МАГАТЕ: на Запорізькій атомній електростанції окупанти встановлюють нові дизельні котли
На ЗАЕС встановлюють чотири нові дизельні котли для генерації додаткової пари, що необхідна для виконання різних функцій ядерної безпеки на майданчику, зокрема для перероблення відходів.
Про це повідомив генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Гроссі у пресрелізі агентства, пише Рубрика.
Як зазначають, зараз на об'єкті працює дев'ять мобільних котелень, вісім з яких працюють для опалення в зимовий період.
Команда експертів МАГАТЕ, що присутні на ЗАЕС, спостерігала за монтажними роботами під час обходу минулого тижня. Та згодом була поінформована, що нові котли будуть готові найближчим часом.
"Атомним електростанціям потрібна значна кількість пари для проведення важливих операцій на майданчиках. Це стосується і Запорізької АЕС, хоча вона вже понад рік не виробляє електроенергію. МАГАТЕ заохочує встановлення дизельних котлів для цієї мети, і ми вітаємо заплановану додаткову потужність", підкреслив генеральний директор Гроссі.
Експерти МАГАТЕ також повідомили, що побували:
- на електричній розподільчій станції 750 кВ,
- точці входу для зовнішньої електроенергії, необхідної для заводу,
- на водоочисних спорудах на місці.
Під час іншої інспекції вони оглянули:
- водойму-охолоджувач ЗАЕС,
- градирні,
- впускний і вихідний канали,
- а також відвідний канал Запорізької ТЕЦ, розташований неподалік.
Однак цього разу їх не пустили до ізоляційних воріт ставка-охолоджувача.
Також співробітники агенції повідомили, що вони не змогли отримати доступ до дахів реактора, що були заплановані. Жодної альтернативної дати наразі не визначено.
Нагадаємо, що на цей час, з шести дахів реакторів ЗАЕС, МАГАТЕ мала доступ тільки до трьох з них. Зокрема до другого, третього і четвертого.
Окрім того, експертам агенції знову не надали доступ до північно-західної частини турбінного залу реакторного блоку № 5 під час обходу туди минулого понеділка. Так, МАГАТЕ не змогла відвідати північно-західну частину жодного з шести турбінних залів із середини жовтня.
"Як завжди в останні місяці, команда МАГАТЕ продовжувала чути вибухи з-за меж майданчика ЗАЕС, включаючи шість потужних вибухів у середу ввечері", зауважили у пресрелізі агенції.
Що відомо про ситуацію на ЗАЕС
Нагадаємо, що окупаційні війська захопили Запорізьку АЕС на початку повномасштабного вторгнення 4 березня 2022 року. Агресори не лише порушують режим експлуатації станції, а й використовують сховища для зберігання техніки та розташування живої сили.
Українські офіційні особи неодноразово повідомляли про ризики теракту на станції. Міністр енергетики Герман Галущенко заявив, що рф може створити умови, які спричинять ядерний інцидент після деокупації Запорізької АЕС українськими захисниками.
Окрім того, у МАГАТЕ підтвердили наявність мін на Запорізькій АЕС, встановлених загарбниками раніше.
Також Генеральна конференція Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) схвалила резолюцію щодо негайного повернення Запорізької атомної електростанції під повний контроль України.
З моменту захоплення росіянами ЗАЕС неодноразово втрачала зовнішнє джерело живлення, на станції сталося вже сім повних блекаутів і один частковий.