Громадянину рф, який воював за Україну, суд у Латвії зобов'язав надати притулок
У Латвії Адміністративний районний суд наприкінці грудня зобов'язав відповідні органи влади надати притулок російському громадянину, який воював на боці України.
Про це пише видання Delfi.
Як розповідають у виданні, з проханням надати статус біженця або чогось альтернативного чоловік звернувся ще 2022 року.
Повідомляють, що чоловік народився в Латвії, але з 1997 року жив в Україні. При цьому, за його словами, йому не вдавалося отримати українське громадянство.
У 2014 році чоловік вступив добровольцем у батальйон "Донбас". На фронті він провів півтора місяця, отримав контузію і травму хребта та коліна. Свою участь у бойових діях не афішував, побоюючись, що це стане відомо російським спецслужбам.
Під час одного з обстрілів згоріли його особисті речі, зокрема паспорт громадянина рф. 2021 року він почав збирати документи на отримання статусу біженця в Україні. Як сказали юристи, це був єдиний шлях до отримання українського громадянства без пред'явлення паспорта, якого в нього вже не було.
Після початку повномасштабного вторгнення чоловік разом із дружиною та дітьми через Польщу виїхав до Латвії і спробував отримати притулок.
У Delfi зазначили, що у серпні минулого року PMLP йому відмовило, оскільки не змогло отримати докази:
- що він був активним учасником добровольчого корпусу,
- що в росії його оголошено в розшук і російські служби ним цікавляться.
Не погодившись із рішенням PMLP, чоловік звернувся до суду. Як додатковий аргумент він вказав, що, попри громадянство, у нього зникло бажання підтримувати будь-які зв'язки з росією.
Також у суді він додав, що був членом "Правого сектору", який у росії визнано екстремістським. Це створює додаткову небезпеку для нього в тому разі, якщо він опиниться в рф.
Суд став на бік чоловіка, а Служба держбезпеки не констатувала будь-якої негативної інформації про нього, яка б перешкоджала отриманню статусу біженця.
Нагадаємо, що до Литви втік російський лейтенант Іван Корольов. Його затримали на автовокзалі у Вільнюсі 10 серпня.
Окрім того, ще на один рік, з 4 березня 2024 року до 4 березня 2025 року, продовжила Рада Європейського Союзу на рівні міністрів внутрішніх справ механізм тимчасового захисту для біженців з України.