очаковим, в район курортного села в Миколаївській області Рибаківка.
Як пояснив Неїжпапа, вони здійснювали так звані демонстраційні дії. А робили вони це для того:
- щоб підрозділи морської піхоти та інші, які на той момент стояли на березі, постійно готувалися до десанту,
- щоб не дати можливості ці бригади перекинути на Миколаївський напрямок або на бік Вознесенська на допомогу.
Ворог хотів тримати українських військових у постійній напрузі, що нібито от-от готується висадка десанту.
Водночас ходили їхні кораблі під Одесою, які виконували просто по місту з палубних гармат постріли, обстрілювали цивільні об'єкти.
"Зрозуміло було, що прямо зараз не буде ніякої висадки десанту, тому що умови не створені. Але вони постійно це повторювали, десантні загони вишиковувалися у стрій, рухалися в сторону Одеси з кораблями вогневої підтримки – все по класиці, як книжка пише", – сказав Неїжпапа.
Також він додав, що було зрозуміло, що це чисто демонстраційні дії.
А коли фрегат "Ессен" підійшов, Сили оборони вирішили спробувати, що ж може ракета "Нептун" українського виробництва.
"Перші пуски не були настільки вдалі, як по крейсеру "Москва". Але тоді вперше був пошкоджений цей фрегат "Ессен". Було там декілька "двохсотих" у них на борту, наскільки мені відомо. Корабель терміново повернувся в Севастополь на ремонт, ракета не попала прямо в борт, я так розумію.
Був підрив безпосередньо біля корабля, пошкодило систему озброєння на цьому фрегаті. І саме цікаве, що вони навіть збили свій власний літак прямо біля берега, який здійснював прикриття кораблів з повітря. Отаке було перше застосування", – уточнив командувач ВМС.
До того ж, разом з "Адміралом Ессеном" також розвернулися й інші десантні кораблі. При цьому, все ж були підходи ворога до наших берегів, які були досить дивними.
"Наприклад, фрегат "Адмірал Макаров" ганявся за маленьким водолазним судном, яке йшло вздовж берега, завдавав вогневого удару, поруч із цим судном відбувались такі великі сплески води, як у фільмах. Але екіпаж не розгубився, підійшов під захист берегової артилерії, яка нанесла ураження по "Макарову". Той зрозумів, що там йому робити більше немає чого, і швиденько-швиденько повернувся до Севастополя. Таких прикладів було дуже багато. Тому така невеличка війна на морі в цей час продовжувалася", – резюмував Неїжпапа.
Що відомо про "довгі Нептуни"
Як пише Defense Express, скоріш за все йдеться про адаптацію ракети Р-360 комплексу "Нептун" для знищення наземних цілей. За даними видання, ймовірна дальність такої ракети може сягати 400 км (проти 300 км у протикорабельній версії) і бойова частина – 350 кг (проти 150 кг). Хоча не виключено, що це не остаточні ТТХ модифікованої ракети.
Зокрема, за інформацією видання, наприкінці серпня повідомлялося, що таких ракет вироблено всього декілька десятків.
"Щодо нового варіанту "Нептуна" також раніше повідомлялося, що ракета використовує систему самонаведення з тепловізійним зображенням для пошуку та захоплення цілі на основі попереднього завантаженого зображення, і що, звичайно, ракета використовує ту ж пускову, що і для протикорабельної версії", – йдеться в статті.
Defense Express припускає, що саме роботи над "Нептуном" є одним з пунктів з переліку "ракетне озброєння та боєприпаси", на які Україна в наступному році має витратити 175 млрд грн.
СБУ спільно з ВМС завдали масштабного удару ракетою "Нептун" по військовому аеродрому "Саки" у Криму
Довідка про "Нептун"
РК-360 МЦ "Нептун" — береговий ракетний комплекс, здатний уражати цілі на морі крилатими ракетами.
Після анексії Криму український флот втратив низку кораблів, а також протикорабельні комплекси "Рубіж", внаслідок чого ЗСУ не мали можливості ефективно вражати ворожі кораблі.
У зв'язку із цим київське конструкторське бюро "Луч" із 2014 року почало створювати новий комплекс, здатний вражати кораблі на великій відстані. Крилата ракета "Нептун" може влучити в ціль на відстані приблизно 300 кілометрів. Вона має дозвукову швидкість (900 км/год), але летить на надмалій висоті — в лічених метрах від поверхні.
Як потопили крейсер "Москва"
У ніч на 14 квітня дві українські ракети "Нептун" вразили флагман Чорноморського флоту Росії з найпотужнішим озброєнням. Для цього було використано дві ракети комплексу.
За інформацією РНБО, з екіпажу "Москви" було всього врятовано лише 58 людей. А повідомленню про нібито пожежу на кораблі російське телебачення присвятило у випуску новин лише 28 секунд. При цьому загибель було визнано лише одного моряка, ще 27 вважаються зниклими безвісти.
Як писала Рубрика раніше, перше бойове застосування українського берегового мобільного комплексу з протикорабельними ракетами "Нептун" було ще в перші дні війни. Тоді українським ракетам не вдалося уразили цілі, проте вони врятували Миколаїв від російського десанту.
Крейсер "Москва" став найдорожчою військовою втратою росії у війні з Україною.