Орбан визнав, що країни ЄС можуть виділити Україні 50 млрд євро і без Угорщини

Європейський Союз, уклавши окрему угоду між 26 іншими державами-членами, на саміті на початку 2024 року може обійти вето Угорщини на виділення пакета спільної допомоги Україні.

Про це заявив прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, повідомляє Рубрика з посиланням на Bloomberg.

Європейський Союз шукає способів подолати непримиренну позицію Угорщини після того, як переговори про пакет допомоги Україні у розмірі 50 млрд євро зазнали невдачі на саміті минулого тижня.

Потенційний резервний варіант, який було запропоновано, полягає в тому, щоб країни-члени ЄС спрямовували гроші до Києва поза бюджетним процесом ЄС.

Цей варіант, як заявив Орбан, може бути життєздатним.

"Це не питання того, що волю Угорщини можна обійти в багатьох областях, – заявив Орбан журналістам у Будапешті. – Інші також мають таку можливість у цій галузі".

Будь-яка допомога Україні має надаватися на більш короткий термін, ніж нинішня пропозиція, сказав Орбан, додавши, що це питання слід розглядати окремо від суперечок щодо фінансування Угорщини ЄС.

Саміт ЄС та допомога Україні

На саміті лідерів ЄС у Брюсселі 14 грудня прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан несподівано пом'якшав у питанні вступу України до ЄС після того, як канцлер Німеччини Олаф Шольц умовив його вийти з кімнати, щоб випити каву. Орбан фактично утримався після того, як протягом кількох тижнів давав зрозуміти, що він чинитиме опір будь-якому кроку на початку переговорів.

Але через кілька годин він зіпсував момент святкування Києва – і порадував Кремль – наклавши вето на чотирирічний пакет фінансової допомоги у розмірі 50 млрд євро. Як зазначає Financial Times, навіть за мірками Орбана це був різкий крок, який спантеличив його партнерів. Його відмова шукати компроміс щодо ключового питання безпеки ЄС стривожив навіть тих, хто сперечався з ним протягом багатьох років.

Даніель Хегедюс, старший науковий співробітник німецького аналітичного центру Фонду Маршалла, сказав:

"Це була нижня точка для ЄС та нова найвища точка ескалації".

Позиція Орбана у ЄС

Протягом більшої частини свого 13-річного перебування при владі Орбан використав антагоністичні відносини з ЄС, щоб активізувати виборців і досягти фінансових поступок від Брюсселя. Його нинішня претензія до Брюсселя полягає у призупиненні фінансування у розмірі 20 млрд євро через проблеми, пов'язані з верховенством закону та фундаментальними правами.

"Ми всі бачимо, що потрібно, щоб спровокувати його і це гроші", – сказав високопоставлений дипломат ЄС.

Давній євроскептик та самопроголошений "неліберальний демократ", Орбан вів жорстку гру на кількох попередніх самітах, пообіцявши заблокувати бюджет ЄС у розмірі 1,8 трильйона євро та фонд відновлення після пандемії у 2020 році або пакет допомоги Україні у розмірі 18 мільярдів євро рік тому, щоб згодом відступити.

Як пише FT, напередодні саміту, лідери ЄС щосили намагалися зрозуміти, чого саме хоче Орбан. Чи виконував він накази президента росії володимира путіна, чи намагався змусити Брюссель розблокувати заморожені кошти?

Орбан та його союзники неодноразово заявляли, що його протидія допомоги Україні не пов'язана із фінансуванням Угорщини з боку ЄС. Але коли  саміт підійшов до завершення, він нарешті назвав свою ціну: виплата 20 млрд євро, що залишилися.

"Це чудова нагода для Угорщини дати зрозуміти, що вона має отримати все, що їй належить", – заявив угорський прем'єр-міністр.

Угорський лідер також зазначив, що має ще 75 можливостей заблокувати процес вступу України, оскільки кожен етап вимагає одноголосного схвалення членів ЄС. Ситуація ще більше ускладнюється тим, що у липні Угорщина прийме він шестимісячне головування у блоці, що є ще одним потенційним джерелом важелів впливу.

ЄС схвалив виділення Угорщини 10 млрд євро минулого тижня. Однак, будь-яке подальше виділення коштів, швидше за все, зустріне жорсткий опір. Інші 20 млрд євро, які належать Угорщині, утримуються відповідно до окремої процедури, яка дає Брюсселю необхідні важелі.

Питання допомоги Україні розглядатиметься на окремому саміті ЄС на початку лютого.

Щоб схвалити угоду про надання пакета допомоги Україні на 50 млрд євро у 2024-2027 роках, країни-члени Європейського Союзу розглядають можливість позбавити Угорщину права голосу.

Свіжі дописи

  • Новини

На Миколаївщині відкрили кулінарний хаб для навчання кухарів для закладів освіти

Перший кулінарний хаб для навчання кухарів та перепідготовки кадрів для закладів освіти відкрили у Миколаївській… Читати більше

Wednesday January 22nd, 2025
  • Новини

Справа про неякісні кулемети: ексчиновника Міноборони Лієва відправили під варту

Суд обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою із можливістю внесення понад 9 млн… Читати більше

Wednesday January 22nd, 2025
  • Новини

У Тростянці завершили основні будівельні роботи в багатоквартирних будинках

У Тростянці в двох багатоповерхівках, які зазнали пошкоджень під час окупації, Служба відновлення та розвитку… Читати більше

Wednesday January 22nd, 2025
  • Новини

Демченко прокоментував співпрацю ДПСУ із “сумнівним постачальником” боєприпасів: жодного зірваного контракту

Речник ДПСУ Андрій Демченко заявив, що Державна прикордонна служба співпрацює виключно з перевіреними постачальниками, щоб… Читати більше

Wednesday January 22nd, 2025
  • Новини

Екс-командира 155-ї бригади Рюмшина, звідки військові масово йшли в СЗЧ, арештували з можливістю застави

Печерський районний суд Києва обрав колишньому командирові 155 бригади Дмитру Рюмшину, військові з цієї бригади… Читати більше

Wednesday January 22nd, 2025
  • Новини

Війська рф посилили удари “Шахедами”по Харківщині, особлива активність вночі, – Синєгубов

На полях Національної обʼєднуючої платформи "Пліч-о-пліч: згуртовані громади" начальник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов… Читати більше

Wednesday January 22nd, 2025

Цей сайт використовує Cookies.