fbpx
Сьогодні
Фото 16:30 17 Гру 2023

Рішення для перемоги: у Києві відкрилася благодійна виставка для збору коштів на амуніцію саперів

English version here

Фото: Дар'я Григоренко/Суспільне

У Київському музеї Павла Тичини відкрилась благодійна виставка "Вільна Україна. Українські сапери — художники ризику", на якій збирають кошти на екіпірування для піротехніків. Експонатами стали залишки російських боєприпасів, які знайшли в Ірпені та перетворили на художні вироби.

Про це повідомило Суспільне, цитує Рубрика.

У чому проблема?

Як розповів Суспільному Яків Ганул, начальник піротехнічної служби і голова ГО "Фонд гуманітарного розмінування", більшість ірпінських саперів брали участь в обороні міста.

А коли після деокупації постала проблема розмінування міських територій, то бійці почали до цього долучатись, спочатку разом з ДСНС та іншими підрозділами саперів.

"Так із колишніх військових утворилася служба, яка почала займатись розмінуванням Ірпеня", — розповів чоловік.

Далі учасники групи пройшли додаткове навчання у Центрі розмінування ДСНС, отримали сертифікати і почали офіційно приймати виклики від громадян, які виявляли вибухівку. Для проведення розмінування сапер в першу чергу повинен забезпечити безпеку саме собі, маючи відповідне екіпірування.

На сьогодні опрацювали понад 700 викликів.

"Найбільше знаходили гранат, які залишали росіяни на території Приірпіння. Це так звані "розтяжки". Був випадок замінування дитячого піаніно і крісла в дитячій танцювальній студії", — згадує Яків. Та все ж найбільшою проблемою для цивільного населення є нерозірвані снаряди.

Важливу роль у роботі саперів відіграє екіпірування, констатує начальник піротехнічної служби. За його словами, на 8 захисних комплектів необхідно зібрати 600 тисяч грн.

Яке рішення?

Мета мистецького проєкту — зібрати кошти на виробництво захисних костюмів для саперних підрозділів, які займаються розмінуванням українських територій.

Допомогти зібрати кошти погодились художники. Вони запропонували розмалювати залишки боєприпасів, аби використати їх із благодійною метою.

Як це працює?

Голова ГО "Світ очима художників" Валерія Велика розповідає, що з саперами познайомилась на художньому пленері в Ірпені. Вони відвезли учасників зібрання в ліс, де колись були позиції російських солдатів.

виставка, збір коштів для саперів

Фото: Дар'я Григоренко/Суспільне

"До них (росіян — ред.) прилетів "Байрактар" і залишилось багато уламків гільз та снарядів", — згадує побачене пані Валерія.

Тоді, за словами художниці, виникла ідея зробити з цих уламків мистецькі вироби, щоб використати їх на аукціоні і допомогти саперам. Розписати снаряди погодились 11 художників з Ірпеня, Києва, Луцька, Чернігова.

виставка, збір коштів для саперів

Фото: Дар'я Григоренко/Суспільне

Як повідомляє видання, в експозиції представили художні роботи, які виконані на корпусах від російських снарядів чи елементах військового спорядження, знайдених під час бойових дій в місті-герої Ірпінь.

виставка, збір коштів для саперів

"Українські сапери — художники ризику": у Києві відкрили благодійну виставку для збору коштів на амуніцію саперів, 16 грудня 2023 р. Фото: Дар'я Григоренко/Суспільне

Загалом участь у виставці "Вільна Україна. Українські сапери — художники ризику" беруть твори понад 30 митців.

виставка, збір коштів для саперів

Підсвічники, зроблені із залишків снарядів, Київ, 16 грудня 2023 р. Фото: Дар'я Григоренко/Суспільне

виставка, збір коштів для саперів

Фото: Дар'я Григоренко/Суспільне

На заході були присутні партнери проєкту — пердставники компанії "UKRTAC", що виготовляє форму для ірпінських саперів.

виставка, збір коштів для саперів

Представлене на виставці в музеї Тичини захисне спорядження сапера, Київ, 16 грудня 2023 р. Фото: Дар'я Григоренко/Суспільне

Ніколас Мачарашвілі, директор з розвитку компанії "UKRTAC", розповів, що вони виробляють амуніцію для професійних військових. А в останній рік зробили акцент на забезпеченні саперів розмінувальними костюмами.

Виріб проходив кілька доопрацювань і вдосконалювався. Версія, представлена на цій виставці, має 2-й клас захисту. Як і вся продукція фірми, костюм сапера пройшов балістичну експертизу та сертифікацію.

виставка, збір коштів для саперів

Шолом і захисний жилет для сапера від компанії "UKRTAC", Київ, 16 грудня 2023 р. Фото: Дар'я Григоренко/Суспільне

Під час випробувань спецодягу імітується вибух чи постріл, який має захистити працівника ДСНС, пояснив директор з розвитку компанії.

Костюм сапера складається із шолома з захисною маскою для обличчя, фартуха і штанів, що комплектуються балістичними пакетами.

виставка, збір коштів для саперів

Амуніція сапера, Київ, 16 грудня 2023 р. Фото: Дар'я Григоренко/Суспільне

"Ми розуміємо, що одяг сапера має бути легкий, зручний, комфортний, а головне – надійний, оскільки часто працівники ДСНС носять такі костюми кілька годин на добу", —каже представник компанії-виробника.

Як раніше зазначила Рубрика, що утилізація воєнного металобрухту потребує спеціальної процедури. Тим більш, що в тих місцях, де металевого сміття накопичилося найбільше, бойові дії будуть продовжуватися ще довго.

Втім, українці вже почали переробляти те, що привозять та запускають на нашу землю окупанти. Про те, як гільзи, уламки ракет та ящики від боєприпасів перетворюються на мистецтво читайте у нашому матеріалі: "Кинджали, меблі та церковні дзвони: як відходи війни стають мистецтвом".

Нагадаємо, що у Запоріжжі інженери та учні "Школи робототехніки" створили робота-сапера для потреб Збройних сил та надзвичайників.

Окрім того, до кінця 2025 року, згідно з проєктом ЄС, відбудеться ще три етапи передачі Україні собак-саперів. Під час другого етапу, що завершився в Польщі, передано вісім собак, дев'ятий наразі не пройшов сертифікацію і його буде передано пізніше.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: