Парламент підтримав законопроєкт про перехід медзабезпечення армії до стандартів НАТО: як працює це рішення
Верховна Рада України у середу, 10 січня, ухвалила у першому читанні законопроєкт щодо організації належного рівня медичного забезпечення Збройних Сил України.
Про це повідомив народний депутат України з парламентської фракції "Голос" Ярослав Железняк у Телеграмі, пише Рубрика.
У чому проблема?
Стратегією національної безпеки України, затвердженою Указом Президента України від 14 вересня 2020 року № 392, євроатлантична інтеграція визначена одним з пріоритетів національних інтересів держави та забезпечення національної безпеки.
Зазначається, що з початком активізації бойових дій на території України, потреби в забезпеченні військових частин сучасним та якісним медичним майном зростають.
Зважаючи на визначений Конституцією України та Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо зовнішньополітичного курсу України" від 08.06.2017 № 2091-VIII стратегічний курс, на набуття членства в НАТО, а також враховуючи потребу військовослужбовців Збройних Сил України в належному рівні медичного забезпечення, постає необхідність затвердження мінімальних вимог та стандартів якості спеціалізованих медичних виробів, що застосовуються силами безпеки і силами оборони в тактичних умовах (під час ведення бойових дій) та визначення переліку таких медичних виробів.
Починаючи з 24 лютого 2022 року в Україні було ухвалено 136 стандартів НАТО, натомість як за увесь час до цього – 151.
Яке рішення?
Враховуючи вищевикладене, було розроблено проєкт Закону України "Про організацію належного рівня медичного забезпечення Збройних Сил України".
А 10 січня 2024 року Парламент ухвалив у першому читанні законопроєкт щодо організації належного рівня медичного забезпечення Збройних Сил України.
Як це працює?
Ярослав Железняк уточнив, що законодавча ініціатива №10343 була підтримана 326 голосами народних депутатів.
Проєкт закону розроблено з метою закріплення повноважень Міністерства оборони України затверджувати для сил безпеки і сил оборони протоколи та стандарти надання домедичної та медичної допомоги на догоспітальному рівні на основі (з числа) стандартів НАТО та/або стандартів, затверджених окремими державами–членами НАТО, визначати порядок додержання зазначених стандартів (рекомендацій) та здійснювати нагляд за їх додержанням.
А також затверджувати за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я, мінімальні вимоги та/або стандарти якості до спеціалізованих медичних виробів, а також їх перелік, що застосовуються силами безпеки і силами оборони в тактичних умовах (під час ведення бойових дій).
Документом передбачено внесення змін до статті 10 Закону України "Про оборону України", та статті 14(1) Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров'я" якими передбачається надання Міністерству оборони України повноважень щодо затвердження для сил безпеки і сил оборони клінічних протоколів, табелів матеріально- технічного оснащення, стандартів надання домедичної та медичної допомоги на догоспітальному рівні під час ведення бойових дій та підготовки сил безпеки і сил оборони за призначенням (у тактичних умовах) на основі (з числа) стандартів НАТО та/або стандартів, затверджених окремими державами–членами НАТО.
Також передбачається надання Міністерству оборони України права визначення порядку дотримання зазначених стандартів (рекомендацій) та здійснення нагляду за їх додержанням.
Згідно з законопроєктом, Міністерство оборони України затверджує за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я, мінімальні вимоги та/або стандарти якості до спеціалізованих медичних виробів, а також їх перелік, що застосовуються силами безпеки і силами оборони в тактичних умовах (під час ведення бойових дій).
Очікується, що ухвалення законопроєкту сприятиме затвердженню мінімальних вимог та стандартів якості спеціалізованих медичних виробів, що застосовуються силами безпеки і силами оборони в тактичних умовах (під час ведення бойових дій), визначенню переліку таких медичних виробів, та у підсумку задоволенню потреби в забезпеченні військових частин сучасним та якісним медичним майном.
Нагадаємо, Президент Володимир Зеленський змінив командувача Медичних сил Збройних сил України. Завданням нового очільника Медичних сил є новий рівень медичного забезпечення наших воїнів.
"Завдання очевидне – і про це неодноразово говорилося в суспільстві, зокрема у спільноті наших бойових медиків, – потрібен принципово новий рівень медичного забезпечення наших воїнів", – заявив він.
Що відомо про вступ України до НАТО
Нагадаємо, що 30 вересня 2022 року Президент Володимир Зеленський, Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук та Прем'єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку України на вступ до НАТО у пришвидшеному порядку.
А вже у 2023 році у Вільнюсі 11 та 12 липня відбувся саміт країн НАТО, однієї з головних тем якого була Україна.
У підсумковому комюніке саміту, оприлюдненому на сайті Альянсу, Глави держав та урядів країн Північноатлантичного альянсу визнали прогрес України на шляху євроатлантичної інтеграції та підтвердили, що майбутнє України – у НАТО.
Окрім того, міністерство оборони всупереч повномасштабній агресії росії та щоденним викликам війни продовжує розвивати професійну освіту у Збройних Силах України. У цьому йому допомагає програма DEEP Північноатлантичного альянсу, через яку пройшли вже 12 тисяч військовослужбовців нашої армії.
Для вступу України до НАТО загалом важливими є три речі:
- цивільно-демократичний контроль,
- прозорість процедур,
- спільне планування військових операцій.
Також у Силах безпеки та оборони України вже запроваджено 287 стандартів НАТО та до кінця 2023 року ще планують запровадити близько 200 стандартів Північноатлантичного Альянсу.
Нещодавно Міністерство оборони за стандартами НАТО створило дворівневу систему закупівель.
Загалом у Північноатлантичному альянсі існує 1135 стандартів, Україна станом на кінець листопада 2023 року впровадила близько чверті з них.