Рішення для перемоги: Норвегія дозволила прямий експорт зброї до України
Уряд Норвегії ухвалив дозвіл на прямий продаж зброї та оборонної продукції норвезьких компаній до України. Ця зміна політики набула чинності 1 січня 2024 року.
Про це йдеться в заяві уряду Норвегії, пише Рубрика.
У чому проблема?
У Норвегії в 1959 році парламент прийняв рішення, згідно з яким, країна не дозволяє продавати зброю та боєприпаси в райони, де йде війна або існує загроза війни.
Яке рішення?
Норвезький уряд ухвалив рішення дозволити прямі продажі зброї та продукції оборонного призначення від норвезької оборонної промисловості органам оборони України.
Цим рішенням Норвегія зробила для України виняток у своїй політиці щодо заборони продажу зброї в країни, де триває війна.
"У надзвичайній безпековій ситуації, що склалася внаслідок агресивної війни Росії, нам вкрай важливо продовжувати підтримувати Україну. Ми повинні планувати можливість того, що незаконна агресивна війна може бути продовжена. Тому уряд ухвалив рішення дозволити прямі продажі зброї та продукції оборонного призначення норвезької оборонної промисловості Україні", – заявив міністр закордонних справ Норвегії Еспен Барт Ейде.
Як це працює?
Відтепер норвезькі компанії-виробники зброї зможуть звертатися до Міністерства закордонних справ країни, щоб отримати ліцензію на експорт зброї та оборонної продукції в Україну.
Усі заявки на отримання ліцензії ретельно оцінюватимуть, а всі продажі відбуватимуться "на жорстких умовах".
Зокрема, продавати зброю можна тільки українській владі, а транспортувати її треба безпечними та встановленими логістичними маршрутами.
В уряді Норвегії запевнили, що нова домовленість відповідає нормам експортного контролю країни, в основі якого — рішення парламенту від 1959 року.
"Ця зміна означає, що ми захищаємо фундаментальні інтереси Норвегії в галузі оборони та політики безпеки разом із нашими союзниками. Уряд використовує низку інструментів для сприяння важливій ролі оборонної промисловості в поточній ситуації з політикою безпеки", – заявив міністр оборони Бйорн Арильд Грам.
Там також зазначили, що дозвіл на прямі продажі Україні не означає такий самий дозвіл для інших країн, які перебувають у стані війни.
"Рішення уряду стосується України та виправдане надзвичайною ситуацією з політикою безпеки, в якій ми зараз опинилися разом із нашими союзниками", — сказав міністр закордонних справ Норвегії Еспен Барт Ейде.
Що відомо про допомогу Норвегії Україні
Як повідомлялось, у грудні прем'єр-міністра Норвегії Йонас Гар Стьоре після зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським заявив, що Норвегія надасть Україні додаткову підтримку, яка включатиме фінансування нарощування виробництва боєприпасів, засоби підсилення протиповітряної оборони, а також підтримку сфер охорони здоров'я та освіти.
Нагадаємо, що Норвегія виділить 1 мільярд крон (92 мільйони доларів) на гуманітарну допомогу Україні.
Окрім того, 11 жовтня Норвегія оголосила про виділення фінансової допомоги для розмінування України. Мова йде про 18,5 млн доларів.
Також Україна та Норвегія домовилися про посилення співпраці в енергетичній сфері в рамках програми підтримки Нансена, яка передбачає надання Україні допомоги на суму 75 млрд крон.
Окрім того, Норвегія та Велика Британія для підтримки України створили морську коаліцію.
Відомо, що ініціатива стане частиною "низки нових коаліцій", сформованих між членами НАТО з метою забезпечення довготривалої військової підтримки України.