Про це повідомляє Центр дослідження суспільного надбання при юридичній школі Дюка, інформує Рубрика.
У чому проблема?
Перший закон авторського права почав діяти 1790 році та за понад 200 років зазнав значних змін. Найперший проєкт захищав права авторів тільки 14 років, після чого їх роботи ставали надбанням суспільства, а отже прибутку від них вони більше отримувати не могли. Через майже півстоліття його дію розширили до 28 років.
Все кардинально змінилося у 1976 році, коли американський Конгрес ухвалив закон, який досі є основою захисту авторського права у США.
Документ, серед іншого, розширив термін дії права до кінця життя автора плюс 50 років, або на 75 років з моменту публікації твору для компаній та творів без авторства.
Але навіть такі доволі широкі строки не влаштовували компанію Walt Disney, адже символ мультиплікаційного гіганта — персонаж Міккі Маус — був створений у 1928 році, а отже монополія на нього мала закінчитися вже на початку 2000-х років. Компанія почала просувати ініціативу щодо зміни законодавства. Спочатку вимагали права власності навічно, але після тривалих дискусій адвокати Disney пішли на поступки.
У результаті був ухвалений так званий закон "Про захист Міккі Мауса":
Яке рішення?
У наступному році суспільним надбанням вже може стати вже саме мультиплікаційний герой Волта Діснея — мишеня Міккі Маус, тому компанія виготовляє сучасні продовження та рімейки, щоб максимально захистити героя, який приніс їй мільярди.
Як це працює?
У 2022 році дитячі книги А.А. Мілна "Вінні Пух", "Бембі" Фелікса Сатена вже стали суспільним надбанням, однак тут є лазівка. Мультиплікаційні та кінематографічні версії цих казок, створені Діснеєм, все ще під захистом. Та можливість вільно використовувати оригінальних героїв без обмежень безперечно нашкодила компанії.
Так, улюблений по всьому світу ведмідь вже засвітився у рекламному ролику та навіть у фільмі жахів. Актор Раян Рейнольдс використав Вінні Пуха для реклами Mint Mobile. У ролику кінозірка читає дитячу книжку про ведмедя з дорогим рахунком за телефон.
Сценарист і режисер Ріс Вотерфілд зняв хорор "Вінні-Пух: Кров і мед", який має вийти в прокат у 2022 році. За сюжетом, Крістофер Робін покинув своїх друзів і вони почали вбивати.
Як пише The Guardian, при створенні проєктів за персонажами, права на які ще часткова належать Disney, важливо не переходити межу. Певні аспекти персонажа, які широка публіка визнає частиною бренду Disney, заборонені для художників. Це працює так: якщо конкретна робота нагадає громадськості про діснеївського персонажа, то автора можна притягнути до відповідальності.
У наступному році суспільним надбанням вже може стати вже саме мультиплікаційний герой Волта Діснея — мишеня Міккі Маус, тому компанія виготовляє сучасні продовження та рімейки, щоб максимально захистити героя, який приніс їй мільярди.
Помічник директора юридичної клініки документального кіно при Школі права Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі Деніел Меєда каже, що для цього героя компанія може застосувати ще й іншу лазівку.
"Ви можете використовувати персонажа Міккі Мауса, як він був спочатку створений [найперший варіант], щоб створити власні історії з ним. Але якщо ви зробите це так, щоб люди подумали про Діснея — що ймовірно, оскільки вони так довго інвестували в цього персонажа — то теоретично Дісней міг би сказати, що ви порушили мій товарний знак. Авторські права обмежені в часі, а товарні знаки — ні", — вважає юрист.
Історія головного символу Disney
Вперше мишеня Міккі з'явилося в чорно-білому мультфільмі "Пароплав Віллі" 1928 року. Це був перший мультфільм, при створенні якого застосували синхронізовані звуки — коли рухи на екрані відповідають музиці та звуковим ефектам.
За кілька місяців після прем'єри з'явилася серія короткометражних фільмів про Міккі Мауса. До кінця року мишка стала справжнім хітом. Волт Дісней швидко запустив лінію товарів, а за два роки почав працювати дитячий фан-клуб Міккі Мауса, пише Time.
У 1935 році молодий аніматор Фред Мур видозмінив саму концепцію малювання героя. Він зробив його тіло грушоподібним, додав зіниці, білі рукавички, круглі вуха та вкоротив ніс. Того року Міккі також вперше з'явився в кольорі завдяки технології Technicolor у The Band Concert. Це стало переворотом у світі мультиплікації.
До 1937 року студія випускала близько 12 короткометражних фільмів про Міккі на рік. Озвучкою персонажа займався сам Волт Дісней.
До 1950-х років на честь героя вже створили парк розваг, газетний комікс і "Клуб Міккі Мауса" — популярне телевізійне шоу, яке стало кар'єрним стартом для плеяди зірок від Аннет Фунічелло до Джастіна Тімберлейка.
З часом фільмографічну колекцію компанії поповнили такі хіти "Бембі" та "Спляча красуня", а мишеня почало втрачати популярність і касові збори. Тому з 1953 року Міккі припинили малювати. На великі екрани символ Діснею повернувся тільки через 30 років в епізодичній ролі у фільмі "Хто підставив кролика Роджера". З того моменту компанія спробувала відродити популярність героя, однак мультфільми про нього вже не мали того шаленого успіху, який отримували інші роботи Діснея.
Цікаві факти про Міккі Мауса:
Мультфільм вийшов в український прокат 2 березня.
Європейський Союз готує вже шістнадцятий пакет санкцій проти російської федерації. Його планують ухвалити до третьої… Читати більше
Через критичний дефіцит енергоносіїв в Ірані уряд змушений запроваджувати крайні заходи. Урядові установи працюють за… Читати більше
22 грудня винищувач F/A-18 Super Hornet ВМС США зазнав аварії над Червоним морем після помилкового… Читати більше
Атаки російських хакерів на українські реєстри не становлять серйозної загрози для збереження даних. Усі вкрадені… Читати більше
У ніч проти 22 грудня російські війська атакували Україну 103 ударними безпілотниками типу Shahed та інших… Читати більше
У Забайкальському краї російської області зіткнулися вантажні поїзди, внаслідок чого з рейок зійшли десятки вагонів… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.